Dihtung dekla 2.0TDI PD

Dihtung dekla 2.0TDI PD

Član
Davno sam primijetio da je na očevom autu riknuo dihtung dekla te mu napominjao da to zamijenimo. On je naravno imao prečeg posla pa sam ja jednu večer uzeo stvar u svoje ruke.
Radi se o 2.0TDI PD Motoru sa 8 ventila i DPFom. Oznaka motora je BMP a ovaj DIY odgovara za sve PD Motore.
Dihtung je od firme Victor Reinz a kataloški broj iz kataloga ove firme je 71-35884-00. VAG Kataloški broj je 038 103 483 D.
Također vam je potrebna diht masa (par kapi).
Navedeni dihtung odgovara i za motor oznake BMN a cijena je ako se dobro sjećam 29KM.
Prvo su mi dali pogrešan dihtung (1.9) a znao sam da neće odgovarati, ali naravno momci u Motorexu misle 'šta zna momak od 20g'.Ako se i vama to desi: dihtung od 1.9 je tvrđi i drži svoj oblik dok je od 2.0 mekan i savitljiv.
Pređimo na slike, ovako je izgledala glava prije radova:
xr6dOdt.jpg

Prije samog skidanja očistiti sve oko glave da ne bi nešto palo u glavu!
Polako skinite ovu cijev na slici:
Wt2tN4b.jpg

Šarafe dekla potrebno je odvrnuti u redoslijedu 13-1 tj. po "X" pravilu kao na slici:
image101.jpg

Kada odvrnete šarafe možete pažljivo izvući ove cijevi od goriva da vam ne smetaju.
Polako počnite dizati deklo, šarafi neće ispasti i zagubiti se iz svog ležišta.
Usput kad ste već skinuli deklo provjerite bregastu i hidro podizače.
8uyEYQr.jpg

Ovako to izgleda.
Očistite lijepo površinu gdje naliježe deklo/dihtung, posebno kod bregaste.Kod mene je tu bila diht masa tako da se teško skida, ali sa skalpelom se može lako skinuti.
Još savjetujem da se prije skidanja dobro provjeri prostor između dekla i usisne grane jer često se tu nalaze sitni dijelovi neke plastike od omota kablova.
Skinite stari dihtung i polako bez zurbe ubacite novih dihtung u deklo.
i0skhMu.jpg

(Stari dihtung se upekao u deklo i bio je više plastičan nego guma kao novi)
wUj6a3q.jpg

Novi ubačen
AnzAHD2.jpg

Najbolje je raditi pod svjetlom jer se sve dobro vidi.
Kada je površina očišćena i dihtung postavljen u deklo, uzmite diht masu (ja sam koristio masu iz binga, nije skupa) i nanesite po 5mm sa svake strane kod bregastog vratila kao na slici:
image098.jpg

Zatim polako vratiti deklo na svoje mjesto i zavrnuti šarafe po redoslijedu 1-13 kao gore na slici.
Preporučljivo je stezanje moment ključem sa 10Nm.

Nadam se da sam nekome pomogao barem sa kataloškim brojevima. Nije neki težak zahvat i ne treba dugo vremena.
Glava je sada suha i ne bode mi oči svaki put kad otvorim haubu.
Izvinjavam se na slikama jer nisam imao detaljnije slike, ovo sam radio prije 3 mjeseca pa sam samo ove slike napravio.
Hvala na čitanju.
 
Poslednja izmena:
Top