Iskustva Renault Scenic II, 1.9 dci

Iskustva Renault Scenic II, 1.9 dci

Član
U jednoj od tema sam napisao da trazim savjet za kupovinu auta kompakt klase, medjutim obilazeci autokuce i autopijacu naisao sam na nesto sto ne spada u tu kategoriju, tj za oci mi je jako zapao :icon_smile: RENAULT SCENIC 1.9 dci!

Na prvu mi se svidio, kako vizuelno tako po prostranosti, preglednosti, funkcionalnosti, oprema, sve.. Pravi porodicni auto, nije preskup za ono sto nudi, samo za pozeljeti, reklo bi se... Ovo je jedan primjerak sa pik-a: http://www.pik.ba/artikal/8350313/renault-scenic-privilege-1-9-dci/

Po voznim karakteristikama i potrosnji goriva, takodjer reklo bi se isto dobar: http://www.cars-data.com/en/renault-scenic-1.9-dci-130-privilege-specs/40617

Molim misljenja ljudi koji su imali iskustva s ovim automobilom, prednosti i mane i posebno kakav je za odrzavanje, je li za njega cijena dijelova slicna kao sa ostalim autima kao sto su kompakt klasa npr megane, peugeot c4 i slicna auta.. ili je skuplje za odrzavanje?
 
Član
Odrzavanje ti je skoro pa isto kao Megane II, tj potrosni materijal kugle, krajnice, diskovi plocice itd.. Auto ko auto neka neku posebnu manu, a odrzavanje smjesno, set zupcastog te sa vodenom pumpom antifrizom i mikro remenom izadje oko 250 KM.. ;)
 
Član
Selmir1 je napisao(la):
Odrzavanje ti je skoro pa isto kao Megane II, tj potrosni materijal kugle, krajnice, diskovi plocice itd.. Auto ko auto neka neku posebnu manu, a odrzavanje smjesno, set zupcastog te sa vodenom pumpom antifrizom i mikro remenom izadje oko 250 KM.. ;)
Hvala ti na odgovoru. Ovakvi konkretni odgovori me interesuju. Mislis li da je onda u svakom slucaju dobra kupovina ovakvog automobila za nekih cca 10000 KM, nekih oko 5-6 g starosti, tj bolje nego za istu svotu megane, c4 i slicni kompakti?
 
Član
allroad je napisao(la):
E to je sad do tebe sta ti vise treba druze i sta ti se vise svidja ;)

Mogu ti reci da kada sam danas usao u Scenic (prije toga isto danas sam ulazio u novi clio, pa 207-micu, pa megane..), jednostavno potpuno drugi osjecaj. Scenic nudi vise od ovih sto sam gore nabrojao za slicnu cijenu. Znam da je to individualno, ko sta hoce i voli, a licno meni se svidja sto je komforniji i prostraniji, sto je podignutiji i pregledniji, i gepek mu je dosta veci, a ima pored full opreme (klima, jastuci itd.itd..) i dosta nekih drugih dodatnih prakticnih stvari, kao da se na sve mislilo za sto ugodniju voznju, pravo porodicno auto. Bar mi se tako cini.. A sve to za ne veliku razliku u cijeni.

Vidim da imaju dvije verzije ovog motora 1.9 dci, sa 88kW(120ks) i 96kW(130ks).
Zelio bih cuti jos misljenja o njemu, od onih koji su ga imali priliku duze voziti i odrzavati, sve pozitivno i negativno o njemu?
 
Super Moderator
Taj 130 ks koliko sam ja cuo je bolji al to je i noviji motor. Ako je redovno odrzavan dobar je al problem su mu intervali zamjene ulja sto je reno to stavio 20-30000km i to je stvarno previse jer su takve masine uglavnom osjetljive kad se radi o tim uljima i sranjima i onda ko god je mijenjao ulje svakih 30 000km a auto sada ima 200 000, sigurno nije u najboljem stanju. Ja vozim focus tdci pa ulje svakih 10-15000 mijenjam, najcesce na 12-13000. Imao sam ja megana s tim motorom i auto fino ide i malo trosi, presao bio 200 000 i zveknula turbina, popravim turbinu, opet zvekne za par dana, popravim opet, auto opet nije nesto dok nismo rastavili motor i morali zamijeniti jedan klip i letece lezajeve, pritisak ulja bio los i zato je turbo crko. Poslije nije bilo problema a i prodao se brzo. Znaci sve je do odrzavanja, ako te zapadne dobro odrzavano auto ne bi trebao imati problema

Edit: a davno sam imao jednog crnog iz svicarske uvezen imao 340 000 km tada.. Mislim da ima jedno 4-5 godina od tada i promijenio je jos 2-3 vlasnika auto sad je kod jednog mog druga i sluzi ga odlicno
 
