Kako napraviti mini "filter" za kabinu

Kako napraviti mini "filter" za kabinu

Administrator
Dakle potreban mi je savjet kako napraviti filter kabine za pjeskarenje, kakav ventilator i kako sve postaviti da bude efikasno.

Naime napravio sam ja sebi "filter", tako sto sam uzeo cooler iz centralne i na njega stavio vise slojeva najlonske čarape. I sve super radi dok je čarapa čista i ne zasiti se, ali to se ona se brzo zasiti jer pijesak leti na sve strane, a ne pjeskarim 5 minuta, već ponekad veoma dugo.

Ne treba mi da samo odvodi zrak iz kabine jer mi time razbacuje i pijesak kroz ventilator, dakle treba mi nešto što će kupiti prašinu od pijeska iz prostora kabine. Svaki prijedlog je dobro došao.
 
Član
pioneer_09 je napisao(la):
Dakle potreban mi je savjet kako napraviti filter kabine za pjeskarenje, kakav ventilator i kako sve postaviti da bude efikasno.

Naime napravio sam ja sebi "filter", tako sto sam uzeo cooler iz centralne i na njega stavio vise slojeva najlonske čarape. I sve super radi dok je čarapa čista i ne zasiti se, ali to se ona se brzo zasiti jer pijesak leti na sve strane, a ne pjeskarim 5 minuta, već ponekad veoma dugo.

Ne treba mi da samo odvodi zrak iz kabine jer mi time razbacuje i pijesak kroz ventilator, dakle treba mi nešto što će kupiti prašinu od pijeska iz prostora kabine. Svaki prijedlog je dobro došao.

trebas napraviti sifon ili neki ciklonski sabirnik pijeska i sve to radi bez mrezice ikakve...

ventilator ce usisvati vazduh i pijesak skupa sa njim ali na jednom mjestu u tunelu trebas vecu zapreminu u odnosu na precnik tunela, tu vazduh usporava i nema snage da pijesak iznosi dalje kroz kanal...
napravi pristup tom ''sabirniku'' i pijesak uzmes van kad se napuni :)
 
Administrator
Hvala Suki na prijedlogu. Da li imaš slučajno neku sliku ili shemu toga kako izgleda?

Kakav ventilator staviti? Je li dovoljan ovaj od 12 V ili nešto jače?
 
Član
pogledaj malo kako izgledaju komore za pjeskarenje, takvo nešto ti treba veličinu prilagodi potrebama...

Kod tebe je to neš minijaturno vjerovatno ali za veće stvari ide ciklon sa sistemom ponovne upotrebe pijeska...

Ja imam projekte za veće sprave :)
 
Administrator
Ja sam sebi napravio komoru koja je dovoljna za moje potrebe, za nešto veće ako zatreba ja pravim veću kabinu, a manju stavljam u zaborav. Dosta toga sam pročačkao po netu prije samog pravljenja, ali problem mi je taj filter. Ne bacaju mi se neke ogromne pare za taj filter, jer u suštini mogu raditi i bez njega, ali onda gubim vrijeme dok sačekam da se prašina slegne ili izađe na poklopac koji otvorim. Nije mi problem kada radim jedan primjerak čaše, flaše ili nečeg drugog, problem se javlja u tome kada imam više komada, jer moram duže pjeskariti i onda mi je potreban ventilator.
 
Član
Neznam kakvu si napravio ....prostor na kojem radiš treba da bude kao rešetka ....pijesak treba da propada ispod te rešetek i da ide kao lijevak i na dnu tog lijevka da ide crijevo koje ponovo uvlači taj pijesak. Iznad tog dijela što radiš treba da postaviš isto kao lijevak koji će da izvuče tu prašinu i da je vozi gdje hoćeš najbolje negdje vani...znači on samo izvlači prašinu da vidiš raditi unutra....

Evo otprilike o čemu ti pričam
http://www.youtube.com/watch?v=EVwFDKzWI4o&feature=related

A što se tiče izvlačenja te prašine ide spravica hmm kako da ti objasnim ciklon za piljevinu malo izguglaj, a kao filter sam postavio od kamiona iz razolga zimi kad se radi veliki protok zraka ide i ako to izvedem vani ode toplota :)
 
Administrator
Kabinu koju sam ja napravio nema dole lijevka, već ja poslije pokupim pijesak i nema te rešetke. A zašto to nisam napravio. Iz jednog jednostavnog razloga što radim sa staklom, kao što sam gore napisao čaše, flaše, satovi i slično što je veoma osjetljivo, a nekad se zna desiti da jednostavno ispadne nešto iz ruke a neću da mi se to razbije ili ošteti, zato ja pokupim taj pijesak u kantu i gotova stvar.

Baš ću da potražim za taj ciklon pa da to napravim sebi. Meni u biti i treba samo da odvodi tu prašinu da vidim unutra, ništa drugo :)
 
Top