ebay kupovina, carina

ebay kupovina, carina

Dakle, neki dan sam narucio onaj filter iz UK i stigao je u roku 5 dana, u paketu malom, skoro kao koverta, lik je naglasio da se radi o "gift-u" pa ni carine nije bilo, a i stiglo je avionom.

Eh sad, sa sitog sajta treba da narucim dosta vece, krupnije i teze dijelove, kao sto su opruge i jos brdo nekih stvari.

Citam na jedno Srbijanskom forumu kako lik kaze da kad su mu stigli klipovi, stojali su na carini 5 dana, onda je navodno on sa jaranom dosao da carinicima objasni da se ne radi o radilici, nego klipovi i da smanje carinu zbog toga.

Sta mene zanima, posto nista ne znam o tome, nikakvog iskustva sa kupovina vani. Koja je procedura kad paket stigne na nasu granicu, jel te oni sa granice zovu na telefon ili kako, sta, koja je dakle procedura i kako se uopste udara carina, je li postotak odredjen na cijenu artikla/dijela ili kako?
 
Član
vidi druze za gluposti u koverti sto dobijas (kao ii ja) njih boli K ali sto vise i vece stvari narucujes vise privlacis paznju da tako kazem. moj drug je narucivao telefone, prvih par je stiglo ok ali su onda 2 ostala na carini i dobio je dopis da mora da uplati toliko i toliko za carinu da bi dobio to. sad sto se tice vecih stvari sto ti hoces stvarno nzn, al na tom istom srbijanskom forumu ima momak koji to sve dobavlja kombijem kad skupi vise stvari vani pa mozes i tu soluciju,
 
Član
Sve preko 50 KM u principu mogu cariniti, nekad prodje nesto skuplje, al vece stvari otvaraju. Jedna stvar, ako je nesto vrijednije, nek salju na potpis da se primi il sa traking brojem, meni dosta vecih stvari bez toga nije doslo, a manje stizu bez problema. Predpostavljam da to neko kod nas zajmi.

U slucaju da ti carine nesto, ako se ne slazes sa procjenom, onda prilozis dokaz sa ebaya il paypala, da si nesto stvarno platio manje. Oni ti u carinu racunaju i shiping, a obracun ti ide ovako. Na ukupnu cijenu robe + shiping (ak pise cijena na robi), dodaju +10%, pa onda na tu ukupnu dobijenu cijenu, dodaju jos 17% i na tu cifru ide jos + 10 KM za guzonje u vladi. Znaci ako je roba u vrijednosti 100 KM, doci ce te jos poreza-carine oko 39 KM.
 
BHT Ovisnik
tako je, racunaj u principu oko 30% na cijenu, dok malo se raspitaj, ja svojim ovdje dajem 20km na kavu i sve prolazi, bas sam sada narcio dvd-gps-wifi i te pizdarije sve ima,na taj nacin rijesim, dok slobodno mozes prepraviti racune,ja cesto narucujem vise parking senzora,evo i dijagnostiku, mobitele te da ih svaki put ne castim laziram racune, kao sto Boki rece oni i shipping racunaju u cijenu,tako da vecinom ako je nesto vrijedno prepravim na nekih 20$ i shippinga 5-10$ da racun bude tu negdje da me ne peglaju,il da koju marku pređe pa te opet nece zezat. Uz to da se osiguras prije nego sto ces poruciti vrijedniju stvar posalji tom prodavacu poruku da ti napravi bezveze racun na iznos koji ti zelis i ubaci zajedno sa artiklom jer tu priču o giftu ne jebe nitko,meni stalno dolazi na nekim pizdarijama gift pa opet zovu iako je mala vrijednost,al eto ucini im se skupo, tako da racun koji dobijes automatski na mail kada kupis prepravi na isti koji si se dogovorio s prodavacem i to je to, zatim te mogu peglati da im uz taj paypal racun sto sam isprintas da doneses izvod iz banke, al kazes da ti jos nije dosao jer ti je ovo brzo stiglo, to vecinom odmah upali,osim ako ti kazu da ides na banku i trazis izvod do toga dana mozes otici i reci da je velika guzva,da nemas vremena i sl. tako da ce te pustiti jer im se neda zajebavat il pitaj da se ne guzvas zbog vremena mozes li ih ikako pocastiti (sumnjam da nece) ili u krajnjem slucaju ja sam i taj racun prepravljao,dobijes pecat,skeniraj,prepravi isprintaj u boji i dobar, ako sam 2x mogao na carini s autom tako kada sam dogonio auto iz Njemacke pa zajebao radio racune na sebe,a ide na povlasticu drugoj osobi mozes onda i u posti rijesiti.
jesam malo zbrkao s 5 na 9,ali je bit da se sve moze do 20km :D
 
