Formula 1 2008 - Pregled sezone

Formula 1 2008 - Pregled sezone

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo da napravim mali rezime protekle sezone, ali sa stanovista Masse i Hamiltona, da vidimo malo ko je gdje gubio i dobijao bodove i ko je imao vise srece

1. VN Australije

Kvalifikacije:
Hamilton - 1.
Massa - 4.

Trka:
Bez vecih iznenadjenja i spektakularnih preticanja, izuzev Massinog izlijetanja zbog vozacke greske
Na kraju
Hamilton 1. mjesto - 10 bodova (10)
Massa bez plasmana - 0 bodova (0)


2. VN Malezije

Kvalifikacije
Hamilton - 8. (zasluzeno dobio kaznu 5 mjesta zbog ometanja drugih vozaca u kvalifikacijama)
Massa - 1.

Trka:
Massa je opet izletio svojom greskom
Na kraju
Hamilton 5. mjesto - 4 boda (14)
Massa bez plasmana - 0 bodova (0)


3. VN Bahreina

Kvalifikacije:
Hamilton - 3.
Massa - 2.

Trka:
Massa starta odlicno, Hamilton svojom greskom katastrofalno starta i pada na 9 mjesto do prvog zavoja i dodiruje Alonsa. Nekoliko krugova poslije ponovo se sudara sa Alonsom i mora u boks po novi nos
Na kraju
Hamilton 13. mjesto - 0 bodova (14)
Massa 1. mjesto - 10 bodova (10)


4. VN Spanije

Kvalifikacije
Hamilton - 5.
Massa - 3.

Trka:
Od pocetka do kraja trke nije bilo vecih uzbudjenja i zavrsava se
Hamilton 3. mjesto - 6 bodova (20)
Massa 2. mjesto - 8 bodova (18)


5. VN Turske

Kvalifikacije:
Hamilton - 3.
Massa - 1.

Trka:
Vodili su se dueli izmedju Masse i Hamiltona za 1. i 2. mjesto. Prvo je Hamilton u 24 krugu pretekao Massu, par krugova poslije Massa je vratio poziciju
Na kraju
Hamilton 2. mjesto - 8 bodova (28)
Massa 1. mjesto - 10 bodova (28)


6. VN Monaka

Kvalifikacije:
Hamilton - 3.
Massa - 1.

Trka:
Pala je kisa. Na startu Hamilton zauzima 2. mjesto. U 6. krugu zbog vozacke greske udara u zid i ostecuje gumu i mora u boks, ali uz malo srece gubi samo 3 pozicije i vraca se na stazu do vrha pun gorivom. Massa je vodio cijelo vrijeme. U 12 krugu na stazu izlazi SC sto ide na ruku Hamiltonu koji nulira svoj zaostatak i u gunguli oko boksova dolazi do 1. mjesta
Na kraju
Hamilton 1. mjesto - 10 bodova (38)
Massa 3. mjesto - 6 bodova (34)


7. VN Kanade

Kvalifikacije:
Hamilton - 1.
Massa - 6.

Trka:
Nakon izlaska SC na stazu dolazi do guzve u boksovima i na izlasku Hamilton pravi katastrofalnu gresku i udara u Kimija koji je cekao zeleno za izlazak iz boksa. Massa je vozio bez greske, ali zbog kvara na sistemu za dosipanje goriva mora na ponovni, neplanirani, ulazak u boks i pada na zadnje mjesto, ali briljantnom voznjom dolazi do 5. mjesta
Nakraju
Hamilton bez plasmana - 0 bodova (38)
Massa 5. mjesto - 4 boda (38)


8. VN Francuske

Kvalifikacije:
Hamilton - 13. (kazna od 10 mjesta za udaranje u Kimija u Kanadi)
Massa- 2.

Trka:
Kimi i Massa su dominirali trkom. Hamilton pretice Vettela sijekuci sikanu i dobija kaznu prolaska kroz boksove. U 30. krugu Kimiju otpada dio auspuha i on usporava, Massa ga stize i prolazi
Na kraju
Hamilton 10. mjesto - 0 bodova (38)
Massa 1. mjesto - 10 bodova (48)


9. VN V. Britanije

Kvalifikacije:
Hamilton - 4.
Massa - 9. (zbog kvara na uredjaju za montiranje guma zakasnio na zavrsni krug 3 dijela kvalifikacija)

Trka:
Hamilton dobro starta i vec u 5. krugu preuzima vodstvo. U drugom dijelu trke Kimi je bio ubjedljivo najbrzi na stazi i napadao je Hamiltona, ali u drugom prolasku kroz boks u Ferrariu odlucuju da Kimiju ostave stare gume, medjutim iznenada je pala kisa i Hamilton je na novim gumama ostvario veliku prednost, a Kimi je pao u poretku. Do kraja je Hamilton briljirao i fantasticnom voznjom dovezao se do prvog mjesta sa vise od minut prednosti u odnosu na drugoplasiranog
Na kraju
Hamilton 1. mjesto - 10 bodova (48)
Massa 13. mjesto - 0 bodova (48)


10. VN Njemacke

Kvalifikacije:
Hamilton - 1.
Massa - 2.