BHT Ovisnik
ja sam rođaku uzeo lagunu s tim motorom i vec 2 godine nema nikakvih problema,jeftino odrzavanje, samo sipaj i vozi... a ovo auto u globalu meni nije lose, imamo ga u firmi kao sluzbeno samo 1.5DCI, neki dan sam isao na teren u Njemacku sa njim,proveo za volanom nekih 2500km po svakakvom putu... prilicno mi se svidio,prostran je,ima milijun pretinaca,bas fincukast auto, sve na dohvat ruke, prilicno udoban,nista vauu posebno,al udoban, gepekt također solidan, ovaj je slabiji motor dosta sto je u nas al premali potrosac, do Banja Luke mi trosio 4.3L, na autoputu potrosnja skocila prosjek na 5.3L, tek nekada u Passau svratio da ga naspem... da mi treba neki monovolumen mlđi,pristupacne cijene ovo bi definitivno bio moj izbor;)
 
Član
Nisu skupi dijelovi al su skupi majstori za njih. Slab je pristup motornom prostoru tako da za svaki ozbiljniji kvar motor mora vani
 
Član
U mene prijatelj ima megana 1.5 (2008-2009 godiste) msm da je dci, nezz u te oznake.. I stvarno auto me nije dojmilo ni sa čim, mozda jer se meni cini da je lupan pa sve nesto mi bezze.. Uglavnom imo je dosta problema sa alnaserom, 2 je mjenjao. svako malo na bordu neka nova greska, jednom je naglo zakocio sve se lampice upalile na inst tabli i nije mogo upaliti, moro ga sljepati do majstora, onda motor kad se ugasi nesto trokoce pišti pojma nemam.. mjenjač nekako krhak.. auto po meni za dosta njeznije i pazljivije vozace :))
Naravno nemora znaciti da je svaki ovakav ali dobro pripazi.. Znam da kupujes scenic-a al sve je to isto ;)
 
Član
Dzeniii je napisao(la):
Nisu skupi dijelovi al su skupi majstori za njih. Slab je pristup motornom prostoru tako da za svaki ozbiljniji kvar motor mora vani

Da. Ovo sam primijetio i bilo mi je pravo neobicno kada je covjek koji prodaje scenica otvorio haubu. Prostor mi je licio na malo vecu ladicu od ormara :icon_smile: i odmah sam pomislio ovo sto si ti napisao, majko mila kako majstori mogu doci do dijelova ispod ove haube. A kontam opet ja se puno ne razumijem, mora biti neka caka, a valjda za tim nece biti precesto potrebe..

CoL3 je napisao(la):
ja sam rođaku uzeo lagunu s tim motorom i vec 2 godine nema nikakvih problema,jeftino odrzavanje, samo sipaj i vozi... a ovo auto u globalu meni nije lose, imamo ga u firmi kao sluzbeno samo 1.5DCI, neki dan sam isao na teren u Njemacku sa njim,proveo za volanom nekih 2500km po svakakvom putu... prilicno mi se svidio,prostran je,ima milijun pretinaca,bas fincukast auto, sve na dohvat ruke, prilicno udoban,nista vauu posebno,al udoban, gepekt također solidan, ovaj je slabiji motor dosta sto je u nas al premali potrosac, do Banja Luke mi trosio 4.3L, na autoputu potrosnja skocila prosjek na 5.3L, tek nekada u Passau svratio da ga naspem... da mi treba neki monovolumen mlđi,pristupacne cijene ovo bi definitivno bio moj izbor;)

Hvala ti na odgovoru iz prve ruke. Cujem da reno ima problema s tim motorom 1.5dci (bar oni do 2006.g.) i da ga treba izbjegavati. 1.9dci se cini jacim i rasterecenijim za ovakav auto, pa bi radije isao na njega. Drago mi je sto kazes da nije strasan za odrzavanje. Jeli problem majstorima "uzak" pristup motoru ispod haube, kako cujem u nekim komentarima?
 
BHT Ovisnik
to jeste,bas nepristupacan,i sijalicu je malo teze promjeniti, i ja također nisam naveo, ovaj 1.5 ne bih uzeo jer je slabasan, do 120 ajde ide nekako, do 150 jedva nagurati na autoputu,jadan se bas dere, al nazad sam ga od Slovenije do Mostara drzao 170,jest da se urlao,al zurilo mi se kuci:D jedina prednost eto potrosnja,al gonjaj taj 1.9
 
Član
Kad smo kod slicnog tipa auta, vidim do 10.000 KM se moze naci i Opel Meriva sa motorom 1.7cdti, solidnih karakteristika i potrosnje http://www.cars-data.com/en/opel-meriva-1.7-cdti-cosmo-specs/31879

primjer jednog sa pik-a: http://www.pik.ba/artikal/8156738/opel-meriva-1-7-cdti/

Po gabaritima i prostranosti je nesto manji od Scenica, potrosnja je malo niza, sto je plus, performanse su tu negdje.. Jest da je scenic ostavio jaci dojam na mene, ali nije ni ovaj Njemac loš.
Ima li neko iskustva da mi kaze vise o ovom autu, njegovom odrzavanju itd... I misljenje sta je bolji izbor kada se uporede ova dva auta?
 
BHT Ovisnik
to nez7nam,valjda je dobra,nisam vidio da se itko zalio,samo je znatno manja od scenica
 
Član
Nemoj Merivu, beze auto. Scenic je mnogo bolji auto u svakom pogledu, i visa je klasa uz to. 1.9 dCi je super izbor za Scenica, ide jako dobro, ne trosi mnogo, pouzdana masina...
 
Top