Fiat 500L Trekking 1.6 MultiJet/105

Fiat 500L Trekking 1.6 MultiJet/105

Član
trekking.jpg

Folirant
U nemogućnosti da ponudi jedan gradski krosover, Fiat je lansirao 500L Trekking, duhovno blizak ovom segmentu u usponu
trekking_1.jpg


Mini SUV su očigledno u modi! Dokaz za to su Nissan Juke, Opel Mokka, Peugeot 2008, Renault Capture… , koji naveliko prebacuju očekivani uspeh. čak i samih proizvođača. Odsutan iz ovog segmenta, Fiat nije mogao čekati godinama razvoj novog modela, već je brže bolje podario svom mini vanu „off road“ atribute. Nazvan Trekking, naš 500L distancira se od „običnih“ modifikovanim branicima, zbog čega je postao duži za čitavih 12 cm. Već kako se to radi, donji deo je neofarbane, brut plastike, koja se proteže preko proreza za točkove (+ 12 mm) sve do zadnjeg branika, koga krase umeci od metalizirane. Sve je u cilju bolje zaštite karoserije, odnosno izgleda, za šta su zaduženi i naplaci od 17 cola, sa miks gumama M+S. A ukoliko vam se Trekking čini nekako masivnijim, u pravu ste, jer je usput i uzdignut za 13 mm. Sve u svemu, čarolija je vizuelno uspela, dizajneri Fiata dobro su odradili posao. U svakom slučaju znatno bolje nego li kod 500L Living, izduženom do neuksa. No, da bi se popelo na planinu, nije dovoljno samo samo obući planinarsku opremu, ruku na srce, Trekking i nema takve ambicije.
trekking_501.jpg

trekking_2.jpg

„Od izvora dva putića“
Dva ili više, nije ni važno, neka su samo dostojna tog imena. Da stvari budu odmah jasne, 500 L Trekking nije veliki brat Pande 4x4! Njegovi „off road“ kapaciteti neuporedivo su skromniji, više-manje ograničeni na raskvašene zemljane puteve, sa ne preterano rupa. Sve je zasnovanu na sistemu „Traction +“ koji prebacuje obrtni moment sa levog na desni prednji točak i obrnuto, u zavisnosti od toga koji ima bolji kontakt sa podlogom. Kako? Jednostavno, elektromehanički diferencijal, u saradnji sa sistemom ABS i ESP, koči točak koji proklizava, ali samo do brzine od 30 km/h. Neophodno ga je naravno aktivirati, prekidačem pored ručne kočnice. U celoj priči pola posla obavljaju gume (Goodyear Vector za sve sezone), a kako je Trekking bolje zaštičen i sa većim klirensom (14,5 cm), „avanture“ do udaljene vikendice, ili laki uspon sa par santimetara snega, posve su izvodljive. Kažete malo je? E u tom slučaju moraćete sačekati do sredine naredne godine, za kada je predviđen 500 X, sa integralnim pogonom, preuzetim od gore spomenute Pande.
trekking_rs1.jpg

trekking_rs2.jpg

trekking_rs3.jpg

Na putu, učinio nam se tvrđe trimovan, možda i zbog točkova od 17 cola. Tim bolje, jer se tako manje nagiginje i ljulja u krivina, što će reči da je prijatniji, ukoliko ne i sigurniji za vožnju. No ne treba preterivati sa entuzijazmom, „nacionale“ zaista nije predviđen za jurcanje i obaranje lokalnih rekorda. Povišeno težiste i velika masa, nikako mu ne idu na ruku. No, ukoliko je pogonjen snažnijim dizelom 1.6 MultiJet, kao u našem slučaju, poseduje izvestan temperament. U svakom slučaju ovaj je znatno bolje adaptiran od benzinskog agregata, odnosno malog 1.3 MultJet/ 85 KS, sa kojim se dole potpisani družio poslednji put.
trekking_3.jpg

Osim što je znatno tiši, mada je i dalje daleko od diskretnog, oslobađa iznenađujuće veliki obrtni moment, od čak 320 Nm! Pravi rekord, jer se ostali agregati slične zapremine zadovoljavaju sa znatno manjim, između 240-270 Nm. To nikako ne znači da ih Trekking ostavlja daleko iza sebe, naprotiv! Sa aerodinamikom kao ormar, niskoprofilnim gumama dimenzija 225/45 R17, masom od nekih 1.400 kg i dugačkim prenosnim odnosima (šest brzina), perfomanse su prilično skromne.
trekking_rs4.jpg

trekking_rs5.jpg

trekking_rs6.jpg

atraktivniji izgled, +
izvesna polivalentnost, +
motor, +
unutrašnji prostor/modularnost, +
cena u Srbiji +

pozicija za upravljačem, -
skromne perfomanse, -
potrošnja, -
cena u zemljama EU -


