Ford Focus Electric: špijunske fotografije

Ford Focus Electric: špijunske fotografije

Član
20110102073457_photo_0.jpg


Psssst, da li ga vidite? To je najtiši Ford Focus svih vremena. Špijunski fotografi uspeli su da snime testiranje modela Ford Focus, koji će nositi oznaku Electric, a pokreće ga potpuno električni pogon...


Kako smo ga prepoznali? Pored toga što su fotografi istakli da je automobil potpuno bešuman, ispod zadnjeg branika ne vidimo završetke izduvnog sistema. Ali, to neće biti jedini detalj, koji će nam pomoći da razlikujemo električni Ford Focus od konvencionalog.

20110102073457_photo_2.jpg


Iako je dobro zamaskirana, možemo videti da je prednja maska redizajnirana, jer ne postoji velika potreba za hlađenjem, kao kod standarde verzije. O tehnici automobila znamo malo, a to je da će ga pokretati elektromotor, koji crpi energiju iz litijum-jonskih baterija marke LG, sa vodenim hlađenjem. Ford navodi da će električni Focus sa jednim punjenjem baterija moći da pređe 160 kilometara, što je dovoljno da se postigne za amerikance psihološka granica od 100 milja.

20110102073457_photo_3.jpg


Ford Focus Electric će na američkom tržištu početi da se prodaje krajem 2011. godine, a u evropskim salonima ga očekujemo 2012. godine.
 
Mene samo zanima gleda li itko koliko koštaju elektro automobili, koliko se atmosfera zagadi dok se proizvedu baterije i kakav je sistem punjenja, autonomija i opća isplativost ovih čuda. :icon_question: :icon_rolleyes:

Kako kažu "sručnjaci" iz maretinga i članovi "zelenih" organizacija, najveći smisao elektro automobila je očuvanje okoliša i nekakva "ušteda" novca i energije (samo nek mi je dokažu...)
A sad, da uđu u široku i opću upotrebu, koliko će se povećati potražnja za el energijom, a s tim koliko će trebati povećati proizvodnju te energije.
A kako se ona dobiva: opet upotrebom nafte, plina ili drugih energenata.
Posljedica: povećanje broja hidro, termo ili nuklearnih elektrana, a s tim zagađenje okoliša i troškovi zbrinjavanja otpada koje obični automobili nikada ne mogu postići.

Ja ne vidim nikakav smisao ovakvih vozila.

Ako netko vidi neka mi malo objasni to :icon_confused:
 
Porschefan je napisao(la):
Mene samo zanima gleda li itko koliko koštaju elektro automobili, koliko se atmosfera zagadi dok se proizvedu baterije i kakav je sistem punjenja, autonomija i opća isplativost ovih čuda. :icon_question: :icon_rolleyes:

Kako kažu "sručnjaci" iz maretinga i članovi "zelenih" organizacija, najveći smisao elektro automobila je očuvanje okoliša i nekakva "ušteda" novca i energije (samo nek mi je dokažu...)
A sad, da uđu u široku i opću upotrebu, koliko će se povećati potražnja za el energijom, a s tim koliko će trebati povećati proizvodnju te energije.
A kako se ona dobiva: opet upotrebom nafte, plina ili drugih energenata.
Posljedica: povećanje broja hidro, termo ili nuklearnih elektrana, a s tim zagađenje okoliša i troškovi zbrinjavanja otpada koje obični automobili nikada ne mogu postići.

Ja ne vidim nikakav smisao ovakvih vozila.

Ako netko vidi neka mi malo objasni to :icon_confused:

Kao npr. vjetar ?

Mislim da odredbe koje postavljaju ekolozi nisu tek tako odredjene i mislim da imaju svoju svrhu i da ce se materijali od kojih se budu pravile ove baterije biti potpuno razgradljive u prirodi i takodje , mogucnost reciklaze ce biti maksimalna ;)
 
Član
Imas i solarne elektrane... Imas zanimljiv dokumentarac o tome, kako upravo SAD koce razvoj kompanija i drugih stvari u zivotu. Mislim razvijaju se one,al' 10 puta sporije.
U bitnom hocu da kazem, gledajuci dokumentarac... 40% geotermalne energije koja dolazi iz zemlje i obnovljiva je dovoljna je da cijelu zemlju drzi pod elektricnom energijom a zagadjene 0%.

Onda gdje energija vode i ostala cuda da ne nabrajam...iz svih tih izvora mozemo dobit elektricnu energiju,zagadjenje je 0% ... ako koga zanima dokumentarac na tu temu, mogu ga objavit..
 
Početnik
:icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim::icon_exclaim::lol:
dobar ford
 
Znam da je to tako i da ima puno varijanti za dobiti električnu energiju, još je Tesla bio zagovaratelj toga da energija treba biti dostupna svima i to besplatno, zato je i završio onako kako je završio.
Ali stvar je u tome, sve da i u potpunosti zažive ovi električni auti, nema šanse da budu isplativi kao što to tvrde proizvođači.
Previsoka im je početna cijena, i "pumpe" tj. punionice struje neće imati cijenu struje kao u kućanstvima, dogodit će se stvari kao i sa benzinom, koliko je sirova nafta, a koliko se prodaje na benzinskim stanicama.

Ne trebamo se zavaravati da ćemo se voziti "skoro đaba" ...


I što kaže Sarajlic: :icon_exclaim:
Ali ja moram dodati .... ipak je mogao biti malo ljepši ovaj Focus :D
 
Početnik
Ali ja moram dodati .... ipak je mogao biti malo ljepši ovaj Focus :D
[/quote]

:lol::lol::lol: zezaju ga ove folije a inace ispod se krije ljepotan:D
 
Početnik
Ma ne znam, bolje bi bilo da navuku na njega još folija... :D :lol:
[/quote]

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:..najludji definitivno
 
Top