Golf IV TDI - turbina se gasi na 100km/h

Golf IV TDI - turbina se gasi na 100km/h

Član
Pozdrav svima;

Novi sam na forumu pa ne znam da li pisem na pravom mjestu, ako grijesim nek adini prebace temu.

Radi se o sljedecem, turbina se prosto ugasi cim automobil dostigne brzinu od 100-105km/h i dalje nece nikako da se aktivira sve dok se auto ne ugasi. Naravno bez turbine on je mrtav na gasu, sto bi ljudi rekli nece meda heh. Kad ugasim auto i odma upalim (informaticari bi rekli restartujem ga) sve je normalno, vuce odlicno dok ne dodje do te brzine.

Golf je petobrzinac i u petoj brzini na otprilike 2200 obrtaja ide 100km/h, takodje se turbina ugasi na otprilike 95km/h kada se vozi cetvrtom brzinom. Opet su tu negdje obrtaji oko 2200...

Na tim kriticnim obrtajima npr i u drugoj brzini kada se ide uzbrdicom turbina stalno trokira.. pa auto protrzava... ali se nece totalno ugasit pa da vise nece nikako.

Nisam jos nista dirao, vozam tako zadnja dva mjeseca, prijatelj iz servisa mi je rekao da bi trebao ocistiti EGR ventil i promijeniti crijeva od vakuma od turbine...

Hvala svakom ko procita cijeli tekst.. a posebno hvala onima koji mi daju neki koristan savijet :)
 
Kod mene se prije isto turbina nije uopste palila . .Znaci bilo je kao da je i nema .. Sumnjali na sve i svasta,Intercooler,turbinu itd . . Na kraju se ispostavilo da su ipak bila crijeva . . Kreni od banalnih stvari i sitnica :cool::cool:
 
Član
Pozz druze!Koji je motor u pitanju,koliko kW-a? :icon_smile:
Do sad sam najcesce citao da comp ide u safe mode zbog MAF senzora,a dosta cesto i crijeva vakuuma...
Kome si do sada vozio auto?Meni kad bi bas nesto zapelo odvukao bih Einsteinu kod automota,ako znas gdje je...ako si negdje blizu u carsiji,mozemo i pogledati to malo... :icon_smile:
 
Početnik
99% da se radi o zaprljanom usisu, to se cesto desava prilikom penzionerske voznje, saltanja na malim obrtajima i kad je vecina voznje loko, a posebno sad kad je hladnije pa se uljne pare brze hlade i taloze u usisu, do sad sam imao x takvih slucajeva i uglavnom se rjesavalo sve sa ciscnjem usisa, naravno, ako dijagnostika ne pokaze drugacije..
 
Član
Motor je 74KW, 101KS.

Auto sam vozio kod jarana u Bubin servis u Vitezu, nije gledao auto nego sam mu samo rekao isto ovo i on mi je to rekao takodje.

Ovo auto sam uzeo prije pola godine, od covjeka iz njemacke koji je 45 godiste.. on uzeo novog, garant mu obrtaji nisu isli u crveno hehe

Hvala na brzim odgovorima

PS: Zna li nego gdje u Travniku ili u blizini ima kupit ovih crijeva za vakum?
 
Član
Bice da je se uljenio kod dede treba ocistiti sve sto se cisti samo se nadamo da ga deda nije vozio kao ona bakica crvenu tricu:cool:
 
Turbina se ne ugasi sigurno, ona se uvijek vrti. Nego aktivira se "SAFE MODE" u kojem se jednostavno smanji ubrizgavanje goriva i zato nema snage (dzaba ti turbina kad nema goriva :D)

Razlog zasto se aktivira SAFE MODE moze biti senzor zraka (MAF), senzor pritiska, prljava turbina...itd

Spoji na dijagnostiku i pogledaj kakvu gresku ili greske javlja...
 