ovo sve vazi za obicnu postu...ALI kada dodje brzom postom (fedex, dhl) tu platis carinu, porez, takse neke, te USLUGU speditera...naime, posto si ti fizicko lice ne mozes nista uvesti pa ti tu mora biti pravno lice (spediterrska kuca) da ti uveze...ta usluga ti je 50 KM...
tako da sam i pored dugogodisnjeg iskustva u ovim cudima mora za retrovizor od 150 KM platiti 150 KM carine i poreza, taksi 20-30 KM, speditersku uslugu 50 KM...
 
BHT Ovisnik
ako salju tako fedex-om i sl. postoji ta metoda kako je zovu "parcel force shipping method" gdje posiljatelj plati odmah te carine i takse tako da ti jednostavno dobijes
 
Hvala svima, Coletu pogotovo koliko se sturio i raspiso :D

Gnjavaza znaci zesca.

Uglavnom, koliko sam mogao zakljucit iz svega je da se prvo osigura da se salje obicnom posto, a potom se dogovorit sa prodavcem da isprinta neki lazni racun i stavi ga u kutiju sa dijelom. Ovaj sto mi stigne na mail da prepravim na osnovu te dogovorene lazne cijene. I opet mogu peglat i traziti iz banke izvod, sto se takodje moze prepravit. Al jednom rijecu, gnjavaza.

Nemam pojma, nisam pametan, koliko sam se obradovao kad sam nasao sve te dijelove, po, pa relativno razumnoj cijeni, toliko sam se sad sjebo.
 
BHT Ovisnik
evo ti moj paypal racun od prije 5min
c3gz9tkth0e6zeqfeabr.jpg

uglavnom po meni se ipak isplati,nije to tolika gnjavaza ako vrijedi :D
 
a sta je sa Hrvatske, imam neke drugare tu iz susjedne nam zemlje koji bi mogli na sebe narucit. Da li oni, kao clanovi EU imaju manju carinu ili je uopste imaju?

edit: Kontam da bi onda mogao preko grane nekako prevuc te dijelove pod polovne, ono bez kutije, malo ih uprljat i sl
 
Član
Da ne otvaram temu i pitam ovdje. Neće se Erol ljutit :D Naime otišo sam u banku (hypo alpe) da dignem sebi paypal karticu (imam VISU), ali su mi rekli da ih ne daju više, nego da mogu samo dobit jednokratnu, platim 5KM izradu i što uplatim na nju, i važi mi dok ne potrošim iznos, zatim je mogu bacit.... Nešto mi je to nigdje veze i zajebancija... Jer moram svaki put otić u Tuzlu da izvadim karticu... Da li može na neke druge kartice, tipa raiffeissen da de izvadi??? ili mora biti kreditna :) i da, ostalo mi je još nekih 10KM i ne mogu ništa, izbaci mi YOU CANNOT LINK THAT CARD BLA BLA, LINK ANOTHER ONE... provjerio sam i u banci i imam iznos na njoj :/
 
Administrator
U zavisnosti od banke do banke, negdje treba ovjerena kopija lične, PBA3 obrazac, dok negdje treba samo cips i lična.
 
Top