Dok vlasti oklijevaju s eksploatacijom resursa: Izvori crnog zlata se šire!

Dok vlasti oklijevaju s eksploatacijom resursa: Izvori crnog zlata se šire!

Član
Bosna i Hercegovina samo s tri lokacije u Tuzlanskom kantonu, Tinje, Šibošnice i Požarnice, naftu bi mogla eksploatirati narednih 30 godina, a samo s područja sjeveroistočne Bosne od toga steći korist od čak 80 milijardi dolara, smatraju bh. stručnjaci.
Milioni eura
Kako saznajemo, istjecanje nafte u prirodnim izvorima u naselju Bare je intenzivirano.
Za početak istraživanja potrebno je izdvojiti oko 40 miliona eura, a ponude kanadskih, malezijskih, engleskih i drugih kompanija za istraživanje crnog blaga, jedna za drugom, nažalost, propadaju. Domaće vlasti još samo raspravljaju o nadležnosti za koncesije.
Posljednja ponuda za istraživanje nafte stigla je nedavno iz engleske kompanije "OilQuest Holdings Limited". Za to vrijeme u tuzlanskom naselju Bare nafta teče - u prazno.
Dolaze stručnjaci
Izvor koji se nalazi iza kuće Hajrudina Bilalića već pet godina je nepresušan. Crno zlato  uzaludno se slijeva u rijeku.
- Naftu sam primijetio prije pet godina i iz godine u godinu stalno se širi izvor. Ja sam je uzimao, koristio za premaz drveta i loženje. Palio sam je, i sagorijeva sasvim normalno. Posljednjih nekoliko godina stručnjaci iz Indije, Engleske, Kanade, Njemačke... dolazili su više puta i obilazili izvore. Svaki od njih smatra da se ispod Bara nalaze ogromne količine nafte - kaže Bilalić.
Podjele zbog koncesija
Abdulah Bašić s Rudarskog fakulteta u Tuzli, koji se istraživanjem nafte u BiH bavi već godinama, kaže da je problem u tome što je podijeljena nadležnost za koncesije.
- Vlada FBiH donosi odluke o koncesijama, ali mora konsultovati i vlade kantona, jer Zakon o koncesijama još nije promijenjen. Nažalost, male su šanse da se promijeni, jer očigledno je da predstavnici hrvatskog naroda u Parlamentu neće pristati na dodjelu koncesije Vladi FBiH - kaže Bašić.
(avaz.ba)
 
Član
Ovakav potencijal za napredak drzave, a ostat ce samo pusta zelja, zbog licnih interesa pojedinaca, nije njima stalo ni do koga osim do njih samih, ali na zalost ima tu i nase krivice, mi smo ih birali...
 
Član
bolje nam je ovako kad negdje nestane (poskupi) mi cemo od hajrudina kuvati i preradjivati sebi onako bi oni to jako brzo iscrpili i kad bi to zazivilo opet bi nama bilo isto 2:20-30 dizel benzin nebi bio u bih 1.00km npr posto ema carina i poreza.
mozel se ta sirov nafta koristiti izasta osim za potpaljivanje vc je bila ova tema;)
očigledno je da predstavnici hrvatskog naroda u Parlamentu neće pristati na dodjelu koncesije nek se dogovore valjano pa ce pristati..
 
Član
ma *ebi ga sta kazete da skupimo 40 miliona pa da investiramo da pobiju ove neke ljude :lol::lol:

on topic: ma kod nas je sve moguce sve idioti sami
 
BHT Ovisnik
ovo pokazuje koliko smo glupi ljudi,odnosno nismo mi,nego oni koji nama upravljaju,koji profit drzava moze ostvariti,ali ne,nemogu svi fino uzet u dzep,netko ce ostat zakinut
 
Za par godina ce Tuzlanski kanton imati nize cijene nego svi ostali kantoni u drzavi... ne bi me cudilo nista :D
 
Ja ne znam ljudi moji o kakvom vi profitu govorite:) ne bi mi imali prebijene marke od toga, samo bi jos vise nam ameri sjeli na vrat, dosli bi ovde, izazvali bi opet rat, kao sto rade svugdje po svjetu, postavili bi svoje ljudi, i oni bi imali najvise koristi od svega toga, ako to u opste i postoji! Pa pogledajte samo sta amerika radi po svijetu, ganjaju pravdu po zemljama koje imaju naftu:lol::lol: al' lijepo je se nadati:icon_smile:
 
Član
Astra je napisao(la):
niste ovo trebali objavit, sad ce ameri doc da ratuju :cool:
Ja sam cuo ovu verziju,da Ameri to odavno znaju ali cuvaju BiH za rezerve za crne dane i da ispod BiH postoje prilicne kolicine crnog zlata ali mi to ne neznamo :icon_biggrin:
 
GTI FAN je napisao(la):
Astra je napisao(la):
niste ovo trebali objavit, sad ce ameri doc da ratuju :cool:
Ja sam cuo ovu verziju,da Ameri to odavno znaju ali cuvaju BiH za rezerve za crne dane i da ispod BiH postoje prilicne kolicine crnog zlata ali mi to ne neznamo :icon_biggrin:

Pa normalno , sta mislis , da su desavanja u zadnjih 20ak godina bila slucajnost ? Drug moj , Nolan ne bi bolje iscenirao od Amerike :D Mi imamo sva prirodna bogatstva na malom prostoru , mozemo se razvijati nenormalno brzo ali jbg ,visa Sila :icon_evil:
 
Top