Član
kakvo gorivo stručnjak, ne pričaj gluposti...
turbina se zaprlja jer koristi ispušne gasove, tako da se čađ nakupi u njoj i između ostalog na jednoj maloj polugici koja otvara i zatvara krilca turbine, odnosno daje jači ili slabiji pritisak ;)
to što ti se dešava je iz razloga zato što ova polugica ima otežano kretanje zbog nakupljene čađi, tako da kad je autu malo veći napor, odnosno kad ona treba da se skroz otvori u tom trenutku ne može to da uradi i procesor gasi turbinu da bi je sačuvao od stradanja...
drugi problem koji je moguć je vakum dozer/ventil turbine koji ima sličnu funkciju, odnosno on preko vakum membrane povlači ovu polugicu a kada je ta membrana oštećena, probijena, onda naravno nema vakuma i ventil nema svoju funkciju a samim time ni turbina.

ipak najvjerovatnije ti je u pitanju ovaj prvi problem, otiđi kod nekoga da ti očisti turbinu i usis i biće to ok ;)
to te košta od 100 do 150 KM, a ako je u pitanju vakum ventil on ti je oko 150 KM ;)
 
GTI TDI je napisao(la):
kakvo gorivo stručnjak, ne pričaj gluposti...
turbina se zaprlja jer koristi ispušne gasove, tako da se čađ nakupi u njoj i između ostalog na jednoj maloj polugici koja otvara i zatvara krilca turbine, odnosno daje jači ili slabiji pritisak ;)
to što ti se dešava je iz razloga zato što ova polugica ima otežano kretanje zbog nakupljene čađi, tako da kad je autu malo veći napor, odnosno kad ona treba da se skroz otvori u tom trenutku ne može to da uradi i procesor gasi turbinu da bi je sačuvao od stradanja...
drugi problem koji je moguć je vakum dozer/ventil turbine koji ima sličnu funkciju, odnosno on preko vakum membrane povlači ovu polugicu a kada je ta membrana oštećena, probijena, onda naravno nema vakuma i ventil nema svoju funkciju a samim time ni turbina.

ipak najvjerovatnije ti je u pitanju ovaj prvi problem, otiđi kod nekoga da ti očisti turbinu i usis i biće to ok ;)
to te košta od 100 do 150 KM, a ako je u pitanju vakum ventil on ti je oko 150 KM ;)

znaci po tvojoj teoriji u tom trenutku kada ne moze da potpuno otvori lopatice turbine, procesor(ECU) reaguje tako sto samo ugasi turbinu a ubrizgavanje goriva ostaje isto??

i ti si strucnjak nema sta;)
 
Član
SAFE mod se i zove sigurnosni mod jer se sve redukuje i pritisak turba,kolicina goriva i EGR,ECU sve radi sto moze da oduzme snagu i time sacuva motor u tom kriticnom trenutku.

Razlog zasto motor ide u safe mod moze da bude visestruk,obicno je to zaprljana turbina,los MAF,ostecen elektroventil za kontrou,crijeva bilo od pritiska bilo od vakuma,moze da bude i vakum pumpa,EGR,mogu i dizne a moze i losa mapa.

Motor ce da ide u safe mod i zbog veceg pritiska od zadanog a isto tako i zbog manje pritiska,tako da moze i supalj IC da pravi taj problem.

Odvezi auto u servis,sad svi znaju da servisiraju PD motore nije to vise neka nauka :)
 
Član
Imam isti problem na passatu 74kw 2002. Veceras sam poceo skidati turbinu da je ocistim... sutra poslije posla planiram zavrsiti to pa cu da javim rezultate. Na dijagnostici mi pokazuje prevelik pritisak u usisnoj grani, razlog tome (bar u mom slucaju) poluga od wastegate-a tesko se krece pa mislim da je jako zaprljno unutra.

pozz
 
Član
imao sam isti problem....isti simptomi...i ocistim turbinu usis sve kurce palce sto se moglo ocistiti :D i posliej toga drugo auto....bolje vuce ne gasi se...bla bla bla....da bi se nakon mjesec dana ista stvar desila....tj pocela se gasiti .....doduse nisam vozio auto 10tak dana...zbog ovog snijega....i kad ga provozam to je bilo max 2500 rpm ......nije mi jasno sta se sad desava...znaci turbina je ciscena...
 
Član
nokke je napisao(la):
imao sam isti problem....isti simptomi...i ocistim turbinu usis sve kurce palce sto se moglo ocistiti :D i posliej toga drugo auto....bolje vuce ne gasi se...bla bla bla....da bi se nakon mjesec dana ista stvar desila....tj pocela se gasiti .....doduse nisam vozio auto 10tak dana...zbog ovog snijega....i kad ga provozam to je bilo max 2500 rpm ......nije mi jasno sta se sad desava...znaci turbina je ciscena...

Jesi spajao na dijagnostiku druze?
 
Top