Čitavih 12 s do 100 km/h, i maksimalna brzina od 175 km/h. Sve nabrojanao negativno se odražava i na prosečnu potrošnju, koja se na test vožnji stabilizovala na 6,9 l. Koliko god da smo ga mazili i pazili, nismo uspeli sići ispod 4,8 l, dok smo po gradu trošili dobrih 9 l. Mnogo, iako je opremljen serijskim Stop&Start sistemom, kapricioznim i nimalo brzim. Ukoliko se pedala kvačila ne pristisne do kraja, često zna da „kalira“, prava je trauma nakon toga istrpeti nervozne sirene pariskih vozača pozadi. Čak je nivo izduvnih gasova veći za 5 grama CO₂/km od običnog (122 grama CO₂/km).
trekking_4.jpg

Italijanska škola dizajna
Jedno je sigurno, dizajn enterijera jača je strana ovog Fiata. Nažalost, malo toga distancira Trekking, proizvođač se zaista mogao potruditi da ga personalizuje kao i eksterijer. Uprkos tome, sklad boja (dvobojna armatura) i razni umeci od lakirane plastike, deluju moderno, upravo kao i komandna tabla. Iako je klasične koncepcije, njen dizajn je dopadljiv, sa mlečno belim osvetlenjem noću, i crvenim vrhovima kazaljki. Postoji međutim u celoj priči par problema, koji, uprkos neokrnjenom patriotizmu, moram navesti. Podeoci na kilometar satu su „od oka“, što ce reči neprecizni, dok je ergonomija pojedinih komandi nedovoljno prostudirana.
trekking_rs7.jpg

trekking_rs8.jpg

trekking_rs9.jpg

Počnimo od onih za klima uređaj (automatski u našem slučaju), smeštenih preterano nisko, ili recimo ručice pored upravljača, previše udaljene od njega (posebno za regulator brzine, koja je ujedno i nepraktična). Kolor ekran bi mogao biti veći, a sedalni deo sedišta duži za desetak santimetara. OK, kod Trekkinga su nam se učinila „punijim“, a posedovala su i električno podešavanje za lumbalni deo leđa. Nije na odmet … No, ono što mi najviše zasmetalo je sama pozicija za upravljačem, ni nakon nedelju dana vožnje nikako se nisam mogao navići da mi ruke „padaju“. Sa desne strane je opciono tanak oslonac za lakat, ali je onaj sa leve strane, na vratima, previše udaljen. Kao da je sedište preterano centrirano, jednostavno, da bi se pronašao oslonac, telo se mora neprirodno nakriviti ulevo! Ima još jedan detalj koga treba spomenuti, a odnosi se na satelitsko navođenje. Kako nije postojao ugrađeni, poslužili smo se mobilnim, koji se obično „lepi“ na vetrobransko staklo. Da, samo za tako nešto treba imati ruke kao orangutan, pošto je „šoferšajbna“ toliko udaljena od vozača, da je gotovo nemoguće ukucati željenu adresu. Posebno ne u vožnji…
Fiat 500L Trekking 1.6 MultiJet/105

Motor Turbo-dizel, redni/4, 1598 cm³/common-rail, 77 kW, 105 KS pri 4.000 o/min, 320 Nm pri 1.500
Transmisija Na prednje točkove, M/6
Ogibljenje napred MacPherson, nazad torziona osovina
Performanse 0-100 km/h – 12 s, maksimalna brzina 175 km/h
Prosečna potrošnja 6,9 l, emisija CO₂ 122 g/km
Karoserija monovolumen, DxŠxV 4168x1800x1678 mm, međuosovinsko rastojanje 2612 mm
Masa vozila 1.375 kg
Prtljažnik 400/1310 l

trekking_5.jpg

Zapravo, rekao bih da je 500L, bez obzira na model, znatno više gostoljubljiv prema putnicima, nego prema samom vozaču. Jer familijarni duh je svugde prisutan, praktičnih polica i boksova za odlaganje sitnica, kao što je to recimo dvodelni pretinac za rukavice ispred suvozača, ima u izobilju. I unutrašnji prostor je za pohvalu, „šumadinac“ je pored „dojčera“ (Opel Meriva), najubedljiviji na ovom polju. Značajne staklene površine, računajuci i rekordno velik panoramski krov, obezbeđuju dobru preglednost i prijatan ambijent. Dupli A stubovi, sa prozorčetom između, sigurno su mogli biti još tanji, ali i kao takvi opravdavaju ulogu. Kroz njih se bolje vidi semafor, kao i biciklisti i pešaci. Impresionirao nas je i prostorom na zadnjoj klupi, podeljenoj na 2/3 i smeštenoj na klizačima (hod od 10 cm). Nasloni se mogu podesiti, a sedišta preklopiti, jednim pokretom ruke (hidraulični držači odozdo). Dobijena površina je ravna, te iako je neophodno preskočiti visok utovarni prag, dobija se oko 1,5 m3 utovarnog prostora. Kod voženog se mogao oboriti i naslon suvozačevog sedišta, zgodno za utovar dugačkih predmeta (do 2,5 m). U konfiguraciji sa pet sedišta, prtljažnik ima najmanje 400 l, i podesivu policu.
trekking_6.jpg

