Dodatne prednje lampe na vozilu

Dodatne prednje lampe na vozilu

Član
Pozdrav svima!
Imam sljedeći "problem".

Želim ugraditi dodatne prednje lampe na Fiat-ovu Pandu Mk1.

Međutim, nisam dobro upoznat sa sljedećim:
1.) svim mogućim načinima i pozicijama ugradnje lampi (na prednju masku, na krov ...);
2.) vrstama lampi sa cijenama, prednostima i nedostacima (žarne niti, halogene, HID, LED ...);
3.) konkretnim proizvodima (gdje kupiti, ko ugrađuje, itd.);


Razlog ugradnje:
================

Dodatne lampe mi trebaju zbog toga što na prednje (vjetrobransko) staklo postavim montažnu video kameru i onda njome snimam određene putanje koje vozim. Mnoge od tih putanja idu kroz tunele. Pošto mi je poseban cilj snimiti unutrašnjost tunela dok kroz njih prolazim (mnogi od tih tunela su željeznički), potrebno mi je mnogo bolje osvjetljenje nego što mi dvije standardne prednje lampe u vozilu mogu dati, čak i pri "dugim svjetlima". Probao sam tako, i na video snimku se vide samo slabi obrisi unutrašnjosti tunela. Dakle, treba mi mnogo jače osvjetljenje.

Pošto mi to ne treba stalno, bilo bi poželjno da po potrebi mogu jednostavno skinuti i postaviti dodatne lampe (a da njihovi nosači i napojni kablovi uvijek budu postavljeni) - dakle neki montažni sistem.


Pozicija:
=========

Koliko mi je poznato, dodatne lampe se mogu ugraditi na prednju masku i na krov (odmah iznad prednjeg stakla). Šta su prednosti i nedostaci te dvije lokacije?

Evo primjera s Interneta:

Lampe na krovu:
http://www.majhost.com/gallery/5150Lego/Off-Roading/car_nigie_off_road_trip_002.jpg

Lampe na prednjoj maski:
http://www.alsiarat.com/wp-content/uploads/2011/07/944967-500x375.jpg

Po nekoj logici mi se čini da krovna pozicija daje bolje osvjetljenje, ali da utiče na aerodinamičnost (a to povećava potrošnju goriva i šištanje zraka pri bržoj vožnji), i smeta pri stavljanju predmeta na "galeriju".
S druge strane, montaža na masku ne utiče na aerodinamičnost i možda je manje upadljiva, ali imam rizik da razbijem lampe ako kucnem u nešta, a možda je i problem za dovod zraka na hladnjak. Ne znam.


Tehnologija:
============

Koju vrstu lampi mi je najbolje ugraditi (žarne, halogene, HID, LED ...)? Tu je i cijena bitna - nemam para za bacanje na nešta šta će mi trebati samo u specifičnim situacijama.

Trebaju mi one lampe koje nemaju vrijeme "zagrijavanja" (tj. daju maksimalnu ili skoro maksimalnu jačinu svjetlosti čim se upale).

Evo moj mali rezime osvjetljivačkih tehnologija:
Koliko mi je poznato, halogene lampe imaju veliku potrošnju (a time se i puno griju), imaju kratak vijek trajanja i osjetljive su na vibracije (mogu se oštetiti pri treskanju).
HID lampe (Xenon) su vrlo jake, ali su skupe, komplikovane za podesiti pravilno i imaju vremensku zadršku nakon gašenja (ne mogu se upaliti odmah nakon što se ugase).
LED lampe su jake skoro koliko i HID, imaju daleko najmanju potrošnju i skoro su imune na mehaničke uticaje. Međutim, ubjedljivo su najskuplje, zar ne.
I naravno tu su klasične lampe sa žarnim nitima. Imaju najmanju energetsku učinkovitost (najviše troše u odnosu na koliko svijetle), ali su daleko najjeftinije, zar ne.


Ugradnja:
=========

Koliko je složena ugradnja (pogotovo električno ožičenje)? Pretpostavljam da bih te lampe morao povezati na napajanje preko električnog razvodnika u vozilu, i ugraditi poseban prekidač u vozilu za njih. Pošto nemam osjećaja koliko bi te lampe trošile, ne znam da li bi one predstavljale preveliko opterećenje za elektrodistributivni sistem u vozilu.
Koje vrste nosača su najpodesnije (da li nosači obično dođu s lampama ili se zasebno uzimaju)?


Proizvodi:
==========

Šta je isplativije - kupiti neko gotovo rješenje ili "sklepati" sve to sam (lampe, nosače, itd.)?
Šta konkretno preporučujete da pogledam i gdje (u Sarajevu)?
 
Top