DOHC

DOHC

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
leksikon-DOHC-3.jpg


Double overhead camshaft’ (DOHC) oznaka je koncepcije s dva bregasta vratila u glavi, a jo tu se koriste pojmovi ‘dual overhead cam’ i ‘twin cam’. Prve takav motor napravio je 1912. Fiat, a 1913. Peugeot je napravio prvi motor s dva bregasta vratila u glavi i četiri ventia po cilindru. Potom je 1914. Takvu koncepciju napravio Alfa Romeo, a slijedili su Isotta Fraschini, Rolls-Royce, Bentley, Mercedes-Benz, Audi… Prvi DOHC motor imao je dva ventila po cilindru, a tu je koncepciju od 50-ih koristio Alfa Romeo (Giulia…) i 60-ih Fiat (125…). Dva bregasta vratila u glavi omogućavaju povećanje kuta među cilindrima i ugradnju većih ventila ventila, čime se poboljšava punjenje i pražnjenje cilindara te se povećava snaga i smanjuje emisija štetnih plinova. Motori s dva bregasta vratila mogu imati 2, 3, 4 ili 5 ventila po cilindru.

leksikon-DOHC-1.jpg


Koncepcija s dva bregasta vratila u glavi omogućava ugradnju većih ventila i povećanje njihovog broja, što povećava punjenje i pražnjenje cilindara. Time raste učinkovitost i snaga motora

Kod 3-ventilskog motora ugrađena su dva usisna i jedan ispušni ventil, a kod 5-ventilskog - tri usisna i dva ispušna. Bregasta se vratila mogu pokretati lancem (jednostrukim ili dvostrukim), zupčastim remenom ili zupčanicima, a koristila se i koncepcija s ‘kraljevskim vratilom’, s dva stožasta zupčanika. Postoji i kombinirani pogon, kad su bregasta vratila povezana lancem ili zupčanicima, a samo jedan dobiva pogon preko lanca ili zupčastog remena. Kako bi se smanjila visina motora (bregasto se vratilo okreće dvostruko sporije od koljenastog te ima i dvostruko veći lančanik), uvodi se i prijenos s dva primerna lanca. Prvi pokreće veći lančanik, s kojim je sparen dvostruko manji lančanik, koji preko lanca pokreće jednako tako veliki lančanik (upola manji nego normalno). Takvu koncepciju koriste novi BMW-ovi dizelaši. Kod njih je cijeli pogon smješten iza motora, kako bi se smanjila visina prednjeg dijela motora (time se povećava sigurnost pješaka).

leksikon-DOHC-2.jpg
 
ajdin_ze je napisao(la):
I onda meni neko kaze da je italijan smece.

ma kakvo smece covjece, ja sam imao alfu r 33 92 god, box motor, fabricki plin, dvogrli karburator, oko 125 hp ...... I JA DALABU PRODAM, eb ga tad si mogao plin nasut samo u lipnici, u vojnoj bazi, a neces vjerovat PLATIO SAM JE 2000 KM. za te pare sam je i prodao. reko ostjem na dizelu..... jedna od fula u mom votazi ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top