Član
Davne jeseni 1989. godine, dolazak Audija 100 2.5 TDI označio je početak nove dizelske ere za marku s četiri prstena. Uz inovacije i tehnološke trendove, Audi je proizveo preko pet milijuna TDI motora.
Pod kraticom TDI, direktno ubrizgavanje, turbo punjač i potpuno elektronsko upravljanje motorom kombinirani su kako bi stvorili potpuno novu dimenziju pogonske tehnologije.
Otac Audijeve TDI tehnologije je Richard Bauder, koji je i danas na čelu razvoja dizelskih motora ove kompanije. Kako Bauder izvještava, ovaj program je pokrenut 1976. godine imajući i dalje u vidu naftnu krizu 1973. "Ono što smo željeli postići je razvoj motora s unutrašnjim sagorijevanjem s najmanjom mogućom potrošnjom goriva. Provjerili smo sve moguće koncepte sve do dvotaktnog dizelskog motora, te smo tijekom tog procesa analizirali i poboljšali razne metode ubrizgavanja i sagorijevanja goriva. Jedno od naših revolucionarnih otkrića je nosač mlaznice za ubrizgavanje s dvostrukom oprugom, koji je omogućio početno ubrizgavanje malih količina goriva. Rezultat je bio uglađenije izgaranje i poboljšana akustika – osnovni zahtjev za uporabu u osobnim automobilima".
Od samog početka je prvi TDI bio veliki uspjeh. Kada je ugrađen u treću generaciju modela 100, ovaj peterocilindarski motor zapremine 2.461 ccm, postigao je snagu 120 KS (88 kW) i okretni moment 265 Nm pri 2.250 o/min. Razvodna pumpa za ubrizgavanje ubacivala je gorivo u komore za sagorijevanje.
Pionirsko postignuće
Kako je motor krenuo u proizvodnju u modelu Audi 100 Avant krajem 1989. godine, njegova mišićava snaga označila je početak nove ere. U to vrijeme, dizelski motori su smatrani ekonomičnima i trajnima, ali tromima. Međutim, s najvišom brzinom od 200 km/h, Audi 100 2.5 TDI prokrčio je put do brzih sportskih limuzina, uz također snažno ubrzanje i izvanrednu potrošnju goriva od 5,7 L/100 km što je bilo u skladu s tada važećim standardima. Usto, doseg s jednim punjenjem spremnika goriva bio je iznimno velik.
I u srednjoj klasi, TDI motori iz Audija počeli su skupljati bodove. Od početka 1991. Audi 80 je pokretan sa četverocilindarskim 1,9-litarskim dizelskim motorom snage 90 KS (66 kW) i 182 Nm okretnog momenta. Četiri godine kasnije, uvedena je nadopunjena inačica snage 110 KS (81 kW). Povećanje snage uglavnom je postignuto ugradnjom novog turbo punjača s prilagodljivim krilcima pokretanog ispušnim plinovima: takozvani VTG punjač s promjenjivom geometrijom turbine omogućio je linearno i brzo povećanje okretnog momenta, čak i od niskih okretaja motora.
U 1993. godini, marka s četiri prstena je svoj kompletni dizelski program prebacila na TDI motore, a 1994. Audi je napravio sljedeći korak: ova peterocilindarska inačica nadograđena je na 140 KS (103 kW). U proizvodnju je krenuo šesterobrzinski mjenjač, a po prvi put je TDI kombiniran sa stalnim pogonom na sve kotače – u prvom modelu TDI quattro. S 290 Nm okretnog momenta pri 1.900 o/min, najvećom brzinom od 208 km/h i ubrzanjem od 0 do 100 km/h za 9,9 sekundi, ovaj automobil je gotovo trenutno postao senzacija. TV reklama s pitanjem "Gdje je spremnik?" učinila ga je legendarnim. S jednim spremnikom goriva, A6 TDI mogao je prijeći do 1.300 kilometara.
Prvi V6 TDI u osobnom automobilu
U 1997. godini, Audi je ponovo pokrenuo revoluciju s predstavljanjem prvog na svijetu V6 TDI motora u osobnom automobilu. S četiri ventila po cilindru, još jednom inovacijom, ova 2,5-litarska pogonska jedinica postizala je snagu do 150 KS (110 kW) i 310 Nm okretnog momenta. Dvije godine kasnije došao je prvi V8 TDI. Ugrađen u model A8, ovaj agregat je također predstavljao revolucionarnu tehnologiju – common-rail ubrizgavanje. Ova 3,3-litarska jedinica isporučivala je snagu 224 KS (165 kW) i proizvodila 480 Nm okretnog momenta. Njegova najveća brzina od 242 km/h i tihi rad dodatno su doprinijeli uživaju u vožnji TDI automobila.
