General Motors pokušava da otkaže zakup poslovnih aviona i hangara

General Motors pokušava da otkaže zakup poslovnih aviona i hangara

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
buick%20lacrosse%201.jpg

Američki „Dženeral motors”, nekada najveći proizvođač automobila na svetu, u prvom danu od kada je stavljen pod zaštitu od bankrota, zatražio je od Stečajnog suda u Njujorku dozvolu da otkaže zakup sedam poslovnih aviona i iznajmljivanje hangara na aerodromu u Detroitu.

Iznajmljivajnje aviona i hangara nije neophodno niti ima vrednost za poslovne aktivnosti kreditora ili u procesu prodaje, saopštila je uprava „Dženeral motorsa” , prenela je agencija Blumberg.

Bivši izvršni direktor preduzeća Rik Vagoner, koji je prinuđen u martu da se povuče sa tog mesta, postao je simbol propale američke autoindustrije prošle godine kada je, zajedno sa grupom direktora, leteo za Vašington poslovnim avionom da bi tražio vladinu finansijsku podršku.

Taj potez naišao je na žestoku kritiku, ne samo američkih zvaničnika, nego i zaposlenih u prezadužnoj kompaniji.

Kada su se Vagoner i ostali direktori u februaru ponovo sreli sa vladinim predstavnicima, leteli su redovnim linijama.

„Dženeral motors” je neupešno prošle godine pokušavao da otkaže jedan broj aviona uzetih na lizing, izjavio je Tom Vilkinson, portparol kompanije.

Najveći američki proizvođač vozila okončao je minule godine 77-godišnju vladavinu najvećeg proizvođača automobila na svetu i zbog drastičnog pada prodaje bio prinuđen da zatraži sudsku zaštitu od likvidacije.

To je najveći bankrot jedne autokuće u istoriji američke industrije, pošto se na sličan korak ranije odlučio i „Krajsler”, drugi veliki proizvođač automobila iz Detroita.

„Dženeral motors” namerava da u periodu tok traje stečajni postupak lansira novu, manju i efikasniju kompaniju u periodu do 60 do 90 dana, uz pomoć vozila njegovih robnih marki „kadilak”, „ševrolet”, „bjuik” i GMC za američko tržište.

Kompanija iz Deotroita, koja se od juče zvanično nalazi u stečju, računa da će u periodu dok traje taj postupak biti u stanju da se restrukturiše uz pomoć novca iz državne kase.

Američka vlada, koja će postati vlasnik velikog dela „Dženeral motorsa”, namerava da kompaniju postavi na noge u roku od tri meseca, što je kraći period nego što je to zakonom dozvoljneo.

U okviru plana za restrukturisanja biće zatvoreni mnogi proizvodni pogoni, kao i oko 20 hiljada radnih mesta.

Očekuje se da će biti ugašene robne marke „pontijak”, „hamer”, „saturn” i „sab”, ako se u međuvremenu ne pronađu njihovi kupci, dok će evropske operacije preuzeti kanadska korporacija „Magna.”
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top