Trka:
U prvoj polovici trke SC je malo izmijesao karte i poredak je bio massa 4. Hamilton 5. Kimi 6. Poslije drugih prolazaka kroz bokseve dolazi do propustanja Hamiltona od strane Kovalainena. Pred kraj trke u obracunu za drugo mjesto Hamilton izgurava Massu sa staze
Na kraju
Hamilton 1. mjesto - 10 bodova (58)
Massa 3. mjesto - 6 bodova (54)


11. VN Madjarske

Kvalifikacije:
Hamilton - 1.
Massa - 3.

Trka:
Massa fenomenalno starta i prelazi u vodstvo. U 41. krugu Hamiltonu puca guma i gubi 8 mjesta. 3 kruga prije kraja Massi eksplodira motor
Na kraju
Hamilton 5. mjesto - 4 boda (62)
Massa bez plasmana - 0 bodova (54)


12. VN Evrope

Kvalifikacije:
Hamilton - 2.
Massa - 1.

Trka:
Prava uspavanka i bez ikakvih zanimljivosti zavrsila je
Hamilton 2. mjesto - 8 bodova (70)
Massa 1. mjesto - 10 bodova (64)


13. VN Belgije

Kvalifikacije:
Hamilton - 1.
Massa - 2.

Trka:
Kimi pretice massu u 4 zavoju. Ubrzo i Hamilton gubi poziciju od Kimija. Do kraja poredak je nepromijenjen uz dominaciju Kimija. 3 kruga prije kraja pocinje kisa. Hamilton pretice Kimija sijekuci sikanu i dobija kaznu 25 sec nakon trke
Na kraju
Hamilton 3. mjesto - 6 bodova (76)
Massa 1. mjesto - 10 bodova (74)

14. VN Italije

Kvalifikacije:
Hamilton - 15.
Massa - 6.

Trka:
Teska kisa. Vettel vodi od starta do cilja. Hamilton vozi odlicno, dosta preticanja, ali i 2 izguravanja sa staze koja su opet prosla nekaznjeno (u 15. krugu izgurao je Glocka, 5 krugova prije kraje izgurao Webbera)
Na kraju
Hamilton 7. mjesato - 2 boda (78)
Massa 6. mjesto - 3 boda (77)


15. VN Singapura

Kvalifikacije:
Hamilton - 2.
Massa - 1.

Trka:
Massa je apsolutno dominirao trkom. U 12 krugu Piquet se zabija u ogradu i na stazu izlazi SC. U 17 krugu otvoren je pit-lane i Massa ulazi u boks i nakon promjene guma Massa krece na zeleno svjetlo, ali jos nije bilo izvadjeno crijevo za nadolijevanje goriva i Massa pada na zacelje
Do kraja
Hamilton 3. mjesto - 6 bodova (84)
Massa 13. mjesto - 0 bodova (77)


16. VN Japana

Kvalifikacije:
Hamilton - 1.
Massa - 5.

Trka:
Kimi Starta odlicno i preuzima vodstvo, ali Hamilton pravi glupost i napada Kimija u nemogucoj situaciji za preticanje i blokiranim tockovima produzuje ravno kroz zavoj, bez ikakvog pokusaja da skrene i time blokira i Kimija i Massu da skrenu u zavoj zbopg cega padaju na 5 i 7 mjesto, Hamilton je 6. U sljedecem krugu (dok su jos trajale zute zastave!) Hamilton napada Massu i u tom obracunu Massa "navodno" namjerno udara Hamiltona i obojica dobijaju kazne za svoje prekrsaje. Hamilton pada na zadnje mjesto, a Massa na 13.
Na kraju
Hamilton 12. mjesto - 0 bodova (84)
Massa 7. mjesto - 2 boda (79)


17. VN Kine

Kvalifikacije:
Hamilton - 1.
Massa - 3.

Trka:
Hamilton dobro starta i dominira trkom. 15 krugova prije kraja Kimi propusta Massu na 2 mjesto
Na kraju
Hamilton 1. mjesto - 10 bodova (94)
Massa 2. mjesto - 8 bodova (87)


18. VN Brazila

Kvalifikacije:
Hamilton - 4.
Massa - 1.

