Inženjeri će umjetnim zahvatima popraviti zvuk novih motora?

Inženjeri će umjetnim zahvatima popraviti zvuk novih motora?

Član
U razgovoru s novinarima u Madonni di Campiglio, Fernando Alonso je izjavio da će inženjeri umjetnim zahvatima pokušati popraviti zvuk nove konfiguracije motora na kojoj će Formula 1 voziti od 2013.

ferrari_engine_suzuka_09.jpg


Zvuk postao prvi problem nove formule motora

Ferrarijev vozač Fernando Alonso je izjavio da će se inženjeri potruditi kako bi novi, 1.6 litreni motori koje će Formula 1 koristiti od 2013. imali "sexy" zvuk.

Naime, jedan od problema o kojima se intenzivno raspravlja je i zvuk novih četverocilindričnih motora koji neće prelaziti 10 000 okretaja. S obzirom da će biti manje opterećeni, a vjerojatno će ih biti samo nekoliko po vozaču tijekom sezone, njihov zvuk bi trebao biti manje prodoran, a samim time i manje spektakularan od aktualne 2.4 litrene V8 specifikacije.

Kako je zvuk jedan od esencijalnih dijelova Formule 1, zabrinutost je i više nego opravdana. GP3 bolidi koji voze na Renaultovim 2.0 litrenim turbo motorima sa 4 cilindra i 280 konja pri 6500 okretaja ne zvuče nimalo impresivno.

Inženjeri umjetnim zahvatima popravljaju zvuk motora

Na pitanje novinara što misli o tome kakav će biti zvuk novih motora, Fernando Alonso je odgovorio: "Iz pozicije vozača promjena neće biti velika jer mi iz kokpita ionako čujemo samo od 5 do 10% zvukova iz ambijenta."

"Za navijače je to, naravno, puno važnije, ali ja sam siguran da će inženjeri, primjerice, poraditi na ispuhu kako bi osigurali da zvuk i dalje bude dovoljno sexy," dodao je.


Svemu ovome treba dodati i nedavnu izjavu Ferrarijevog predsjednika Luce di Montezemola koji je njemačkom magazinu Auto Motor und Sport otkrio da se oni protive novoj formuli motora te da okupljaju saveznike uz čiju će pomoć pokušati odgoditi primjenu novih pravila, a ultimativno i uvođenje motora sa četiri cilindra u Formulu 1.
 
Član
:lol:
ja ova sranja ne gledam odavno....
najbolje da vozacima daju po dzojstik i da sjede ispred LCD-a i da se trkaju :lol:
 
Top