Član
Dok čekaju putnike na polaznim terminalima, vozači autobusa i minibusa GRAS-a uglavnom ne gase motore vozila. Kada bi to radili, sigurno bi bilo smanjeno sve veće zagađenje zraka, a to je i ekonomičnije za preduzeće. Iz GRAS-a tvrde da su vozači obavezni ugasiti motor do polaska po redu vožnje.
- Izuzetak su slučajevi kada u toku vožnje dođe do kvara vozila i kada mora biti upaljen, a to je i u slučaju kada zbog gužvi ili parkiranih automobila nije u mogućnosti ući u terminal - kazali su iz GRAS-a.
Zijada Krvavac, pomoćnica ministra za zaštitu okoliša, kazala nam je da bi trebala biti uvedena praksa gašenja vozila, jer što manje radi motor, manja je i emisija štetnih ispušnih plinova, a tako i zagađenje.
- To je bila jedna od mjera koju je predlagalo Ministarstvo saobraćaja kada su izrađivali operativni plan za zimski period u slučaju prekomjerne zagađenosti zraka, ali upitno je da li ju je moguće izvesti i na koji način bi se to kontrolisalo - kazala nam je Zijada Krvavac.
Iako su na stajalištima najčešće upaljeni motori vozila GRAS-a, treba apelirati i na ostale prijevoznike, dodaje Krvavac, tvrdeći da samo taksi vozila na štandovima imaju ugašene motore.
Više semafora, veća zagađenost
Krvavac kaže da bi boljem kvalitetu zraka doprinijelo da postoje neka saobraćajna rješenja kojima bi bilo riješeno ne tako često zaustavljanje vozila. Što ima više semafora u gradu, veća je zagađenost zraka. Kada vozila stoje na semaforu, imaju veću emisiju ispušnih plinova, tvrdi Krvavac.