Trka:
Massa je briljirao i cijelo vrijeme dominirao trkom. Hamilton je vozio ziheraski i drzao malo 4., malo 5. mjesto. 2 kruga prije kraja Vettel pretice Hamiltona na stazi i Hamilton pada na 6. mjesto U zadnjem krugu Glock misteriozno gubi 12 sec prednosti koje je imao pred Vettelom i Hamiltonom i uposljednjem zavoju ova dvojica ga prolaze i Hamilton se vraca na 5. mejsto
Na kraju
Hamilton 5. mjesto - 4 boda (98)
Massa 1. mjesto - 10 bodova (97)

Dakle da zakljucimo
U kvalifikacijama : Hamilton : Massa - 8 : 10
U pobjedama : Hamilton : Massa - 5 : 6


Sto se tice vozackih gresaka imali su ih otprilike podjednako, mozda Massa poneku vise

Sto se tice pehova na koje nisu mogli utjecati Massa ih je imao 4 (Kanada - sistem za dospianje goriva, Britanija - sistem za montiranje guma na kvalifikacijama, Madjarska - motor, Singapur - Crijevo za dosipanje goriva, dok je Hamilton imao samo 1 (Madjarska - puknuta guma)

Sto se tice kazni koje su trebali dobiti, a nisu, tu su izjednaceni 1 : 1 (Massa na VN Evrope zbog neopreznog kretanja iz boksa, Hamilton na VN Italije zbog izguravanja Glocka i Webbera)

Sve u svemu svodi se na to da su po vozackim kvalitetama potpuno izjednaceni (Massa je imao vise pole positiona i pobjeda, ali Hamilton je imao vise preticanja na stazi), ali sreca je vise bila naklonjena Hamiltonu i to je presudilo tome ko ce osvojiti prvenstvo, a ne neke nezasluzene kazne ili Hamiltonove superiorne vozacke sposobnosti!

Eto toliko od mene.
Ako neko uoci neku gresku u ovom izvjestaju, neka kaze...
 
Početnik
Slazem se u potpunosti, opsezan izvjestaj..Hamilton je ocigledno imao vise srece nego pameti, ali nek' mu bude..bice jos trka..
 
Član
Nisam jos procitao sve, al kad niko drugi nece -moram ja - svaka ti cast za ovako iscrpan pregled, vidi se da si fan ;)
 
slazem se , vidi se da si naklonjen Ferrariju , u izvjestaju utrka nema objektivnosti al boze moj , ko je gledao utrke ne trebaju mu ovakvi izvjestaji jer je vidio kako i sta je bilo .

Po tebi Hamiltonova svaka greska je namjerna a Massina slucajna al nema veze.

Fino si ovo napisao , pogotovo se slazem sa ovim krajem ;)


btw. ovi tzv. pehovi Massini , nije mu niko kriv nego njegova ekipa jbg , to je najgore :icon_evil:
 
Član
Vernes_AMG je napisao(la):
slazem se , vidi se da si naklonjen Ferrariju , u izvjestaju utrka nema objektivnosti al boze moj , ko je gledao utrke ne trebaju mu ovakvi izvjestaji jer je vidio kako i sta je bilo .

Po tebi Hamiltonova svaka greska je namjerna a Massina slucajna al nema veze.

Fino si ovo napisao , pogotovo se slazem sa ovim krajem ;)


btw. ovi tzv. pehovi Massini , nije mu niko kriv nego njegova ekipa jbg , to je najgore :icon_evil:

A trudio sam se da budem maksimalno objektivan ...
Hamiltona sam phvalio tamo gdje je zasluzio, a Massu kritikovao tamo gdje je zasluzio ...
A gdje sam ja to napisao da su Massine greske slucajne, a Hamiltonove namjerne?

A sto sde tice izvjestaja sa trka, pisao sam samo one najzanimljivije detalje, jer i ovako su me prsti zabolili kucajuci, a kamoli da sam detaljno opisivao svaku trku...
 
@mtopic , nismo se razumjeli , sve je ok , respect za post , odlino uradjeno , et dao sam ti + :D , ali kad citam taj post , jednostavno vidi se ta subjektivnost , jer iskreno i ja da sam pisao , ne bi mogao biti objektivan , jer je to skoro i nemoguce..

;)
 
svaka cast na ovom pregledu sezone,bas je danas na HRT-u bio jedan ovakav (samo u video formi,heh)

Inace,ne znam,ja ni za kog posebno ne navijam,jednostavno uzivam gledati utrke,zaista i ovako sto se dalo skontati kroz danasjni hrt-ov pregled sezone,kao i ovaj topicev mislim da je massa ipak malo vise zasluzio pobjedu,ali jbg,najvise me nerviraju ova hamiltonoa izguravanja sa staze i sjecenje sikana (istina bio je kaznjavan za to,ali me i dalje to nervira,fegetski potezi)
 
Legend
mrzim hamiltona
jer je jako ne korektan na trci, i nisam bio za to da on uzme prvenstvo al et..
 
noke posalji neke kurave Mosleyu ( mislim da je on uhvacen u tome ) on ti inace voli sado-mazo orgije pa mozda i popusti i Massa bude prvak :lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top