Ispumpane gume, veća potrošnja

Ispumpane gume, veća potrošnja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pritisak vazduha u gumama utiče na životni vek gume, na bezbednost vozača i potrošnju goriva. Međutim, i pored toga što se ispravnost pritiska vazduha u gumama često naglašava, vozači uglavnom zanemaruju njegov značaj.
auto-gume-x.jpg

Kao o jednom od najvažnijih delova vozila, o gumama bi trebalo voditi računa redovno. Nažalost, vozači se provere sete tek kada uoče da su gume izduvane.
– Gume su jedine dodirne tačke vozila s putem. Sva elektronika koja pomaže vozaču nije od koristi prilikom kočenja i upravljanja ako su gume nedovoljno naduvane. Tada im se drastično smanjuje životni vek, a ako su preduvane, može doći do proklizavanja. Može se dogoditi i da eksplodiraju. Pametno je pritisak proveravati bar jednom nedeljno i pred svaki veći put – kaže Nenad Jovanović, direktor kvaliteta u Centru za motorna vozila pri AMSS-u.
Ukoliko pneumatik nije dovoljno naduvan, to dovodi do njegovog bržeg habanja. Prilikom vožnje se zbog deformacije gazećeg sloja više troše spoljne ivice, a stvara se i više toplote, što utiče i na samu strukturu gume. Osim toga, kada je pritisak manji od propisanog, guma se deformiše i ne naleže na asfalt kao što bi trebalo. To za posledicu ima lošije performanse ali i teže upravljanje vozilom, naročito u kritičnim situacijama, kada neželjene efekte u ovom slučaju ne mogu ispraviti ni elektronski sistemi za kontrolu vozila.
Previsok pritisak dovodi do većeg trošenja sredine gazećeg sloja i lošije udobnosti. Blago povećanje pritiska neće imati negativnog uticaja, osim na udobnost.
Važno je pomenuti i da potrošnja goriva zavisi od pritiska u gumama jer ukoliko on nije odgovarajući, energija se prekomerno troši. Iako su nekada na benzinskim pumpama postojali radnici koji bi prišli automobilu kako bi obrisali stakla, proverili ulje i pritisak u gumama, vozači danas uglavnom sve to sami obavljaju. Kako biste ovo uradili pravilno, važno je zapamtiti da se u toku vožnje gume zagrevaju, što dovodi do povećanja pritiska. Zbog toga se pritisak meri samo onda kada su pneumatici hladni, dakle, najmanje sat vremena posle završetka vožnje. Takođe je proveru preporučljivo raditi kod vulkanizera, a gume napumpavati do propisane vrednosti. Kada polazite na duži put, napumpajte gume za 0,2 bara iznad propisanog.

Pumpanje azotom
Najvažnije od brojnih prednosti azota su da je inertan, suv i nezapaljiv gas, a čini i najveći procenat vazduha. Pneumatici napumpani komprimovanim vazduhom izgube 0,1 bar ili više za manje od mesec dana. Azot, zahvaljujući molekulima koji su veći od molekula kiseonika, sporije ističe iz pneumatika nego vazduh. Zato gume napumpane azotom izgube 0,1 bar za skoro pola godine. Ovo svojstvo azota omogućuje duže održavanje propisanog pritiska u pneumaticima.


blic.rs
 
Početnik
isto je kao na bajsu kada su prazne gume vise snage trosis :cool: a na potrosnju jos utice teret koji vozis ispravnost vozila i cuo sam ako se vozi u 5-toj brzini da se manje trosi
 
Administrator
budaletina je napisao(la):
isto je kao na bajsu kada su prazne gume vise snage trosis :cool: a na potrosnju jos utice teret koji vozis ispravnost vozila i cuo sam ako se vozi u 5-toj brzini da se manje trosi

u petoj na jedno 60-70 km/h na sat najmanje trosi;)
 
Član
u nas gotovo niko,ukljucujuci i mene (hehehe) ne mijenja pritisak u gumama zavisno jel auto natovaren il prazan...a koliko znam,trebalo bi :D
ja sam vozio preko 300kg samo u gepeku(bez preklapanja sjedista) i nisam ni pogledo gume,a sigurno su legle malo:D
 
