Gorivo u BiH poskupljuje, a vozila sve više

Gorivo u BiH poskupljuje, a vozila sve više

Administrator
Na četiri vozača dolaze gotovo tri vozila.

U BiH postoji 1.333.425 vozačkih dozvola i 954.425 registrovanih automobila, što znači da na četiri vozača dolaze gotovo tri vozila, pišu “Nezavisnim novinama”. BiH, stoga, po broju automobila ide u korak s Evropom, ali po ispravnosti voznog parka kaska mnogo godina, upozoravaju stručnjaci.

Prema podacima Auto-moto kluba (BIHAMK), 2003. godine bilo je registrovanih 646.658 automobila, što znači da je ta cifra do danas povećana za trećinu. Građani se sve više motorizuju, što znači da ih pretjerano ne brinu neprestana poskupljenja naftnih derivata.

“Prosječna starost domaćeg voznog parka približava se drugoj deceniji. Država nema instrumentarijum da dođemo do novog vozila, pa smo prinuđeni da vozimo automobil naših djedova”, navodi Bogo Hadžić, direktor Direkcije za homologaciju i sertifikaciju vozila pri Institutu za privredni inženjering u Zenici.

Diplomirani inženjer saobraćaja i ovlašteni sudski vještak za saobraćaj BiH Ševal Kovačević rekao je da po stepenu motorizacije BiH ne zaostaje mnogo za Zapadom, jer na primjer u Njemačkoj na 81 milion stanovnika dolazi 42 miliona automobila.

“Problem je, međutim, što povećanje broja automobila kod nas uopšte ne prati i određena putna infrastruktura”, naveo je Kovačević. Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja Republike Srpske, rekao je da prema svim drugim parametrima, kada su četvorotočkaši u pitanju, godinama zaostajemo. Pripadnici Uprave policije Federacije BiH prošle godine zbog tehničke neispravnosti iz saobraćaja su isključili 4.205 vozila (više za 7,9 posto nego 2009), a njihove kolege iz Republike Srpske 9.406 automobila.
 
Član
Sinoc sam bas razmisljao na ovu temu... potaknut predjenih 130km sa 20KM zabrinuo sam se kako je gorivo poskupelo, prosle nedelje sam mogao preko 140km preveslati u kombinovanom rezimu, ilidza-carsija... cene goriva rastu a ruku na srce, svaka šuša sada ima auto, kod mene u porodici ih trenutno ima 5 a ne zivimo iznad standarda.
U Turskoj, multimionskoj zemlji nema ni priblizan procenat automobila kao kod nas, kod njih je litar goriva cisti luksuz, za 100 turskih lira sto je ekvivalentno 98KM mozete dobiti 22l benzina, odnosno, litar gore-dole dizela. Oni su se izborili sa mnogoljudnim zahtevima za autom na ovaj nacin, pa je shodno ceni goriva jedan Punto 2003. godiste oko 15 000 lira (citaj KM), a Megane sedan koji je domaci proizvod iznosi oko 30 000 polovan a bazni model novog je 40 000 (fluence)...

Zahvaljujmo Bogu na svemu sto imamo, ukljucujuci cene naftnih derivata i nikada nize cifre polovnih automobila, jer ako nas stigne strategija poskupljenja, tuniracemo tene i bicikla. :D
 
da nam je poboljsana saobracajna infrastruktura, pa da mi autobusom ne treba i do tri puta vise vremena da dodjem do odredista nego sa autom, da se ne moramo voziti javnim prevozom starim deceniju, gurati se sa pijanim, drogiranim, nadrkanim likovima, bojati se da ce nam dijete biti izbodeno..mozda bi imali manje auta i vise koristili javni prevoz ;)
 
Član
sve je to jos dobro,naspram onog sto nas ocekuje
jebat cemo jeza u ledja,hocemo mi u europu:lol:
 
Član
da deez u pravu si sto se tice cijena goriva za Tr No vjeruj da njima 3,5-4,5 po litru nije skupo u odnosu za standard Napomena da je cijena karte gradskog prevoza koji je luksuzan u odnosu na nas u Istanbulu jeftinija nego u Sarajevu a Sarajevo po velicini moze biti mjesna zajednica Istanbula ;)
 
malo mi je poglup naslov, neka se provjeri koliko auta sada na plin ide. koristenje plin je jedan od nacina na koji se nasi gradjani bore protiv skupog goriva :p
 
Administrator
ma i cijene plina ce sigurno sad skociti... valja i taj plin dovuci, ali nece ga dovuci kamion koji ide na plin vec dizel motor u njemu...
ja sve vise mislim da ce se u naredne 2-3 godine sve vise voziti na vodu;)
 
Top