Dogovor GM-a i Magne oko Opela!!!

Dogovor GM-a i Magne oko Opela!!!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
opel%20insignia%20teaser.jpg

Kanadsko-austrijska kompanija „Magna internešenel”, u čijem vlasništvu učestvuje i ruski auto-gigant „Avtogas”, na korak je do preuzimanja nemačkog „Opela” za sumu od 700 miliona evra. „Magna” se juče dogovorila sa „Dženeral motorsom”, američkim vlasnikom „Opela”, ali dogovor mora da potvrdi i nemačka vlada koja će kreditirati novog vlasnika.

Berlin je i sam preferirao "Magnu" u odnosu na italijanski "Fijat", čiji menadžer Serđo Markjone juče nije želeo da se pojavi na pregovorima.

„Magna” je objavila da je za preuzimanje „Opela” obezbedila podršku ruskog „Sberbanka”, najveće finansijske institucije u istočnoj Evropi. Od kontrolnog paketa od 55 odsto akcija „Opela” kanadskoj kompaniji pripalo bi 20 odsto, a ruskoj banci 35 odsto akcija. Kanađani su obećali da će obezbediti kratkoročno finansiranje „Opela” od 300 miliona dolara, što su tražili Amerikanci. Markjone, izvršni direktor „Fijata”, verovatno je znao da je dogovor Amerikanaca sa „Magnom” blizu i odlučio je da se ne pojavi na jučerašnjem sastanku koji je nemačka vlada u Berlinu trebalo da održi sa kompanijama zainteresovanim za preuzimanje „Opela”. On je još ranije odbio da na prvobitnu ponudu doda traženih 300 miliona dolara.

U obaveštenju koje je poslao italijanskoj berzi u Milanu, Markjone je naveo da „Fijat” i dalje želi da preuzme nemačku kompaniju, ali da nema ništa novo da kaže na sastanku sve dok američki „Dženeral motors” kao vlasnik „Opela” sa nemačkom vladom i ministarstvom finansija SAD ne otkloni postojeća neslaganja. On je potvrdio interes „Fijata” za pronalaženje dogovora sa „Dženeral motorsom” u vezi sa preuzimanjem „Opela”, ali je naveo i da je negativno iznenađen prekidom maratonskih pregovora.
„U poslednji čas su izneti zahtevi da se ‘Fijat’ obaveže da će odmah finansijski pomoći oporavak ‘Opela’, u periodu dok nemačka vlada ne odredi rokove i uslove za svoju ekonomsku podršku. Time bi se ‘Fijat’ izložio nepotrebnim i nerazumnim rizicima”, kazao je u saopštenju Markjone i dodao da od „Fijata” ne može da se traži ništa više od onog što je italijanska kompanija već ponudila.
Nemačka vlada je bila spremna da strano preuzimanje „Opela” kreditira sa oko 1,5 milijardi evra, ali je menadžment „Dženeral motorsa” zatražio u četvrtak i dodatnih 300 miliona evra. Kancelarka Angela Merkel je sinoć održala sastanak sa članovima kabineta na kojem se raspravljalo o ponudi kompanije „Magna”. Pojedini nemački mediji tvrde da bi vladi bilo jeftinije da dozvoli „Opelu” da proglasi nesolventnost, nego da dozvoli „Magni” ili „Fijatu” da ga kupi uz ogromno državno kreditiranje.
U Briselu je juče organizovan sastanak ministara ekonomije i industrije država EU u vezi sa prodajom „Opela”. Sastanak je održan na zahtev Belgije koja je od Evropske komisije zatražila da se pobrine da ishod preuzimanja „Opela” bude pravedan za članice Unije.

Bankrot „Dženeral motorsa”

Američki automobilski gigant „Dženeral motors”, uzdrman posledicama finansijske krize u SAD, sprema se da u ponedeljak proglasi bankrot, nakon kojeg bi kompanija u roku od tri meseca trebalo ponovo da oživi u novoj formi i sa gotovo dve trećine vlasništva u rukama države, odnosno poreskih obveznika.
Sud za bankrote u Njujorku bi u međuvremenu trebalo da proda ili likvidira neprofitabilne brendove.Grupa najvećih vlasnika akcija „Dženeral motorsa” složila se sa predlogom ministarstva finansija SAD da se odrekne potraživanja dugova od kompanije u zamenu za udeo u vlasništvu. Radnici očekuju vesti o zatvaranju 14 fabrika i otpuštanju još 21.000 zaposlenih.

Iza svega stoji Deripaska?
deripaska%20gaz%20owner.jpg

Prema navodima svetskih medija, iza ponude kompanije "Magna internešenel" stoji ruski automobilski gigant "Autogaz" aluminijumskog tajkuna Olega Deripaske, nekada najbogatijeg Rusa.

Zajedničkim preuzimanjem „Opela” sa državnom bankom „Sberbank” ruski kapital bi bio u vlasništvu 55 odsto akcija nemačke kompanije. Kompaniju „Magna” podržao je i Gerhard Šreder, bivši nemački kancelar, koji je, kao i Deripaska, blizak prijatelj Vladimira Putina, ruskog premijera. Deripaska je izvršni direktor kompanija „Bejzik element” i „Rusal”, drugog najvećeg proizvođača aluminijuma na svetu. On je postao strateški partner „Magna internešenel” u maju 2007, a u oktobru prošle godine objavljeno je da u njoj više ne učestvuje kao deoničar. Međutim, veruje se da ruski tajkun i dalje stoji iza kanadsko-austrijske kompanije.
Deripaska je prema magazinu „Forbs” 2008. bio najbogatiji čovek u Rusiji sa imovinom procenjenom na 28,6 milijardi dolara - za 11,8 milijardi dolara više od onog što je imao u 2007. Prema ovogodišnjoj listi svetskih milijardera koju je objavio „Forbs”, Deripaskino bogatstvo se smanjilo za 24,5 milijardi dolara na „svega” 3,5 milijardi dolara.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top