Još jedno važno rješenje razvijeno je za 1,9-litarski četverocilindarski motor. U 2001. godini, novi sustav ubrizgavanja pod visokim tlakom, čiji elementi s integriranom pumpom i mlaznicama su generirali tlak ubrizgavanja do 2.050 bara, snagu je podigao na 115 KS (85 kW), a kasnije do 130 KS (96 kW).
U kompaktnoj klasi, Audi je 2001. napravio još jedan revolucionarni korak: model A2 1.2 TDI postigao je prosječnu potrošnju goriva od 2,99 L/100 km. Ovaj kompaktni model A2 sa svojom laganom aluminijskom karoserijom sadržavao je trocilindarski motor zapremine 1,2 litre. To je bila izvedenica iz većeg motora, 1.4 TDI, koja je generirala snagu od 61 KS (45 kW) i 140 Nm okretnog momenta. Model A2 3L TDI bio je prvi automobil s pet vrata na svijetu s potrošnjom goriva ispod 3,0 L/100 km te do danas nije nadmašen. U 2003. godini, Audi je također proizveo snažnijeg rođaka svog 1,9-litarskog TDI motora, u obliku 2.0 TDI motora.
Nova generacija: 3.0 TDI
I kod velikih motora, Audi je energično razvijao svoju tehnologiju. 2003. godine predstavljen je 4,0-litarski V8 snage 275 KS (202 kW), koji je nagovijestio neke tehničke detalje nove generacije V motora. Prvi, za proizvodnju spreman, član ove obitelji došao je sljedeće godine u obliku novog V6 TDI motora zapremine 3,0 litre. Njegove značajke – cilindri pod kutom od 90 stupnjeva, razmak između cilindara od 90 mm, lančani pogon bregaste osovine sa stražnje strane – standardne su značajke u novoj obitelji Audijevih V motora.
Ovaj 3,0-litarski motor, snage 224 KS (165 kW) opremljen je common-rail tehnologijom i inovativnim piezo ubrizgavačima. Oni mogu ubrizgavati vrlo male doze goriva, te uz pomoć vrlo brzog otvaranja i zatvaranja mogu osigurati odvojena početna, glavna i naknadna ubrizgavanja goriva. Kada se električni napon dovede na piezo kristale, oni se malo prošire u djeliću milisekunde. U sustavu ubrizgavanja, nekoliko stotina sitnih piezo diskova poslagani su jedan na drugi, a širenje ove grupe diskova direktno se prenosi na iglu za ubrizgavanje.
Stoga piezo ubrizgavači mogu proizvesti precizno upravljano povećanje tlaka i jednoliki proces sagorijevanja, što je akustiku motora dovelo u razinu benzinskih motora. Još jedna inovacija bio je filtar čestica za pročišćavanje ispušnih plinova. U 2007./2008. godini, novi četverocilindarski 2.0 TDI je također opremljen common-rail sustavom uključujući piezo ubrizgavače. U 2009. to je postala standardna tehnologija u svim dizelskim motorima.
Richard Bauder, koji je odgovoran za razvoj dizelskih motora, ponosan je na ono što je do danas postignuto: "U 1989. godini počeli smo s tlakom ubrizgavanja od 900 bara, danas smo na 2.000 bara. Tijekom ovog razdoblja, naše TDI jedinice su snagu povećale za više od 100% i okretni moment za 70% u odnosu na danu zapreminu. U isto vrijeme, štetne emisije smanjene su za 98%". U zadnjih 20 godina, TDI tehnologija doživjela je impresivni rast: za to vrijeme Audi je proizveo više od pet milijuna ovih motora. Uzevši to sve u obzir, TDI princip rada danas pokreće svaki drugi osobni automobil izrađen u Europi.
TDI agregati, koje Audi danas prodaje, izuzetno su zaokružene jedinice – čiste i efikasne, pouzdane, profinjene, udobne i snažne. U moto sportu, najtežem testnom laboratoriju na svijetu, ovi motori dokazuju kako su efikasnost i dinamičnost usko povezani s Audijem. R10 TDI trkaći automobil, čiji V12 dizelski motor isporučuje više od 650 KS (480 kW), tri je puta zaredom, počevši od 2006., osvojio utrku 24 sata Le Mansa. Njegov nasljednik, R15 TDI s V10 dizelskim motorom, završavao je u samom vrhu od svog debija 2009.
