Golf 2 - godina proizvodnje i modelska godina

Golf 2 - godina proizvodnje i modelska godina

Član
Predstavio sam se u pdf-u novi clanovi ali bih zelio opet sve da vas pozdravim i nadam se dobrom druzenju.
Vozim Golf 2 GTD, auto je bio bratov punih 8 godina. Eh sada, imam jedno pitanje za vas, koliko se moze razlikovati godina proizvodnje od modelske godine?
Naime, na svim plastikama u vozilu stoji broj 88 i strelica koja pokazuje na broj 9, sto bi trebalo znaciti po onome sto sam ovdje procitao da je to 9. mjesec 1988. godine i da to spada u modelsku 1989. godinu. Prekidac za sva cetiri zmigavca je na tabli, tj kao kod modela iz 1989. godine. Ocitavanje serijskog broja takodjer govori da se radi o modelu iz 1989. godine.
Medjutim, stvar je u tome sto u sabracajnoj dozvoli i vlasnickoj knjizi kao godina proizvodnje stoji 1991. godina? Kad je kupovano vozilo izvrsene su mnogobrojne provjere (mup, carina sta li vec jer je auto bio jako ocuvan), vozilo je uvezeno 1997. godine i tada je "zaveden" pod to godiste jer su svi papiri o porjeklu vozila (valjda vlasnicka knjiga i saobracajna) glasili na tu, 1991. godinu.
To je ono sto me zanima, moze li vozilo biti modelska 1989. a da je godina proizvodnje 1991.?
Ili pak informacije o modelu i godini na linku ispod?
http://www.njuskalo.hr/auti/vw-golf-ii-1.6-jxd-1991-godina-prvi-vlasnik-oglas-7915747

O cemu se tu radi, auto bilo recimo u salonu te dvije godine i onda prva registracija upisana kao godina proizvodnje ili pak nesto drugo?

Unaprijed hvala na razumijevanju i odgovoru
 
koliko Kw ima taj tvoj Golf zadnji primjerci GTD dolazili su s interculerom i imali su 59Kw a obicni bez interkulera 51Kw mada ovdje ima upucenijih u tu tvoju tematiku pa nek se oni nadovezu ;)
 
Član
Godina proizvodnje je jedno, a godina prve registracije drugo. Kod tebe je golf proizveden 1989 godine a prva registracija je bila 1991 godine. Zbog toga ti tako piše u papirima
 
Član
ernadhusic je napisao(la):
koliko Kw ima taj tvoj Golf zadnji primjerci GTD dolazili su s interculerom i imali su 59Kw a obicni bez interkulera 51Kw mada ovdje ima upucenijih u tu tvoju tematiku pa nek se oni nadovezu ;)

Zadnje serije turbomotora u gofu 2 su bili sa 44 kw bez interkulera.
 
Član
Ma nemam sta nositi broj sasije u servis, po uputstvima koja sam nasao ovdje na forumu ali i na drugim mjestima iz broja sasije se lahko da iscitati da je 1989. godina. Samo me zanimalo odakle ova 1991. da se vodi kao godina proizvodnje, vjerovatno je to kao sto je clan ZELA GTI rekao, da je to zapravo prva registracija. Inace, kako sam primijetio na njemackim stranicama da se kod njih malo gdje spominje godina proizvodnje, vecinom "erste zulassung" sto je po mom poznavanju njemackog prva registracija. Znaci proizvodnja 1989., prva registracija 1991.....
Inace radi se o GTD-u, bez interkulera sa 51 KW.
 
Član
sta sa golfom koji je proizveden 1992 a prvi put prodat 1994, vjerovatno i takvih slucajeva ima al jos nikad nisao vidio niti cuo da u dvicinoj saobracajnoj pise 1994.. To kod tebe nesto ne stima, de mi reci imas li limenu plocicu na lijevom blatobranu kad otovris haubu i papirna naljepnica na veznom limu kad otvoris gepek
 
i da..cudno je..da ti pise u saobracajnoj 91.god..
a na svim plastikama 88.
na golfu 91-92 prekidac "cetvorki" je kod volana, obavezno ima rucice brisaca i zmigavaca siroke(debele) vecina ima podesavanje visine farova.. ali ovo glavno..(jer moguce je da je neko nekad promjenio neke stvari...na svakoj plastiki koju skines..od pojasa do lajsne na njoj pise godina proizvodnje...
i fabrika nije proizvodila golfa 1990 a da na dijelovima pise 1988 ili sta drugo..osim one tacne godine..
mada..kad se vozi toliko godina..sto te to brine uopste
ne pravi problem tamo gdje ga nema :D
 
Član
Kod mene prekidac zmigavaca nije na volanu, rucice jesu debele (ali to imaju valjda od modelske 88.) i imam podesavanje visine farova samo sto se to podavno pojebalo i nikad nije napravljeno. Ma ne pravim problem, nego me cisto zanimalo odakle ta razlika, auto je OK, jedino sto ce mozda nekad pravit problem ako se dalje bude prodavao, znas kakva je priroda naseg naroda - ne moram nista pricati...
@Dzeniii
Vjerovatno je prilikom uvoza neko zaveo pogresnu godinu i to tako ostalo. Tu plocicu imam, vidio sam je neki dan kad sam cackao nesto pod haubom a za tu gepeku ne bih znao reci.
 
Član
A možda je i prekucan, zašto da ne. U broju šasije ti piše godina proizvodnje (i ne samo to), a po pločici koju bi trebao imati na desnom kraku može se odrediti i tačan datum proizvodnje...
 
Član
ti volani koji imas su isli 91 godine.. e sad mozdaa su prespojeni zmigavci ako imas vremena rastavii to maloo vidi kakve su ti zice jesu li prespajanee ili nesto.. i dok imas podesavanjee visine farova ako jee orginalna instalacija vidi onda je 91 nemas brige...
 
Član
Kenno je napisao(la):
A možda je i prekucan, zašto da ne. U broju šasije ti piše godina proizvodnje (i ne samo to), a po pločici koju bi trebao imati na desnom kraku može se odrediti i tačan datum proizvodnje...

Može bit da je prekucan,al legalno prekucan :D, regularan za mup itd...al nije to to
 
Član
Haha, svasta cu procitati.


ZELA GTI je napisao(la):
:lol::lol::lol:

Ljudi, ovako je kao što sam ja napisao ;) :D

;)

U validnost brojeva nema nikakve sumnje jer je auto tad kupljen od starijeg bracnog para i detaljno se sve pregledalo. Uvezen je 1996. godine i zbog toga sumnjam na ovo sto je ZELA GTI naveo, vjerovatno je da je neko tada na carini ili gdje vec pogresnu godinu stavio pod godinu proizvodnje i da je to tako ostalo... Uostalom, pregledacu i te ostale naljepnice opet i jos malo proguglati pa cu napisati konkretno sta je.
 
Član
To ti je standardna praksa. Ne piše se godina proizvodnje nego godina prve registracije. U 99% slučajeva je to ista godina, no neka auta znaju stajati u salonima po par godina pa u njihovim papirima piše godina kada su prvi put registrirana. Nemaš šta više tražiti, niti se brinuti ;)
 
Top