Honda i Mercedes prijete odlaskom iz Formule 1

Honda i Mercedes prijete odlaskom iz Formule 1

Putovanja.ba
Administrator
125540-mclaren%20111.jpg

Predlog Ferrarija o povratku Formule 1 na V8 motore odbijen je, u skladu sa očekivanjima, od strane ostalih članova tzv. strateške grupe. Potonja je ovih dana raspravljala o budućnosti Formule 1 i o mogućim promenama u tehničkim pravilima za sezonu 2017.

Ferrari je grupi, koju čine najjači timovi i najbolji pozadinac (ove godine to je Force India), predložio nove motore; postojeće V6 turbo agregate Ferrari bi zamenio V8 motorima sa dve turbine.

Predlog su u korenu sasekla dva moćna proizvođačka imena, Mercedes i Honda. Obe marke su istovremeno zapretile napuštanjem Formule 1 ako V8 ideja bude usvojena. Prava je šteta da je došlo do odbijanja predloga, bilo bi urnebesno videti Hondu kako, nakon spektakularno najavljenog povratka u Bernijev cirkus, odlazi nakon samo 2 godine.

Uprkos ovom odbijanju, Formula 1 je i dalje na putu prema snažnijim motorima, barem ako pitate Bernija Ecclestona. On je nakon sastanka izjavio da je željenih 1.000 konjskih snaga moguće postići i sa sadašnjim motorima zahvatima na turbini i protoku goriva.

Grupa je takođe odbila predloge McLarena i Red Bulla za značajnijim promenama u dozvoljenim aerodinamičkim zahvatima, a koje bi na snagu stupile već sledeće godine. Takve promene će, ako do njih dođe, biti usvojene tek za 2017. i nadalje.

Izvor: Autosport.hr
 
Legend
V8 sa twin turbo bi bilo itekako zanimljivo.
Svakako ovaj v6 turbo mi presmjesno zvuci u formuli, ako se sagleda da cestovni automobili imaju daleko vece, zapreminom, motore..
Ne razumijem iz kog razloga se protive honda i mercedes (doduse mercedes je bio poprilicno dominantan sa ovim v6 motorom vjerovatno zbog toga).
F1 definitivno meni vise nije tako zanimljiva, nije ni wrc doduse ali eto radije gledam wrc nego f1 sa nekim transformers glupostima..
 
Opet ja sa retro s.anjima :D

Šta radi Senna na ovom videu sa desnom rukom dok koči ili ubrzava ???



Kad vrate to u F1 bit će ponovo zanimljivo :D
 
Član
Ja ne znam jel do ceste ili loseg nosaca kamere, al ova Formula mnogo skakuce u odnosu na danasnje, ovo i samo kad se gleda ne djeluje sigurno :D
 
Član
A dajte sad meni glupa usporedba proslih vozaca i sadsnjjih i kao vi biste sad sennu itd itd cemu ta prica? Formula 1 dovedena je do savrsenstva, nikad nije trazena atraktivnost nego precizna voznja. Pogledajte btcc wtcc leon bmw honde ako vam se gledaju pretjecanja daleko najbolje takmicenje. Pravila bodovanja su drugs u principu radi se o istin auima . Sve to se moze prenijeti na formulu samo lobiji su prejaki za takvo esto radikalno
 
Ne znam koja je onda svrha F1 natjecanja. Po tebi, ne bi trebalo biti atraktivnosti nego da svi voze iste bolide kojima se upravlja iz boxa, u liniji po jedan, i po mogućnosti vezani lancem.
Stvarno ne razumijem to razmišljanje.
 
Član
Ja ti citiram alonsa :formula 1 ne prikazuje pretjecanja vec maksimalno preciznu voznju! Joj covjece 2015 je i ti sad pricas o svrsi koja je btw izgubljena davno. U pravom smislu rijeci postala je cirkus neke tradicionalne staze gube nadmoc nad arapskim zemljama, formula vise nije 60 krugova i pretjecanja, sto prije shvatimo manje cemo patiti ta trenutcima poput senne iz ovog videa. Eto preporucio sam ti sta da gledam, dtm takodjer nije los. Moj prijedlog za pretjecanja su 2 trke po 30 krugova! I druga trka obrnuti redoslijed od 8 mjesta, uvijek extra gledati :)
 
Član
Nisi ti mene prijatelju dobro shvatio to sto si napisao nema veze s mojom konstatacijom stoga me i ne razumjes
 
Legend
Zato je i poginuo, jer mu je bolid bio previse spusten.. (gledao sam neku reportazu bas o tome..)
A sto se tice F1, postoje lobiji, vise je to biznis nego bilo sta drugo.
Arapske zemlje unistavaju sve sto valja, primjer je rukometno prevenstvo, evo i fudbalsko ce isto biti shit samo takav.
Sto se tice F1, vise se ide ka tome da se pravi nekakav prestiz od svega toga, nego o "nabrzem takmicenju na svijetu" .. sa 1.6 motorom i nekakvim kamehameha segamega glupostima..
 
Top