I kod komercijalnih automobila, Audijevi TDI motori ističu se svojom mišićavom snagom. Najbolja inačica modela Audi Q7 opremljena je najsnažnijim serijskim automobilskim dizelskim motorom na svijetu. Ovaj V12 TDI generira 500 KS (368 kW) i 1.000 Nm okretnog momenta sa zapreminom od 6,0 litara, pružajući ovog velikom SUV modelu performanse sportskog automobila.
2.0 TDI motor snage 170 KS (25 kW) i 350 Nm okretnog momenta još je jedan sportski motor. On isporučuje živahnu snagu i profinjenost te dinamičnim modelima TT i TT Roadster osigurava briljantne karakteristike. Lagana, uglavnom aluminijska karoserija ove serije modela doprinosi njihovim vrhunskim performansama: model TT Coupé, s quattro stalnim pogonom na sve kotače ubrzava od nula do 100 km/h za 7,5 sekundi i postiže najveću brzinu od 226 km/h, a u prosjeku troši samo 5,3 L/100 km.
Sljedeći korak: Audi čisti dizel
Čak i 20 godina nakon predstavljanja TDI tehnologije, Audi nastavlja povećavati svoje vodstvo i ima izvrsnu poziciju za budućnost. Njegova inovativna čista dizelska tehnologija još više čisti ispušne plinove, pretvaranjem dušičnih oksida u bezopasni dušik i vodu. Ovaj 3.0 TDI čisti dizelski motor već zadovoljava najstroža ograničenja ispušnih plinova u SAD-u, kao i Euro 6 ograničenja, najavljena za 2014. Već se koristi za pokretanje modela Q7 i A4.
U srednjoročnom razdoblju, Audi se oslanja na drugu generaciju biogoriva kao što je sunčevo-gorivo (SunFuel). Ova goriva koriste ostatke iz elektrana – ne samo njene proizvode, kao što je slučaj kod trenutne inačice biodizelskog goriva. Za vrijeme sagorijevanja, ova goriva proizvode toliko CO2 koliko su potrošila iz atmosfere za vrijeme svog rasta. Neovisno od toga, Audi će nastaviti dodatno smanjivati potrošnju goriva svojih vozila – s ciljem do 2012. godine od 20% niže potrošnje iz 2007. godine. Potencijali TDI tehnologije još su daleko od potpunog iskorištavanja. U zadnjih 20 godina, Audi je napisao izuzetno uspješnu priču s ovim konceptom motora – i to će nastaviti u sljedećem desetljeću.
Pod kraticom TDI, direktno ubrizgavanje, turbo punjač i potpuno elektronsko upravljanje motorom kombinirani su kako bi stvorili potpuno novu dimenziju pogonske tehnologije.
Otac Audijeve TDI tehnologije je Richard Bauder, koji je i danas na čelu razvoja dizelskih motora ove kompanije. Kako Bauder izvještava, ovaj program je pokrenut 1976. godine imajući i dalje u vidu naftnu krizu 1973. "Ono što smo željeli postići je razvoj motora s unutrašnjim sagorijevanjem s najmanjom mogućom potrošnjom goriva. Provjerili smo sve moguće koncepte sve do dvotaktnog dizelskog motora, te smo tijekom tog procesa analizirali i poboljšali razne metode ubrizgavanja i sagorijevanja goriva. Jedno od naših revolucionarnih otkrića je nosač mlaznice za ubrizgavanje s dvostrukom oprugom, koji je omogućio početno ubrizgavanje malih količina goriva. Rezultat je bio uglađenije izgaranje i poboljšana akustika – osnovni zahtjev za uporabu u osobnim automobilima".
Od samog početka je prvi TDI bio veliki uspjeh. Kada je ugrađen u treću generaciju modela 100, ovaj peterocilindarski motor zapremine 2.461 ccm, postigao je snagu 120 KS (88 kW) i okretni moment 265 Nm pri 2.250 o/min. Razvodna pumpa za ubrizgavanje ubacivala je gorivo u komore za sagorijevanje.
Pionirsko postignuće
Kako je motor krenuo u proizvodnju u modelu Audi 100 Avant krajem 1989. godine, njegova mišićava snaga označila je početak nove ere. U to vrijeme, dizelski motori su smatrani ekonomičnima i trajnima, ali tromima. Međutim, s najvišom brzinom od 200 km/h, Audi 100 2.5 TDI prokrčio je put do brzih sportskih limuzina, uz također snažno ubrzanje i izvanrednu potrošnju goriva od 5,7 L/100 km što je bilo u skladu s tada važećim standardima. Usto, doseg s jednim punjenjem spremnika goriva bio je iznimno velik.
