golf 4 r32 545ks

golf 4 r32 545ks

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
jedan zanimljiv tekst, cetvorka nabildana na 545ks sa max. brzinom preko 320km/h, ubrzanje od 0-100 za 3.2s

www.speed-industry.com/tuning/golf_tuning/golf_tuning.html
 
sve je to super,ali mogao si bar ove slike iz teksta staviti ovdje i text fino prekopirati da to lici na nesto.

Evo bit cu uzoran forumas pa cu to uraditi kako treba!:icon_biggrin:




i304321_hgp1.jpg


i304322_2.jpg


Znam da ce mnogima ovaj tekst zapasti za oko gledajuci pocetnu stranicu sajta Speed! naravno imajuci u vidu veoma veliki broj fanova Volkswagen-ovog modela Golf kod nas. Nije to slucaj samo sa nasom zemljom – svuda u svetu, a posebno u Nemackoj, se izuzetno postuje ovaj zaista izuzetni model. Izuzetan je pre svega zbog svoje izdrzljivosti, kvaliteta i motora i sasije, komfora, snage a bogami i dizajna. Ipak, GTI izvedba je jos od davne prve generacije plenila svojom autenticnoscu i agresivnoscu. Osamdesetih godina se tako proslavio cuveni 1,8-litarski benzinac izuzetnih mogucnosti (posebno u sesnaestoventilskoj izvedbi), a koliko je samo bio sjajan svedoci i cinjenica da VW ni do dan danas nije odstupao od autenticne zapremine motora u GTI verziji! Ali mozda sad ovaj tekst ide i u pogresnom pravcu… Ok, sve je tacno sto sam rekao ali danas na ‘tapetu’ imamo dva vrlo zanimljiva VW Golf-a, a opet vrlo razlicita. Dodirna tacka sa popularnim GTI-jem im je samo izrazita autenticnost i, naravno, sportska orijentacija. Jedan nam pokazuje koliko daleko se moze ici kad je u pitanju ‘high-performance’ tjuning, dok drugi oslikava (u pravom smislu te reci) mogucnosti profesionalnog stajlinga.

i304323_3.jpg


i304342_5.jpg


Naravno, kada kazem ‘tjuning’ misli se iskljucivo na modifikacije pri agregatu i svim njegovim pod-sistemima. Dakle, sve ono sto Vasu masinu moze poboljsati… Ovaj vrlo interesantni model je delo poznate VW-tjuning kuce iz Nemacke – HGP. Lucidni vlasnik HGP-a, Martin Graef, je svoju davnasnju zamisao konacno sproveo u delo. Naime, s obzirom da se vec dugo bavi ovim poslom i zaista zna sve o mogucnostima svih modela Golf-a, dugo je trazio isti u koji bi mogao da implementira sva svoja “dostignuca”. Konacno je Volkswagen pre nekoliko godina na trziste lansirao super-sportski model Golf-a sa V6 motorom i pogonom na sva cetiri tocka. Naravno, u pitanju je egzoticni R32 nastao na bazi Golf-ove generacije cetiri. Ovaj automobil je u osnovi imao sve sto je Martinu bilo potrebno za jednu ozbiljnu prepravku kako agregata, tako i ostalih elemenata koji su neophodni za ipak sigurnu voznju. Agregat je sa sest cilindara postavljenih u V-rasporedu, ukupne radne zapremine od 3200 kubnih centimetara; pogon je na sva cetiri tocka, dok je ogibljenje za dobrih 30-ak milimetara bilo nize nego li originalno (za serijske Golf-ove). Motor fabricki ne poseduje kompresor, sto je gos’n Graef, logicno, umeo da iskoristi. I to kako! Ponovo se ponavlja sada vec istorijska prica o kompresoru kao najefikasnijem sredstvu za instant-poboljsanje performansi bilo kog motora. To je cinjenica i zaista, ako zelite prave performanse, prvo pogledajte kombinaciju motora sa nekim od ‘custom-fit’ kompresora. Naravno, uvek dosta toga zavisi i od samog motora i nece biti isto ako turbo stavite na cetvorocilindricni ili na sesto/osmocilindricni motor. R32 poseduje gotovo savrsen V6 motor, uostalom ovaj automobil se moze tretirati i kao naslednik poznatog Golf-a VR6 trece generacije, a svi znamo koliko fenomenalan je taj auto i njegov agregat! Bilo kako bilo, ako vec imate dobar i relativno veliki motor, zasto se zadovoljiti samo malim kompresorom? HGP je za ovu priliku spremio kombinaciju dva turbo-kompresora i tako su apsolutno ‘pokrili’ citav rezim obrtaja motora – manji kompresor se brine za nize obrtaje i dobar “zalet”, dok je veci tu kao igrac koji daje onaj preko potrebni, dodatni “boost” citavom agregatu i ukljucuje se samo pri visokom rezimu obrtaja. Ovaj biturbo implement modelu R32 vec se sam po sebi cini vise nego dovoljan za ozbiljno povecanje performansi, ali zasto stati tu? Istina je da su dva kompresora svojevrsno srce ovog tjuning sistema HGP-a, ali njega prate i dodatni elementi koji opet umnogome uticu na finalni autput snage. Kao prvo, bilo su obavezne intervencije na izduvnom sistemu. R32 vec poseduje izuzetno sportski ‘orijentisanu’ izduvnu granu, ali ona ipak nije bila predvidjena da bude iza cak dva turbo-kompresora. Do katalizatora je gotovo citav izduv preradjen/zamenjen, dok su pozadi ipak ostali fabricki, dupli zadnji lonci sa dva izlaza. Pa cak i sami izlazi iz cilindara su promenjeni, naravno stavljeni su siri i uradjena je obrada tako da kompresori mogu da prime sto vise izduvnog gasa. Kako izlaz, isto tako je adaptiran i ulaz citave smese benzina i vazduha u cilindre. ‘Intake’ je reduciran – nove su dizne i stavljene su u skladu sa potrebama motora/komprtesora, odnosno u skladu su sa ‘naredbama’ ECU-a (kompjutera). Kad smo vec kod ECU-a, on je remapiran sto je i savrseno logicno i ocekivano, jer mi ovde ipak ne govorimo o poboljsanju performansi za samo nekih 30-40%... Dakle razvijen je potpuno novi softver koji prati izuzetnu snagu koju ovaj motor, ovako modifikovan, poseduje. Pored svega ovoga, novi su i regulator pritiska benzina kao i sama pumpa za benzin, koja je vise puta jaca nego li fabricka. Ove dve stavke su izuzetno bitne zbog odrzavanja visokog pritiska u citavom sistemu, koji iznosi od 0,9 bara pa navise, zavisno od verzije.

