DIY poliranje farova

DIY poliranje farova

BHT Ovisnik
Dakle napravio sam temu kako ispolirati sam farove. Neznam dal postoji vec tema,al usput sam slikao pa hajde da postavim. Radio sam malo brze,moze se i detaljnije,da ubacite jos razina vodobrusnog papira između, ali i ovo je sasvim OK.
Rijec je o E46 od mojih, odavno me mama mori da joj ispoliram,danas nesto imao volje pa hajde.

Dakle farovi su prvo bili malo se zapustili,zadnju godinu dana odjednom poceli zutiti...
QVZ0y7J.jpg


Onda sam okolo farova zastitio trakom i malo novinom ispod,gore je ionako otvorena hauba, pa sam poceo smirglati sa vodobrusnim P800.
Farovi naravno skroz se isaraju/zamute pa tko nije radio da se ne sekira,sasvim normalno...
7pTfASh.jpg


Onda sam presao na vodobrusni P1200. (naravno ako zelite vi mozete detaljnije pa uzeti nakon 800 P1000, pa tek onda P1200,ali sve po volji)
fbREn0X.jpg

Zatim sam presao na P1500,farovi vec postepeno dolaze sebi,bitno je samo da kruzno fino smirglate, da se sve ujednaci. I naravno uvijek prskajte/perite vodom da je mokro i da sapirate talog koji se skida:
GpuzWH9.jpg


Zatim sam presao na P2000:
nz8MAzO.jpg


Onda P2500 da ugladi jos:
wb5dUaU.jpg


Malo me je sunce i to jebalo s vana pa slika izgleda blijeđa malo nego sto jeste u stvarnosti.
Onda nakon ovoga sam uzeo 3M grubu pastu i presao jednom,pa onda opet jos jednom. Nakon te 2 ruke sam uzeo 3M finu pastu i isto presao u 2 navrata. Preporucujem vam da uzmete 3M pastu, a ne ove neke obicne. Imate je kupiti u svakoj trgovini boja i lakova,oni vam je sipaju koliko zelite. 50ml grube i 50ml fine vam je sasvim dovoljno za 2 auta, odnosno zavisno od velicine farova. Ja sam s ovim ispolirao i na pezou svom i na bmw-u.
Pastu nanosite spuzvom, malo sacekajte da se osusi i onda lagano poliranje, ako imate masinu super,ako ne onda pamucnu krpu u ruke i dobro trljajte :)
Ja sam radio sve rucno,samo na kraju ispolirao polirkom koju imate kupiti i u robotu i sl. za 20-30km klasicna ona okrugla...
N28TD1t.jpg


I nakon toga evo ga prije i poslije,kako izgleda gotov proizvod, ja zadovoljan :)
psCpM3T.jpg


TmNI7l2.jpg


Branik je dole prljav,nisam ga stigao odmah prati da se ne brinete hahah :)

Papiri vam kostaju po komadu cca 1KM, imate ih gore vec navedeno koliko. pasta se vaga,nemogu se sjetiti posot je,al je takoder jeftino.
Posao traje nekih cca 2h, puno mi je raje dolazilo danas pa se meni oduzilo na 5h al dobro... hahah
Ovi iz Mostara i okolice nemojte vi sami raditi nego dodite do mene,odnosno do kolege koji se tim bavi jer ja slabije imam vremena. Iduci tjedan mozda kupuejmo profesionalnu polirku pa ce to biti savrseno u svakom pogledu. Na stranici navedenoj ispod imate neke od radova poliranja farova, auta i sl. Takoder se radi i dubinsko ciscenje te razne pizdarije oko opravke branika i sl.
I odmah da kazem povoljniji je od ikoga u nas u okolici,od pojedinih i DUPLO !!! Upite mozete oko cijena poslati meni,mozete na stranici. Inace je tu i tamo clan foruma @vito

" https://www.facebook.com/pages/Clean-your-car-Mostar/629988580428839?fref=ts "
Na stranici kliknite "fotografije" za vise slika da ne listate stranicu :)

Lajkajte kolegi stranicu kad ste vec otvorili ovu temu,jer nadam se da je nekome od pomoci bila,a takoder ce mnogo pomoci i lajkovi da narod vidi, valjda vam to nije problem ako sam i ja mogao poslikati i staviti. :)
Lijep pozdrav !!!
 
