Gume su ranjive

Gume su ranjive

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Popularni miniwash uređaji, koji se koriste u mnogim autopraonicama, ali i u privatnim garažama, mogu izazvati oštećenja na gumama vašeg automobila.

Posebno su ranjive bočnice, koje su i inače najslabiji dio pneumatika, a prigodom pranja redovito trpe najjače udare mlazova vode. Oni koji koriste vruću vodu i agresivna sredstva za pranje mogu dodatno pogoršati situaciju, jer će pritom skinuti zaštitni sloj hemijskih spojeva u gumenoj smjesi.

Istraživanje njemačke organizacije Dekra pokazalo je da visokotlačne mlaznice u samo pet sekundi mogu napraviti ozbiljna oštećenja na gumi. Čak i pneumatici koji se nakon pranja čine ispravnima mogu na sebi imati mikroskopske pukotine, koje u ekstremnim slučajevima naprezanja mogu popustiti i izazvati puknuće gume, time i prometnu nezgodu.

Prema rezultatima istraživanja, suvremene gume trebale bi bez problema izdržati pritisak do 110 bara, no mlaznica bi tijekom pranja trebala biti udaljena od pneumatika najmanje 20 centimetara. Uz to, nije pametno držati mlaz vode na istom mjestu ili "gađati" spoj između gume i kotača.
 
Član
ovo odavno znam,bio test na voxu...pod najjacim mlazom guma pukne nakon 5-6 sekundi...zato sam perem auto,znam da ga nece neko sfuserit...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top