Hummer H1 - Vojnik na cesti

Hummer H1 - Vojnik na cesti

Član
Krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća američka vojska je shvatila da ima previše vozila koja obavljaju razne poslove. Cilj im je tada bio izraditi unificirano vozilo koje će imati više namjena i pružati više nego bilo koje do sada. Tako je 1979. raspisan natječaj, a 1981. su dane i konačne specifikacije te je izrađeno vozilo nazvano High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle ili skraćeno HMMWV (čitaj. "Hum-Vee"). Specificirane su visina krova i prednjeg poklopca te profil. U to vrijeme američka vojska nastojala je standardizirati sva vojna vozila tako da je HMMWV morao čak prihvatiti neke specifikacije M1 tenkova. U samom natječaju za razvoj ovog novog vozila suočili su se tvrtke AM General, koji do tada nije imao ovaj tip vozila u ponudi, Chrysler Defense i Teledyne. Testiranja prototipova provela su se u tri faze: testiranje izdržljivosti i performansi, testiranje od strane vojnika i marinaca i testiranja na različitim terenima.

0.046778001011368138_hummer01_368.jpg


Vozila AM Generala prva su prošla sva testiranja, a pošto je njihovo vozilo bilo najlakše i imalo najbolje performanse, pobijedili su na natječaju. 1983. američka vojska je naručila 55,000 komada vozila u vrijednosti 1,2 milijarde dolara, a ubrzo je pošiljka narasla na 70,000 komada. Prvi HMMWV bio je pogonjen 6.2 litrenim diesel motorom, snage 150 ks, stalnim pogonom na sva četiri točka, tro-brzinskim automatskim mjenjačem, a imao je utovarni prostor kapaciteta 1250 kg. 1990. u AM-u su počeli razvijati, a od 1992. i prodavati civilnu verziju HMMWV-a pod nazivom Hummer. Prvo pitanje koje si čovjek postavi kada vidi ovo vozilo u civilnoj izvedbi je: "Tko ovo kupuje?". Odgovor: 1. Osvajači - Muškarci koji su nevjerojatno uspješni i žele to drugim ljudima dati na znanje. Vole Hummere jer njima privlače pažnju drugih, a sama vozila su prestižna i luksuzna. 2. Realisti - Ljudi koji pažljivo razmatraju svoje odluke. Smatraju da je Hummer najbolji izbor što se tiče off-road vozila. Fasciniraju ih njihove sposobnosti, sigurnost, masivnost i izdržljivost. 3. Pustolovi - Imaju najveća primanja od sve tri skupine tako da je Hummer samo jedno od njihovih vozila. Vole prirodu i tamo obavezno provode vikend. Nakon što smo naučili profil kupaca Hummera, recimo nešto o samom vozilu. Proizvod se nudio u četiri izvedbe: za dva putnika s neodvojivim krovom, za 4 putnika s neodvojivim ili odvojivim krovom te u wagon izvedbi. U svojoj kratkoj povijesti Hummer su pogonila četri motora: 6.2 litreni iz HMMWV-a koristio se u Hummeru u '92. i '93. U 1994. razvijen je 6.5 litreni V8 diesel motor snage 170 ks koji se koristi i danas. 1995. predstavljen je i turbo diesel sa 190 ks povećanih na 195 u 1997. Osim diesela u ponudi je bio i 5.7 litreni benzinac, no njegova proizvodnja je ubrzo prekinuta. Benzinac je ponovo uveden tek kod novog modela. Vanjski izgled odaje značenje pojma robustnost.

0.049123001011368138_hummer02_640.jpg


Zbog već spomenute standardizacije Hummer je kockast - primjena ovakvog rješenja pri prijevozu vozila omogućuje najbolju iskoristivost prostora, što je vojski posebno važno. Veći dio tijela vozila izrađen je od aluminija (tj. spajanjem aluminijskih ploča), čelična su vrata, okvir stakala i krov. Hummer je off-road vozilo, teški tereni su njegovo uobičajeno okruženje. Problem mu neće biti ni prijelaz preko oveće lokve, bolje reći nešto manje rijeke jer može zaroniti do 75 cm u vodu tj. 150 cm ako se doplati "deep water fording kit". Vrlo je izdržljiv pa mu njegovi tvorci, pri stalnom maksimalnom opterećenju, predviđaju rok trajanja od 12 godina. U Hummeru nećete biti lišeni komfora vašeg svakodnevnog vozila jer se i u njega ugrađuje klima uređaj, električno podizanje i spuštanje stakala, centralno zaključavanje te audio sustav. Za vozilo ovakvog tipa servo upravljanje se podrazumijeva. Još više pažnje nego što je privlačite samom pojavom, privući ćete gore spomenutim audio uređajem. Naime od 1998. Hummer ugrađuje Monsoon audio sustav, napravljen posebno za ovo vozilo, koji uključuje šest zvučnika i subwoofer.

0.050442001011368138_hummer003_640.jpg


U Americi su vrlo popularni klubovi vlasnika Hummera. Organiziraju sastajanja, odlaske u divljinu i općenito raspravljaju o bilo čemu, ako je to, naravno, vezano uz Hummer. Pojavom novog modela stari H1 nikako neće pasti u zaborav. On će se i dalje još dugo vremena proizvoditi za potrebe vojske, a njegovi ljubitelji sigurno će ga voljeti više od novog, manjeg i civilziranijeg H2. Vozilo je preveliko za naše ceste te ne može proći homologaciju. Slično je i u ostatku Europe.