i304343_6.jpg


i304351_4.jpg


Sve gore navedeno je tek osnova zamisli gospodina Graef-a i predstavlja tek prvu fazu u ponudi kompanije HGP. A takvih faza je cak cetiri! U redu, ali sta smo mi na kraju dobili sa svim onim spomenutim modifikacijama? Pa, mislim da podatak od 435 konjskih snaga sa sve 595 Nm obrtnog momenta govori sam za sebe… Od serijskog modela je jaci za citave 194 KS, sto je otprilike 80% vise snage! Ovakav poduhvat ne zahteva neke dodatne modifikacije na karoseriji, sasiji i suspenziji, sto nam opet samo govori o izuzetnom kvalitetu koji poseduje fabricki Golf R32! Cena sa ugradnjom u Vas R32 staje negde oko 19.500 evra, sto u principu i nije neka velika svota novca. Ako na ovu sumu dodate i vrednost samog Golfa od 32.000 evra sa dazbinama, dobijate prihvatljivih 51.500. Ne zaboravite da time dobijate automobil sa 400+ konja… Ali HGP ide i korak dalje. Kao sto vec rekoh, ovo je tek prva faza tjuninga 3,2 V6 agregata od ukupno cetiri. Sledece faze nam nude dodatne pikanterije i promene u izduvnom sistemu – u drugoj fazi se menja i katalizator i ugradjuje se specificni ‘bypass’ sistem. Pored toga, stavlja se i novi softver u ECU i dodatno se povecava priisak u sistemu (na 1 bar, plus 0,2 bara tzv. ‘overboost’-a). Ovo sve rezultira sa dodatnih 33 konjske snage i omogucava Golf-u maksimalnu brzinu od citavih 272 km/h. Naravno, ovaj podatak je sa originalnim (serijskim) pneumaticima, ogibljenjem i menjacem. Za razliku od prve faze tjuninga, u drugoj je moguce naruciti i specijalan kit koji ukljucuje fenomenalni Porsche-ov kocioni sistem sa sestokalipernim kocnicama napred i cetvorokalipernim pozadi, uz masivne diskove precnika 360mm napred, odnosno 315mm pozadi. Tu su jos i modifikacije na transmisiji koja sad, pored novog Sachs ‘leteceg’ kvacila, ima duze hodove u odredjenim stepenima prenosa, dok je sam hod rucice menjaca izuzetno kratak, kao i specijalno ‘KW’ ogibljenje koje je moguce i regulisati (u osnovi je 30mm nize od serijskog). Sa ovim kit-om Vas R32 moze cak preci granicu od 300 km/h, uz naravno specijalne pneumatike. Treca faza nudi iste stavke kao i druga, samo jos ekstremnije i obezbedjuje citavih 515 KS! Uz trecu fazu je obavezan gorespomenuti kit ogibljenja, transmisije i kocnica. Ali kao slag na tortu dolazi finalna faza tjuninga modela Golf R32. 542 konjske snage uz neverovatnih 710 Nm obrtnog momenta obecavaju dobru zabavu za volanom, i to omogucavaju uz pomoc maksimalnog iskoriscenja kompresora, uz 1,3 bara pritiska. Ovaj model je, nakon izrade, bio podvrgnut ozbiljnim ispitivanjima i testovima i doslo se do zaista impozantnih brojki. Maksimalna brzina sa dodatno sredjenom transmisijom i specijalnim pneumaticima iznosi citavih 326 km/h, uz ubrzanje od nerealne 3,2 sekunde od 0-100 km/h sa Dunlop-ovim supersportskim gumama! Od 0-200 km/h je potrebno negde oko 