 
Član
Vredi ili ne?
Uzmemo li u obzir privilegovanu cenu standardnog 500L od 10.900 evra (samo u Srbiji), teško da mu bilo ko u segmentu može konkurisati, računajuci i Trekking. Koliko je dole potpisani mogao da sazna, pocetna iznosi 13.900 evra (benzinski 1.4/95 KS), opet isključivo za naše tržište. Dizeli su skuplji za 2-3 hiljade evra, a ukoliko vam se učini da cena preterana, znajte da u zemljama EU, vozeni 1.6 MultiJet košta najmanje 22.000 evra! A ukoliko se dodaju brojne opcije, kao u našem slučaju, lako stižemo do 26.600 evra! Fiat je evidentno preterano „alav“, se te ne treba se zato cuditi sto se na ovom trzistu ne otimaju za njega.

U Francuskoj je recimo na trećem mestu po prodaji u segmentu, sa nekih 6.500 prodatih primeraka za godinu dana (14 % tržišta). No, Trekking ima sve šanse da podigne prodaju, jer su ovakvi kvazi SUV veoma u modi, a i razlika u ceni između njega i standardnog 500L iznosi u Francuskoj prihvatljivih 1.400 evra. Nažalost, izuzmemo li navede specificnosti u vezi sa karoserijom, oprema je gotovo identična. OK, vec u startu ima tu dosta toga, navedimo samo manuelni klima uređaj, pomoć pri kretanju na uzbrdici, tempomat, električne komande za sva stakla i spoljašnje retrovizore, auto radio CD MP3 sa komandama na upravljaču, zatamnjena zadnja stakla, ručica menjača i upravljač obloženi kožom, patosnice...
Vredi ili ne?
Uzmemo li u obzir privilegovanu cenu standardnog 500L od 10.900 evra (samo u Srbiji), teško da mu bilo ko u segmentu može konkurisati, računajuci i Trekking. Koliko je dole potpisani mogao da sazna, pocetna iznosi 13.900 evra (benzinski 1.4/95 KS), opet isključivo za naše tržište. Dizeli su skuplji za 2-3 hiljade evra, a ukoliko vam se učini da cena preterana, znajte da u zemljama EU, vozeni 1.6 MultiJet košta najmanje 22.000 evra! A ukoliko se dodaju brojne opcije, kao u našem slučaju, lako stižemo do 26.600 evra! Fiat je evidentno preterano „alav“, se te ne treba se zato cuditi sto se na ovom trzistu ne otimaju za njega.

U Francuskoj je recimo na trećem mestu po prodaji u segmentu, sa nekih 6.500 prodatih primeraka za godinu dana (14 % tržišta). No, Trekking ima sve šanse da podigne prodaju, jer su ovakvi kvazi SUV veoma u modi, a i razlika u ceni između njega i standardnog 500L iznosi u Francuskoj prihvatljivih 1.400 evra. Nažalost, izuzmemo li navede specificnosti u vezi sa karoserijom, oprema je gotovo identična. OK, vec u startu ima tu dosta toga, navedimo samo manuelni klima uređaj, pomoć pri kretanju na uzbrdici, tempomat, električne komande za sva stakla i spoljašnje retrovizore, auto radio CD MP3 sa komandama na upravljaču, zatamnjena zadnja stakla, ručica menjača i upravljač obloženi kožom, patosnice...
trekking_502.jpg
 
Član
kod mene u firmu je dosao nov novcat u full opremi, panorama pizde materne, qasqai i 16000€, na prvu sam mislio sranje, ali zanimljiv je auto, to vam mogu reci iz prve ruke, iako ga ja nikad ne bi kupio naravno. Kvaliteta izrade materijala je ona standardna fiatova, ali unutrasnjost pravo zanimljivo izgleda. Potpuni je hit u italiji definitivno, ne znam kako je s ostalim zemljama, ali da su napravili dobar potez s ovim to je definitivno
 
Top