Glas: Auto kresne kad mu kaže "pali"

Glas: Auto kresne kad mu kaže "pali"

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
v144532p0.jpg


Samouki inovator iz Mokrina Žarko Jović (56) ne prestaje da iznenađuje auto-industriju koja se zbog globalne ekonomske krize nalazi na mukama, piše "Glas javnosti".

Jović je izumeo uređaj koji automobil štiti od krađe i vožnje pod dejstvom alkohola, dok kod vozila koja koriste tečni gas sprečava izbijanje požara.

Jović je zapravo sada usavršio patent od pre dve godine, koji funkcioniše na principu "dune, upali i gotovo".

"Tada svoj automobil "Zastavu 128" nisam palio pomoću ključa već tako što bih dunuo u dugu gumenu cev. Razmišljajući da mnogima možda ne bi bilo prikladno da duvaju u cev, patent sam redizajnirao, pa sada za startovanje mašine koristim mikrofon.

Suština patenta koji predstavlja kombinaciju elektronike i pneumatike nije se promenila. Dakle, dovoljno je da u mikrofon kažem pali i motor 128-osmice istog trena kresne.

Što u šali reče jedan moj prijatelj ‘Ali Baba je govorio Sezame otvori se’, dok ja kada sednem u auto zapovedim ‘Zastavo pali se’, hvali se Jović dok demonstrira neobičan izum.

I
ako zvuči šašavo štima bez greške i ključ zaista nije potreban.
"Suština zaštite ogleda se u tome što motor pali samo na određenu boju glasa. Ali to nije sve.

U kombinaciji sa takozvanim alkometrom vozač koji je pod dejstvom alkohola ne može da na mikrofon upali automobil jer uređaj registruje da je "pod gasom". Alkometar sam konstruisao jer ponekad volim da popijem koju više", objašnjava on.

Treća prednost njegovog patenta ogleda se u tome što kod vozila koja kao pogonsko gorivo koriste tečni gas sprečava izbijanje požara.

"Zbog puno krađa automobila, vožnji u pijanom stanju koje se često završavaju fatalno, ali i činjenice da sve više vozača koristi plin smatram da bi ovaj patent bio idealan za srpske ali i vozače širom sveta", kaže mokrinski genije.

Sticajem nesrećnih okolnosti Jović nije uspeo da proda svoju pamet i unovči je, mada je za njegov izum interesovanje pokazao vlasnik Cirih osiguranja iz Švajcarske, inače naše gore list.

"Posrednik koji je trebalo da nas poveže je umro. Nakon toga mi se oženio sin dok mi je samo tri nedelje kasnije preminula majka. Skrhan bolom jedno vreme nisam majstorisao, ali su me ruke ponovo zasvrbele.

Da bi u Evropi ovaj patent zaštitio potrebno mi je 36.000 evra, a ja te pare nemam. Pošto u životu nikada nisam bio skeptičan nadam se da će se pre ili kasnije naći neko koga će zainteresovati ova priča", nada se i dalje Jović.

Na pitanje kako bi se s mikrofonom u njegovom automobilu snašla neka jedra pevačica Jović se vragolasto nasmejao. ali je priznao da se i u takvoj situacioji našao.

"Doduše nije bila pevačica nego pevač. Nedavno sam bio na jednoj zabavi u Novim Kozarcima na kojoj je nastupao kikindski pevač Dušan Garača Gero.

Znajući za moj izum sa gumenim crevom iznenadio se kada sam mu pomenuo da sada auto palim na mikrofon. Razvalio je glas pokušavajući da pogodi boju koja startuje mašinu. Kada je uspeo njegovoj sreći nije bilo kraja. Posle mi je celo veče pevao zabadava",priseća se Jović.

Žarka najviše raduje što će njegovo majstorisanje naslediti unuk Mihajlo.

"Do sada sam promenio sedamdesetak automobila, a poslednjih nekoliko bile su 128- osmice.

Na ovoj crvenoj primenio sam još jedan izum koji se odnosi na brisače. Radi se o čistoj elektronici. Isključeni brisači rade sve dok je šoferšajbna vlažna. Kada je staklo suvo brisači prestaju da rade", kaže Jović koji inače u seoskom vrtiću "Neven" radi kao kotlar.

(MONDO)
 
ehh,svaka mu cast..jos da ima pare pa da zastiti to svoje..al eto nema se..al ovo sto on uradioo svaka mu cast.a ovo za brisace isto bas cudno kako je sredio.
 
Član
I stanem s njim na biciklu na semafor, on turira, ja hladan, kad se upali zuto, samo viknem "Gasi", i lagano nastavim :lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top