Poslednja izmena:
Član
Stavi sada neku zaštitu za plastiku i obnavljaj je svako nekoliko, jer tako će ti za godinu -dvije skroz požutiti.. Ili poliraj svake godine :)
 
Član
Takodje mislim da nije ok kruzno smirglati. Vec ravno jer se tako izvuku ogrebotine. Treba navesti da ako su farovi bas pozutili treba uzeti 600 prvu granulaciju. Pa ici na 1000 pa 2000 pa 3000 pa tek onda pastu 1 pa pastu 2. Tada se dobije kristalno staklo. Poliranje pastom ide kruzno i moze se kupi jastuce i nastavak za busilicu i odradi se tako reci kao masinski. Takodje pozeljna je sporija bušilica
 
BHT Ovisnik
Moze se staviti vosak i sl, al tko ce sam raditi nije mu problem opet kasnije :D
Napisao sam gore odmah da se moze sa vise gradacije,zavisno od stanja i volje... a mislim da se s busilicom bas i nemoze,jer nije ona tako spora,svi bi kupovali busilice,a ne skuplje dosta polirke. A i polirka kad stavis za smirglanje radi kruzno,nije brusilica da ide ravno,znam za kitovanje,ali ovdje neznam bas... kako god ja sam naveo da se moze detaljnije odraditi,ali mislim da se vidi i ovdje rezultat :)
 
Član
Ja sam kod sebe radio sa aqu buslicom. Ona ima onaj stepen za sarafanje koji je dosta spor. Tako da je napravila odlican posao.
 
Imam kristalne stopke na golf trici i dosta mi se cini da su zazutile i izgrebane
Mogu li ovaj postupak uraditi i hoce li mi nestati te ogrebotine?
 
ovako se mogu extra uraditi farovi mada je prob.sto brzo ponovo izgube sjaj..ja praktikujem islajfati do sitnih granulacija i bacim novi 2k lak preko onda si sigurno rahat par godina
 
Član
Aloooooo aj sto Viku promovises za mostar ,al gdje ces bola mene preskocit za srednju bosnu ,joooj jooooj
 

OmO

Član
Lijepo odradjeno, al ja prvi put vidim da se ima sipat ta 3M koliko ti hoces, ja kontao to dodje u flasi 10-15KM i to je to i ta pasta da se vaga, to u Tuzli nisam vidjeo nigdje.. :)
 
Član
Lijepo izgleda, ali bez dobre zastite nista. Ja sam kbio ispolirao farove na cliu 2004 prije 2 3 godine i tad nisam znao da se to vrati na staro.
izbrusio, presao sa dvi paste sa nastavkom na busilicu i bas se lijepo uglancalo.

cim je sunce uprzilo, pozuutilo matiralo i vise nego sto je bilo
covjek oso i kupio nove farove.
 
Lijepo odradjeno, al ja prvi put vidim da se ima sipat ta 3M koliko ti hoces, ja kontao to dodje u flasi 10-15KM i to je to i ta pasta da se vaga, to u Tuzli nisam vidjeo nigdje.. :)

litra 3M grube fine nebitno se krece oko 70km ovisno o prodavacu...ko neradi cesto ne isplati mu se uzimati flasu,pa su skoro svi poceli prakticirati da sipaju..brze opet prodaju tako
 

OmO

Član
litra 3M grube fine nebitno se krece oko 70km ovisno o prodavacu...ko neradi cesto ne isplati mu se uzimati flasu,pa su skoro svi poceli prakticirati da sipaju..brze opet prodaju tako

Dobro onako sam bubno 10-15KM, znam da je dosta skuplja, a dobro je to onda ako se moze uzeti koliko tebi treba, samo trebam vidjeti gdje ima u Tuzli uzeti..
 
Top