I u srednjoj klasi, TDI motori iz Audija počeli su skupljati bodove. Od početka 1991. Audi 80 je pokretan sa četverocilindarskim 1,9-litarskim dizelskim motorom snage 90 KS (66 kW) i 182 Nm okretnog momenta. Četiri godine kasnije, uvedena je nadopunjena inačica snage 110 KS (81 kW). Povećanje snage uglavnom je postignuto ugradnjom novog turbo punjača s prilagodljivim krilcima pokretanog ispušnim plinovima: takozvani VTG punjač s promjenjivom geometrijom turbine omogućio je linearno i brzo povećanje okretnog momenta, čak i od niskih okretaja motora.
U 1993. godini, marka s četiri prstena je svoj kompletni dizelski program prebacila na TDI motore, a 1994. Audi je napravio sljedeći korak: ova peterocilindarska inačica nadograđena je na 140 KS (103 kW). U proizvodnju je krenuo šesterobrzinski mjenjač, a po prvi put je TDI kombiniran sa stalnim pogonom na sve kotače – u prvom modelu TDI quattro. S 290 Nm okretnog momenta pri 1.900 o/min, najvećom brzinom od 208 km/h i ubrzanjem od 0 do 100 km/h za 9,9 sekundi, ovaj automobil je gotovo trenutno postao senzacija. TV reklama s pitanjem "Gdje je spremnik?" učinila ga je legendarnim. S jednim spremnikom goriva, A6 TDI mogao je prijeći do 1.300 kilometara.
Prvi V6 TDI u osobnom automobilu
U 1997. godini, Audi je ponovo pokrenuo revoluciju s predstavljanjem prvog na svijetu V6 TDI motora u osobnom automobilu. S četiri ventila po cilindru, još jednom inovacijom, ova 2,5-litarska pogonska jedinica postizala je snagu do 150 KS (110 kW) i 310 Nm okretnog momenta. Dvije godine kasnije došao je prvi V8 TDI. Ugrađen u model A8, ovaj agregat je također predstavljao revolucionarnu tehnologiju – common-rail ubrizgavanje. Ova 3,3-litarska jedinica isporučivala je snagu 224 KS (165 kW) i proizvodila 480 Nm okretnog momenta. Njegova najveća brzina od 242 km/h i tihi rad dodatno su doprinijeli uživaju u vožnji TDI automobila.
Još jedno važno rješenje razvijeno je za 1,9-litarski četverocilindarski motor. U 2001. godini, novi sustav ubrizgavanja pod visokim tlakom, čiji elementi s integriranom pumpom i mlaznicama su generirali tlak ubrizgavanja do 2.050 bara, snagu je podigao na 115 KS (85 kW), a kasnije do 130 KS (96 kW).
U kompaktnoj klasi, Audi je 2001. napravio još jedan revolucionarni korak: model A2 1.2 TDI postigao je prosječnu potrošnju goriva od 2,99 L/100 km. Ovaj kompaktni model A2 sa svojom laganom aluminijskom karoserijom sadržavao je trocilindarski motor zapremine 1,2 litre. To je bila izvedenica iz većeg motora, 1.4 TDI, koja je generirala snagu od 61 KS (45 kW) i 140 Nm okretnog momenta. Model A2 3L TDI bio je prvi automobil s pet vrata na svijetu s potrošnjom goriva ispod 3,0 L/100 km te do danas nije nadmašen. U 2003. godini, Audi je također proizveo snažnijeg rođaka svog 1,9-litarskog TDI motora, u obliku 2.0 TDI motora.
Nova generacija: 3.0 TDI
I kod velikih motora, Audi je energično razvijao svoju tehnologiju. 2003. godine predstavljen je 4,0-litarski V8 snage 275 KS (202 kW), koji je nagovijestio neke tehničke detalje nove generacije V motora. Prvi, za proizvodnju spreman, član ove obitelji došao je sljedeće godine u obliku novog V6 TDI motora zapremine 3,0 litre. Njegove značajke – cilindri pod kutom od 90 stupnjeva, razmak između cilindara od 90 mm, lančani pogon bregaste osovine sa stražnje strane – standardne su značajke u novoj obitelji Audijevih V motora.
Ovaj 3,0-litarski motor, snage 224 KS (165 kW) opremljen je common-rail tehnologijom i inovativnim piezo ubrizgavačima. Oni mogu ubrizgavati vrlo male doze goriva, te uz pomoć vrlo brzog otvaranja i zatvaranja mogu osigurati odvojena početna, glavna i naknadna ubrizgavanja goriva. Kada se električni napon dovede na piezo kristale, oni se malo prošire u djeliću milisekunde. U sustavu ubrizgavanja, nekoliko stotina sitnih piezo diskova poslagani su jedan na drugi, a širenje ove grupe diskova direktno se prenosi na iglu za ubrizgavanje.