0.052306001011368138_hummeru_640.jpg
 
Član
U vojnoj sluzbi extra vozilo, u civilnoj...pa odgovara i profilu ljudi sa velikim novcanikom i jako malom kitom ;)
 
Član
Mocno je vozilo skroz samo mi je glupa uvijek bila koncepcija ovih americkih motora hiljade kubika a konja ko neki 1.3 turbo motoric sto se u evropi ugradjuje :D al doduse kod njih je takav standard , gorivo jeftinije itd za nase uslove nije nikako osim ak nisi neki od politicara s parama :lol:
 
Član
adi187 je napisao(la):
Mocno je vozilo skroz samo mi je glupa uvijek bila koncepcija ovih americkih motora hiljade kubika a konja ko neki 1.3 turbo motoric sto se u evropi ugradjuje :D al doduse kod njih je takav standard , gorivo je;););)ftinije itd za nase uslove nije nikako osim ak nisi neki od politicara s parama :lol:
 
Član
adi187 je napisao(la):
Mocno je vozilo skroz samo mi je glupa uvijek bila koncepcija ovih americkih motora hiljade kubika a konja ko neki 1.3 turbo motoric sto se u evropi ugradjuje :D al doduse kod njih je takav standard , gorivo jeftinije itd za nase uslove nije nikako osim ak nisi neki od politicara s parama :lol:


sory na los eng..

u americi postoji jedna izreka horse power sell car, torqu vins race,.
tako da ti njihovi auti/motori/ mogu na sebi tegliti ako treba i deset evropskih auta sa 1,3 turbomi nec osjetit dok u ovaj1,3 ako imas suvozaca jedva ide,.,,
a jes to beze al oni sa tim motorem lahko razvije 70mph kolikoim je vecna autoputu max, i mora tako dapici dosta dugo jer gradovi su im blizu jedan drugom:lol:,. jer ti motori im nisu napravljeni da se vrte nesto puno ko evropski il japanski,.vec na tako rec malom rpm ima dosta snage za crusie,., a i lijeni su svi voze automatike sa thnologijom iz 20 god proslog stoljeca i nezamislivo im je auto sa stick kako zovu mjenjac mada neznaju sta propustaju ,.,.





al hummer ko hummr ovo se ubilo za nasih ravnih cesta,., samo kako ovo parkirat i gdje u rikverc
 
Član
sema911 je napisao(la):
u americi postoji jedna izreka horse power sell car, torqu vins race,.
A potpuno je pogresna sto njihovi auti i potvrdjuju ;)

max okretni moment pri odredjenim okretajima je podatak koji nije vazniji od broja okretaja sto nazalost zna jako malo cak i nekih dicnih poznavatelja auta.Tu je snaga da nam sve to objasni lijepo.Kod njih benzinci imaju momenta vise nego kod nas dizeli jer je tromost motora ogomna.
 
Član
Potpis...a drugim rijecima, rasterecenost motora je ogromna + stara tehnika motora ( vecinom do nedavno su gurali OHV motore, tj. sa bregastom u bloku a ne u glavi, koji su pouzdani ko teretni konj, ali im je mana da su tromi i lijeni samo tako...vozaci MPI-eva to znaju, jel da Limpi ) :D...zar vam nije nikad bilo cudno sto kod njih "street perfomance" auta pretezito imaju trobrzinski ili nedaj Boze dragi cetverobrzinski automatski mjenjac ?
 
Član
a da imam kesa, uzeo bi jednog, haj nek mi neko onda prvenstvo oduzme, parkiras gdje hoces, pauk ga ne moze odnijet, ma milina, hahaha

kakvi ljudi(teskasi, mrcine po 140+ vise kilica) moraju valjda i auta biti takva, sa obrtnim da se ne pati kad sjednu :D


tibko jasta su vec lijeni...ja svaki gram tezine osjetim u autu, cetvero, pun gepek, za "sigurno" preticanje mi treba manja uzletna pista, naravno jos spustanje u manju brzinu :lol: da krenem u petoj sa 80km/h, ih treba mi onaj pravac sa nurburinga", pa bi opet bilo u dlaku
 
Ma kakav Hummer, pogledajte samo koliko je ovo cudo naspram njega :D

http://www.youtube.com/watch?v=ra6AItl1SfE
 
Član
Limpi je napisao(la):
a da imam kesa, uzeo bi jednog, haj nek mi neko onda prvenstvo oduzme, parkiras gdje hoces, pauk ga ne moze odnijet, ma milina, hahaha

kakvi ljudi(teskasi, mrcine po 140+ vise kilica) moraju valjda i auta biti takva, sa obrtnim da se ne pati kad sjednu :D


tibko jasta su vec lijeni...ja svaki gram tezine osjetim u autu, cetvero, pun gepek, za "sigurno" preticanje mi treba manja uzletna pista, naravno jos spustanje u manju brzinu :lol: da krenem u petoj sa 80km/h, ih treba mi onaj pravac sa nurburinga", pa bi opet bilo u dlaku
Problem je sto ti motor ima malo konjica na tezinu auta,na toliko konja imao bi isti problem bez obzira koliki ti moment bio jer bi vise momenta znacilo malo okretaja(snaga je omjer broja okretaja i momenta) pa bi ti odmah izdusio cim bi se zahorcao trebao bi ti veci stupanj prenosa.Zato dizeli cesce imaju 6 brzina jer ga je patnja 5 om podici sa 150kmh na vise jer su visoki okretaji a on je ispuco moment ;)



technoGeek je napisao(la):
Ma kakav Hummer, pogledajte samo koliko je ovo cudo naspram njega :D

http://www.youtube.com/watch?v=ra6AItl1SfE

:icon_eek:
 
Top