GM traži zaštitu od bankrota, Nemačka ne zatvara Opel

GM traži zaštitu od bankrota, Nemačka ne zatvara Opel

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
chevrolet%20malibu%2008.jpg

Čelni ljudi američkog "Dženeral motorsa" zatražiće, na preporuku vlade, sudsku zaštitu od bankrota ili ove nedelje ili početkom juna, objavio je "Vašington post".

Kompanija bi mogla da računa na 30 milijardi dolara pomoći od države, piše list, pozivajući se na izvore bliske pregovaračima kompanije i administracije predsednika SAD Baraka Obame.

Iznos ulaganja od oko 30 milijardi dolara nešto je što bi se još moglo menjati, ali ta suma bi povećala investicije federalne vlade u GM na skoro 45 milijardi dolara, ističe list i navodi da bi vlada time imala 50 odsto udela u novom, pouzdanijem i mnogo konkurentnijem GM-u.

Dogovor o ulasku GM-a u stečajni postupak objavljen je istovremeno kada je list, pozivajući se na izvore iz auto-industrije, objavio da bi "Krajsler" mogao da izađe iz bankrota već sledeće nedelje.

"Krajsler" izlazi iz minusa

"Krajsler" je zatražio privremeno bankrotstvo, kako bi se oslobodio dugova prema poveriocima. Američki gigant bi tada mogao da uđe u posao sa italijanskim "Fijatom", što je, po mnogima, jedini način da se kompanija podigne na noge.

GM je 21. maja postigao načelan dogovor sa Ujedinjenim sindikatom zaposlenih u autoindustriji o ustupcima, što je bio jedan od uslova za dobijanje vladine podrške.

Dok se ti pregovori nastavljaju, GM je uspeo da postigne sporazum s kanadskim ogrankom sindikata o smanjenju troškova radne snage, čime se stvaraju uslovi da vlasti te zemlje pruže obećanu pomoć GM-u.

Menadžeri kompanije zatražili su 2,7 milijardi dolara od kanadske vlade i još više milijardi dolara od Vašingtona, kako bi firma mogla da opstane dok traje proces restrukturisanja njegovih poslova u Severnoj Americi.

GM i "Krajsler" do sada su dobile milijarde dolara finansijske podrške iz budžeta SAD za preživljavanje, a najavile su i da će zajedno ukinuti skoro 1.900 dilerskih mesta kako bi smanjile troškove.

GM do 1. juna mora da podnese program izlaska iz krize i rešavanja problema dugova, po nalogu vlada SAD i Kanade, ili će biti pokrenut postupak likvidacije.

"Ford" je jedini član "velike trojke iz Detroita" koji nije tražio pomoć američke vlade za izlazak iz krize.

Nemačka demantuje mogućnost zatvaranja Opela

Nemačka je demantovala da razmatra moguće zatvaranje "Opela", jedne od filijala američkog "Dženeral motorsa" (GM), uoči izuzetno važne, završne runde pregovora izmedju vlade, rukovodstva italijanskog "Fijata" i predstavnika drugih kompanija koje su zainteresovane za preuzimanje čuvenog nemačkog proizvodjača vozila.



Nemačko ministarstvo privrede demantovao je pisanje dnevnika "Bild" da je ministar Karl Teodor Gutenberg nagovestio mogućnost likvidacije "Opela" u jednom internom dokumentu, pošto je konstatovao da nijedna od tri ponude za kupovinu dela akcija "Opela" nije ekonomski održiva.

Pored "Fijata", sa ponudama za preuzimanje "Opela" izašli su kanadski proizvodjač delova za automobile "Magna" i medjunarodni investicioni fond RHJ sa sedištem u Briselu.

"Nema takvog dokumenta ministra privrede," izjavio je zvanični predstavnik ministarstva. Dokument je, prema njegovim rečima, obezbedila jedna spoljna konsultantska firma i on ne odražava stavove Gutemberga.

Nemačka vlada je jasno stavila do znanja da će konačnu reč o sudbini "Opela" imati njegova matična kompanija GM, ali će Berlin imati krucijalnu ulogu u toj odluci zbog toga što se, bez obzira ko bude nabolji ponudjač, od njega traže milijarde evra kreditnih garancija.

Sudbina "Opela", koji ima 25.000 radnika u četiri fabrike u Nemačkoj, predmet je žestoke političke debate u Berlinu uoči saveznih izbora, zakazanih za 27. septembar.

Posle razgovora sa predstavnicima ponudjača, koji bi trebalo da budu obavljeni danas, nemačka vlada bi u sredu trebalo da predloži najboljeg ponudjača.

Prošle sedmice, jedan od ministra je izjavio da je ponuda kanadske "Magne", koju podržavaju ruski investitori, najbolja i najsveobuhvatnija. Od tada su, medjutim, sva tri ponudjača unapredila ponude, čime je pojačano nademtanje za preuzimanje "Opela", ikone nemačke auto-industrije, koji vuče korene iz devetnaestog veka.

Očekuje se da će kasnije u toku dana predstavnici "Magne" i holdinga RHJ predstaviti svoj plan radnicima u sedištu "Opela" u Ruselhajmu, a izvršni direktor "Fijata" sastaće se u toku dana s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top