Gewinde-izbaciti malu oprugu i posljedice ?

Gewinde-izbaciti malu oprugu i posljedice ?

Član
E ljudi pozz...

Zanima me jedna stvarcica, kod mene izgledaju prednje gewinde kao an slici, e sad da pitam, kad bi izbacio ovu manju oprugu a ostavio samo veliku na gewindi, koje bi posljedice bile za "udobnost", i koliko bi jos mogao malo zavrnuti gewindu a da ne sabijem toliko amortizer pa da propisa za 3 000km ???

Da li je netko to vec radio pa zna zasigurno ?

vmaxx_close1.jpg
 
Legend
ja sam to uradio, i uopste nije pretvrdo, cak je auto i udobniji, sto..

doduse, kod mene je bila specificna situacija, nije bila orginalna opruga, i onda mi se desilo da mi je mala opruga bila uvijek sabijena do kraja,tako da je auto imalo vrlo malo hoda.. ne znam cudan osjecaj skroz.. i mislio sam da treba tako da bude, dok nisam uzeo druge opruge da vidim kako ce se auto ponasati jer me strasno nervirala ta pretjerana ne udobnost.. (znaci auto bukvalno nije moglo ni mm dole..)

kad sam izbacio duplu oprugu i ubacio ovu, prvo sam dobio na udobnosti.. auto je palo koliko sam htio i prezadovoljan sam kako je "ispalo.."

eo kako je kod mene to izgledalo..



Uploaded with ImageShack.us
 
Član
Mislis kad recimo podignes auto na dizalicu i kad se otegne da ne klapara i ne ispadne iz svog lezista ? Pa logicno...i cudio sam se da ovako tanke zavojnice ima svrhu ublazavanja udaraca...
 
Legend
nema mi logike da ce ispadati ako se saraf digne negdje na vrh navoja..

mozda da pokusas tako, pa da vidis kako ce se ponasati..
 
Legend
pa kako ce ti ostati ako skines jednu oprugu, kazem ti da probas, do te mjere gdje ce ova duza opruga biti nategnuta, i na taj nacin steluj visinu, nadji neku visinu da odgovara i teb, a i da je opruga nategnuta.. na kraju krajeva, nije neki pretjeran bauk i ako opruga malo leta (da nije nategnuta bas pretjerano) dok je tocak u zraku, znas da ti se to tokom voznje nece nikad desit.. a i onako imas ovaj centralni prsten koji drzi oprugu centiranom, tako da nece ispast iz lezista..

sve se moze uradit, samo je pitanje koliko hoces improvizovat.. kad vec hoces toliko da spustis auto, ovo ti je definitivno bolje rijesenje nego da kupujes neke 10x skuplje gewinde zbog 2-3cm ili tako nesto..

sve sam ja to probao i govorim ti iz iskustva..
 