Stoga piezo ubrizgavači mogu proizvesti precizno upravljano povećanje tlaka i jednoliki proces sagorijevanja, što je akustiku motora dovelo u razinu benzinskih motora. Još jedna inovacija bio je filtar čestica za pročišćavanje ispušnih plinova. U 2007./2008. godini, novi četverocilindarski 2.0 TDI je također opremljen common-rail sustavom uključujući piezo ubrizgavače. U 2009. to je postala standardna tehnologija u svim dizelskim motorima.
Richard Bauder, koji je odgovoran za razvoj dizelskih motora, ponosan je na ono što je do danas postignuto: "U 1989. godini počeli smo s tlakom ubrizgavanja od 900 bara, danas smo na 2.000 bara. Tijekom ovog razdoblja, naše TDI jedinice su snagu povećale za više od 100% i okretni moment za 70% u odnosu na danu zapreminu. U isto vrijeme, štetne emisije smanjene su za 98%". U zadnjih 20 godina, TDI tehnologija doživjela je impresivni rast: za to vrijeme Audi je proizveo više od pet milijuna ovih motora. Uzevši to sve u obzir, TDI princip rada danas pokreće svaki drugi osobni automobil izrađen u Europi.
TDI agregati, koje Audi danas prodaje, izuzetno su zaokružene jedinice – čiste i efikasne, pouzdane, profinjene, udobne i snažne. U moto sportu, najtežem testnom laboratoriju na svijetu, ovi motori dokazuju kako su efikasnost i dinamičnost usko povezani s Audijem. R10 TDI trkaći automobil, čiji V12 dizelski motor isporučuje više od 650 KS (480 kW), tri je puta zaredom, počevši od 2006., osvojio utrku 24 sata Le Mansa. Njegov nasljednik, R15 TDI s V10 dizelskim motorom, završavao je u samom vrhu od svog debija 2009.
I kod komercijalnih automobila, Audijevi TDI motori ističu se svojom mišićavom snagom. Najbolja inačica modela Audi Q7 opremljena je najsnažnijim serijskim automobilskim dizelskim motorom na svijetu. Ovaj V12 TDI generira 500 KS (368 kW) i 1.000 Nm okretnog momenta sa zapreminom od 6,0 litara, pružajući ovog velikom SUV modelu performanse sportskog automobila.
2.0 TDI motor snage 170 KS (25 kW) i 350 Nm okretnog momenta još je jedan sportski motor. On isporučuje živahnu snagu i profinjenost te dinamičnim modelima TT i TT Roadster osigurava briljantne karakteristike. Lagana, uglavnom aluminijska karoserija ove serije modela doprinosi njihovim vrhunskim performansama: model TT Coupé, s quattro stalnim pogonom na sve kotače ubrzava od nula do 100 km/h za 7,5 sekundi i postiže najveću brzinu od 226 km/h, a u prosjeku troši samo 5,3 L/100 km.
Sljedeći korak: Audi čisti dizel
Čak i 20 godina nakon predstavljanja TDI tehnologije, Audi nastavlja povećavati svoje vodstvo i ima izvrsnu poziciju za budućnost. Njegova inovativna čista dizelska tehnologija još više čisti ispušne plinove, pretvaranjem dušičnih oksida u bezopasni dušik i vodu. Ovaj 3.0 TDI čisti dizelski motor već zadovoljava najstroža ograničenja ispušnih plinova u SAD-u, kao i Euro 6 ograničenja, najavljena za 2014. Već se koristi za pokretanje modela Q7 i A4.
U srednjoročnom razdoblju, Audi se oslanja na drugu generaciju biogoriva kao što je sunčevo-gorivo (SunFuel). Ova goriva koriste ostatke iz elektrana – ne samo njene proizvode, kao što je slučaj kod trenutne inačice biodizelskog goriva. Za vrijeme sagorijevanja, ova goriva proizvode toliko CO2 koliko su potrošila iz atmosfere za vrijeme svog rasta. Neovisno od toga, Audi će nastaviti dodatno smanjivati potrošnju goriva svojih vozila – s ciljem do 2012. godine od 20% niže potrošnje iz 2007. godine. Potencijali TDI tehnologije još su daleko od potpunog iskorištavanja. U zadnjih 20 godina, Audi je napisao izuzetno uspješnu priču s ovim konceptom motora – i to će nastaviti u sljedećem desetljeću.