Član
pioneer_09 je napisao(la):
budaletina je napisao(la):
isto je kao na bajsu kada su prazne gume vise snage trosis :cool: a na potrosnju jos utice teret koji vozis ispravnost vozila i cuo sam ako se vozi u 5-toj brzini da se manje trosi

u petoj na jedno 60-70 km/h na sat najmanje trosi;)

zavisi kako koje auto,svakome auto je na razlicitoj brzini i u razlicitoj brzini najmanja potrosnja :)
 
Član
pioneer_09 je napisao(la):
budaletina je napisao(la):
isto je kao na bajsu kada su prazne gume vise snage trosis :cool: a na potrosnju jos utice teret koji vozis ispravnost vozila i cuo sam ako se vozi u 5-toj brzini da se manje trosi

u petoj na jedno 60-70 km/h na sat najmanje trosi;)

Nije točno !! :smajli07:
(makar svi proizvođaći deklariraju namanju potrošnju u V toj brzini na najboljem okretnom momentu koji je u 99% slučajeva 90 km/h)
Osim okretnog momenta,stanja guma(nakoliko su napumpane),profila ili ti veličine šlape jedan od bitnih čimbenika uz aerodinamiku je i otpor zraka.
Otpor je veči pri 90 ili 70 km/h nego na 55-60km/h u ČETVRTOJ
Autiću treba i više snage te je i veča potrošnja.
Nebrojeno puta sam probal u V-toj postići manju potrošnju nego u IV-toj i jednostavno nema šanse (jedino na nizbrdici..možda)Dionice uvijek iste...same ravne :D
Tko ima BC nek isproba vozit u IV oko 55km/h 15-20 km u dužinu(makar i nakon 10km se več kuži razlika)
nasuprot iste dionice u V-toj na 60-70km/h
Tko nema ili ne vjeruje BC iz auta nek proba na malo dužu prugu i onda natakat do vrha pa usporedit.
Kolega i ja isprobali i razlika je ravno litru u korist četvrte brzine i 55km/h nasuprot pete na 65-70km/h.
peta kod mene 3,8 litri /100km
četvrta za sada rekord 2,8
dok s trećom sam najviše uspio doć na 3,1l i to pri 40km/h
Normalno je da i budu idealni uvjeti za test.Kod mene je to oko trice ili 04:00h kad zapalim iz nočne,umirim nogu na gasu i skroz lagano doziranje i isčuđeni pogledi eventualno murije ,kak se ovaj vozi po propisu u 4 ujutro:D
 
Super Moderator
pioneer_09 je napisao(la):
budaletina je napisao(la):
isto je kao na bajsu kada su prazne gume vise snage trosis :cool: a na potrosnju jos utice teret koji vozis ispravnost vozila i cuo sam ako se vozi u 5-toj brzini da se manje trosi

u petoj na jedno 60-70 km/h na sat najmanje trosi;)

tako svi to bukvalno shvate kao manje trosi kad si u vecoj brzini
e i nije tako brate kad si u vecoj brzini onda cesto gusis auto i vise trosi ;)
 
Super Moderator
Deyo je napisao(la):
allroad je napisao(la):
pioneer_09 je napisao(la):
budaletina je napisao(la):
isto je kao na bajsu kada su prazne gume vise snage trosis :cool: a na potrosnju jos utice teret koji vozis ispravnost vozila i cuo sam ako se vozi u 5-toj brzini da se manje trosi

u petoj na jedno 60-70 km/h na sat najmanje trosi;)

tako svi to bukvalno shvate kao manje trosi kad si u vecoj brzini
e i nije tako brate kad si u vecoj brzini onda cesto gusis auto i vise trosi ;)

5 brzina na 2500rpm recimo, samo na otvorenom...
@lov2xlr8 bra'o ;)

eh pa to da al da ga po gradu tusis cetvrtom il petom nema smisla
kaze manje ce potrosit...aha hoce hoce
primjera radi dok smo jaguara imali nama na otvorenom trosio oko 10.5-11 a po gradu nikad nije preso 12.8 jos se to redovno brzo vozi, a kad smo dali daidzi jaguara, po gradu mu se potrosnja nije spustala ispod 16.5 :lol: a on jos sporije vozi i sve to...
 
Član
Ma ja se ne brinem za potrosnju na svom golficu 2 dizelasu, uvijek sipam za cenera i ne obracam paznju na potrosnju:lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top