mala opruga ili vorspanfeder ti sluzi znaci kako ej neko reko da drzi velku oprugu u lezistu uvijek naspanovanu...ja sam na proslim gewindama imo tu oprugu i do kraja je bilo spusteno auto.razmisljo sam da ako skinem nju auto moze leci jos 5-6cm...ali to NE SMIJES uradit jer u slucajua da naletis na uvalu ili nesto i amortizer se izvuce opruga ce ispast iz lezista i problem odma...ona nema ama bas nikakvu drugu ulogu (kad auto spustis s dizalice ona je 90%sabijena) i recimo kW gewinde ne dolaze uopste sa tom oprugom malom...isto tako i neki modeli H&R...ali su te gewinde i predvidjene da budu bez nje...dakle: izvadi malu oprugu i zavrni prema gore onu "maticu" toliko da kad je amortizer do kraja izvucen opruga lezi u lezistu svom i to je to...i to ce ti bit ista visina potpuno a trebalo bi bit malo udobnije, tj. manje ce lupat na rupama...
dalje noke je spomeno kombinaciju opruga sa drugih gewindi pa je auto bilo pretvrdo...prvo vidis da je ova koni opruga duza od weitecove...vjerovatno na koni gewindama nije ni dolazima vorspan opruga...to ti zavisi i od amortizera...ja sam imo Summit Racing gewinde na korsi i bile su sa vorspan oprugom...skoro sam uzeo H&R gewinde koje su dosle bez vorspan opruge...vidio sam da i ne treba ali i da je opruga H&R tanja nego ova Summit...stavio sam summit oprugu bez vorspana na h&R amortizer i auto nije moglo milimetar da se zaljulja u mjestu (bukvalno)..svo amortizovanje je bio na gumi...stvar je sto h&R monotube amortizer ima u sebi neku kao povratnu opugu (spregu) sta ja znam...tako da je tanja opruga dovoljna...sa h&R je auto puno udobnije a lezi isto...stvar vorspana je jos jedna stvar sto na rupama zna da lupa jer je skoro uvijek sabijen i lako se sabija, tako da kad naletis na rupu pa se on malo istegne pri sabijanju uvijek lupi...

dakle sad gdje ti stoji ta matica izmedju vorspan opruge i glavne opruge, dotle bi otprilike trebo dic matice za stelovanje visine kad skines vorspan oprugu...mozda da moze varirat pola cm gore ili dole ali uglavnom kad je amortizer izvucen do kraja (auto na dizalici) opruga ne smije da ima lufta tj. mora da lezi u lezistu...
 
Član
hvala n aiscprnom objasnjenju, jos sam se malo informirao na skodacroatia kod onih umjetnika, i isto mi rekli...eto i za vas ostale kome se ovo motalo po glavi....ne cackajte mecki po pi...ki :D
 
Član
Ja cu ti reci sta sam ja radio i super se pokazalo.

Dok sam imao punta narucim KW opruge 55/75 mm nize i naravno stignu, ja presrecan! :icon_smile:

Postavim ih na fabricki amortizer - PROBLEM. :icon_mad: One setaju nekih 5 cm gore dole (sto bi bilo i u tvom slucaju da izvadis tu malu oprugicu) tj. hod amortizera je duzi nego opruge. Naravno one super leze kad spustis auto, ali prva rupa i ode opruga vani, plus sto klip ne stoji gdje treba da bude nego je utisnut u amortizer za tih 5cm.

E onda fino skinem svoje amortizere, odnesem tokaru i navoj na klipu gdje ide matica na vrhu za ucvrscenje za kos, spustim toliko koliko mi seta opruga 5cm, a ostatak klipa odsijecem. (u sustini skratim klip koliko mi treba da stisnem oprugu, a opruga ga drzi izvucenog kako i treba da bude).

To je neka HOME MADE varijanta, ali se pokazala super. nisam imao problema ni na rupa ni s udobnoscu. To ko hoce bas Low ride, ali znaj, Low je i SLow !!! ;)
 
Početnik
malu oprugu imaju one glavne opruge ciji je dizajn linerana opruga, opruge koje su progresivne nemaju ovi oprugu, zasto jer su dovolno duge pa im ne treba.

u principu kod ovih malih opruga na KW ovjesu, u jako malom podrucju imas jako precizan setup opruga/amortizer,/tezina/ i to radi vrhunski.

svi kojisu vozili na KW-u ili su se vozili samnom znaju o cemu prcam,

to je tako precizno uradjeno da se upiskis.

previse spusteno auto tj van onoga TUV znaci da ostali dijelovi trpe a u nekim slucajevima nije moguce postici zelljenu i minimalno zadovoljavajucu " spuru" medjutim uvijek je moguce tockove upustiti u blatobrane, pojaviti se pred rajom i u prvoj kriticnoj situaciji nedo Bog poginuti..

ako ste vec pozeri navrnite auto do poda i parkirajte i nemojte voziti takvo auto..
 
Top