13 sekundi, potrosnja je u proseku tek negde oko 14 litara super plus benzina, nepuna 3 kilograma idu po jednoj konjskoj snazi, kao i 170 KS po litri radne zapremine! Od potrebne opreme HGP Golf R32 Phase IV (zapravo III, posto je treca faza originalno nazvana IIa…) izdvajaju se jos i magnezijumske 12-okrake felne marke OZ-racing, velicine 8Jx19”; gume su velicine 235/35R19, dok su u ponudi jos i kozne Recaro kadice umesto serijskih prednjih sedista, specijalni softver na originalnom bord-kompjuteru koji prati rad citavog sistema, a posebno kompresora, kao i brzinomer sa poslednjom cifrom 360. Automobil se, u principu, ne razlikuje opticki mnogo od fabrickog R32 - tu su samo donji zadnji spojler oko izduva i vece felne. Ljudi koji su imali prilike da testiraju ovaj Golf kazu da je automobil zaista izuzetan, ali sigurno je da bi se te 543 KS pre osetile u nekom totalno sportski orijentisanom automobila (tipa Lamorghini, Ferrari…) – veliki problem je otpor vazduha, visina i sirina karoserije – ipak je Golf kompakt vozilo. Tu su gorespomenute marke u velikoj prednosti, ali ipak za 72.000 evra, koliko ukupno kosta najjaca verzija ovog modela, mozete napraviti zescu muku u voznji cak i novoj Porsche Carreri GT. Garancija za sve radove je godinu dana, bez obzira na predjenu kilometrazu, pa to donekle ublazava generalnu pricu da je auto ‘pod pritiskom’ i opasno auto.


Nema na cemu!:icon_biggrin:
 
Član
perfekcija nad perfekcijama...ovakav tuning volim...izgled nije puno diran al je zato zvijer pod haubom!!!
Svaka Cast!!!
:cool::cool::cool:
 
Član
a joj.... ovaj hgp bi turbo... je dramatican... postavio sam nekad daaaavno temu o njima..... snaga je bila u rasponu od 4xxks do 602ks ja mislim... maaa drama... jarane....
 
Legend
erol_brcak je napisao(la):
sve je to super,ali mogao si bar ove slike iz teksta staviti ovdje i text fino prekopirati da to lici na nesto.

Evo bit cu uzoran forumas pa cu to uraditi kako treba!:icon_biggrin:


hvala;), nisam ti ja nesto specijalan za uredjivanje na compu:icon_smile:
 
Član
gaga je napisao(la):
10 000 € kit da ti naprave ovakvo auto ;)

mislim da je hgp ipak nešto više od 10 000€ , eip tuning je nešto jeftiniji, al hgp ... 30-tak tisućica € za taj kit (http://www.hgp-turbo.de/) ... al i 400ks je dosta.. a puno jeftinije... al nema nitko r32 mk4 lol .. bar ga ja još nisam uživo vidio u HR, samo GTI, i mk5 R32 i GTI
 
Član
corrado je napisao(la):
gaga je napisao(la):
10 000 € kit da ti naprave ovakvo auto ;)

mislim da je hgp ipak nešto više od 10 000€ , eip tuning je nešto jeftiniji, al hgp ... 30-tak tisućica € za taj kit (http://www.hgp-turbo.de/) ... al i 400ks je dosta.. a puno jeftinije... al nema nitko r32 mk4 lol .. bar ga ja još nisam uživo vidio u HR, samo GTI, i mk5 R32 i GTI

komotno 30t Eura +
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top