GM: Uvoz automobila iz Kine u SAD donosi političke nevolje

GM: Uvoz automobila iz Kine u SAD donosi političke nevolje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
buick%20regal%201021111111.jpg

Plan posrnule američke automobilske kompanije "Dženeral motors" (GM) da u SAD uvozi vozila izrađena u zajedničkim fabrikama sa kineskim partnerima u Kini, mogao bi, u vreme kada američka autoindustrija grca u dugovima i najavljuje zatvaranje fabrika, da donese mnoge probleme ne samo GM-u, već i Beloj kući, ocenjuju analitičari.

Uvoz automobila - koji GM nije ni potrvdio, ni demantovao - mogao bi da donese velike nevolje kompaniji, budući da ona preživaljava samo zahvaljujući vladinom kreditu od 15,4 milijarde dolara, kojim administracija predsednika Baraka Obame želi da sačuva oko 90.000 radnih mesta u njenim pogonima.
Ujedinjeni radničiki sinidakt zaposlenih u autoindustriji (UAW) prošle sedmice je upozorio da proizvođač automobila iz Detroita namerava da u narednih pet godina gotovo udvostruči broj vozila uvezenih u SAD iz Meksika, Južne Koreje, Kine i Japana.
Lobista UAW Alen Rojter uputio je protest Kongresu, naglašavajući da GM ne može koristiti novac američkih poreskih obveznika da bi finansirao poslove i radnu snagu u drugim zemljama.
GM, koji je pod stalnom opasnošću da ostane bez svežeg novca za normalno poslovanje, suočen je i sa vladinim zahtevom da do 1. juna drastično smanji troškove i usvoji druge mere restrukturisanja, ukoliko ne želi da zatraži sudsku zaštitu od bankrota.
GM traži još 11,6 milijardi vladinih kredita da bi preživeo do kraja godine, a postoje izgledi da uskoro vlada SAD postane njegov naveći akcionar.
Kineski mediji objavili su u sredu da GM planira da krene u uvoz vozila iz Kine u naredne dve godine, u nastojanju da poveća prodaju na više od 50.000 komada do 2014. U prvoj godini bilo bi uvezeno oko 17.000 vozila.
Portparol GM u Detroitu Tom Vilkinson nije želeo da komentariše taj izevštaj, prenela je agencija AP, navodeći da odgovor nije stigao ni od američnog ministrstva finansija.
Harli Šejkin, profesor Univerziteta u Kaliforniji koji se specijalizovao za radnička pitanja, izjavio je da bi povećanje uvoza iz inostranstva moglo doneti dosta problema GM-u, koji mora da razume da američka vlada želi da sačuva radnike od masovnog otpuštanja.
Automobili izrađeni u SAD čine oko 67 odsto svih vozila prodatih u toj zemlji ove godine. Prema projekciji GM-a, taj broj bi umereno pao na 66 odsto u 2014. Vilkinson je ocenio da će se broj vozila izrađenih u SAD povećati kada dođe do oporavka posrnulog domaćeg tržišta, koje beleži najveći pad u poslednje tri decenije.
On je ponovio da je cilj kompanije da izrađuje vozila u regionima u kojima ih i prodaje, kako bi se izbegle česte promene kursa.
GM 90 odsto vozila koja prodaje u SAD izrađuje u Severnoj Americi, rekao je Vilkinson i naglasio da se ne očekuje da se taj procenat promeni.
Prošle godine GM je u SAD prodao tri miliona vozila, a među njima su bili i "ševrolet aveo" i "pontijak G3" proizvedeni u Južnoj Koreji, "pontijak G8" iz Australije i kompaktni auto "saturn astra" izrađen u Belgiji. Manja sportska kola i nekoliko modela dostavnih vozila uvezeni su iz Meksika, a iz Kanade je dopreman veći pik-ap, nekoliko modela sedana i manjih sportskih terenaca, kao i model "ševrolet kamaro." Moćni sindikat UAW se generalno protivi uvozu vozila u SAD. Prema njegovim podacima, procenat automobila iz Meksika, Južne Koreje, Japana i Kine, koje GM prodaje u Americi, će se povećati sa sadašnjih 15,5, na 23,5 odsto u 2014. godini.
UAW upravo pregovara sa GM-om o vladinom zahtevu za smanjivanjm troškova poslovanja, uključujući i zatvaranje 16 fabrika.
GM će biti prva kompanija koja će uvoziti vozila iz Kine, premda su američki proizvođači vozila već kupovali auto-delove kako bi smanjili troškove, bez obzira na kritike upućene kvalitetu kineske izrade.
Prema kineskim medijima, prvi izvozni artikal trebalo bi da bude jedan manji automobil, sličan subkompaktnom vozilu "ševrolet spark."
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top