Dieseli, održavanje i vožnja?!

Dieseli, održavanje i vožnja?!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
ZA CERU

Danas vjerovatno u BiH kada su upitanju želje vozača, na prvom mjestu je sigurno želja da se postane vlasnikom jednog Passata TDI (po mogućnosti «crveno I») ili Škode Octavie sa istim motorom. Budimo iskreni, Volkswagen u BiH sa svojim diesel izvedbama preovladava, kako na tržištu novih automobila, tako još ubjedljivije u segmentu polovnih automobila, a tema čežnje uvijek ostaje zlatna krilatica TDI. Ta tri čarobna slova znače veoma skromnu potrošnju i performanse na razini benzinaca! Ako ćemo analizirati tržište u Europi, benzinci polako ali sigurno gube utrku sa modernim dieselima, i ko godišnje prelazi preko 20.000 km za njega nema dvojbe šta će uzeti. O tome najbolje svjedoče statistike koje svakim danom sve više “govore” u njihovu korist. Evo par podataka o tome, prvi i najzanimljiviji dolazi od Volkswagen-a koji je i največi Eu proizvođač automobila trenutno. Njihove statistike od prošle godine (2003) govore da je čak 60% automobila prodanih na Eu tržištu bilo opremljeno dizelskim motorima. Sada opčenito, a ne samo za Volkswagen. Ukupna prodaja dizela u zapadnoj Europi je 2003-e godine imala največi rezultat zabilježen do sada, čak 43.7% od svih automobila prodanih na ovom tržištu pripalo je dizelima. Uzme li se u obzir da dosta proizvođača prošle godine nije imala u svojoj ponudi dizel motore, to je odličan rezultat. Neki i danas još uvijek nemaju dizel motore u svojoj ponudi, no sad su i takvi proizvođači počeli razmišljati o tome. Neki od njih su Bentley, Porsche, Subaru i sl. Također nije za odbaciti ni činjenica da se u mnogim zemljama Eu na automobile sa dizel motorima plača poseban porez koji je mnogo veći nego za benzinske “kolege”. U ovoj godini u prva tri mjeseca na tržištu zapadne Eu je čak 46.1% prodanih automobila sa dizel motorom, što je kako kažu stručnjaci iz tog polja, nadmašilo i najoptimističnija predviđanja. Predviđanja za naredne godine govore o još večoj prednosti dizela i njegovoj potpunoj dominaciji. Tako se za 2005-u predviđa da će od ukupnog broja prodanih automobila u Eu, preko 50% ih biti pokretano dizelskim motorom.

Moderni diesel

Danas se kod nas oznaka TDI (Turbo Diesel direct Injection) veže sa sve automobile pokretane turbo dizelskim motorom, bilo kojeg proizvođača. Iako, isključivo oznaka TDI zakonski pripada Volkswagenu, koju on dijeli sa markama iz koncerna Audi/Skoda/Seat. Drugi proizvođači imaju drugačiju oznaku, npr: Opel - CDTI, BMW - D,Mercedes-Benz - CDI, Alfa Romeo - JTD, Renault - DCI itd. Danas u auto industriji preovladavaju motori sa Common-Rail sistemom ( Audi V6 i V8 TDI, Alfa Romeo, BMW, Citroen, Chrysler, Opel, Mercedes, Mazda, Hyundai, Toyota, Volvo itd) kao i sistemom Pumpe-Duse koji se ugrađuje u VW automobile (ovaj sistem je njihov patent), kao i neke manje modele grupacije V.A.G. (Volkswagen Auto Group). TDI oznaka kod V.A.G.-a se zadržala samo kao oznaka za diesele koji rade uz pomoć Turbo punjača (SDI bez Turbo punjača). Svim nabrojanim dizel motorima neovisno od principa rada je zajedničko da ih karakteriše veoma mala potrošnja, i kompleksna gradnja. Tu leži problem, jer tamo gdje je motor vrlo komplikovano izveden (a svi moderni diesel motori jesu tako izvedeni) ima puno stvari koje se mogu pokvariti, a u većini slučajeva sam vozač je krivac za to, a da toga uopće nije svjestan (kroz određeni period doprinese bržem propadanju stvari). Svi ti kvarovi se mogu spriječiti uz malo pažnje i strpljenja.

Ulje

Za sve motore bez obzira koje ih gorivo pokreće ono predstavlja isto ono što za čovjeka predstavlja KRV. Gubitak ulja, manjak ulja kao i njegova loša kvaliteta mogu dovesti do kapitalnih kvarova motora. Kod diesel motora to predstavlja veći problem nego kod benzinskih, jer diesel motori imaju robusniju konstrukciju, a današnji moderni diesel motori imaju izuzetno jak obrtni moment, što predstavlja ogroman udar na radilicu motora. Tu kvalitetno ulje igra krucijalnu ulogu, i tu nema štednje! Tu nesmije predstavljati problem cijena ulja, jer skuplja ulja imaju duži interval izmjene, tako da opet dođete na isto. Razlika je u tome što skuplje ulje dok obavlja svoj posao obavlja ga bolje i kvalitetnije, tj. potrošnja materijala je manja. Međutim, najosjetljiviji dio modernih diesela jeste sistem ubrizgavanja i turbo punjač koje takođe treba podmazati. U svemu tome poseban problem jeste što ulje najkasnije dođe do turbo punjača koji je najopterećeniji i koji se redovno vrti na oko 150.000 obrtaja u minuti! Da bi bez problema Vaš turbo punjač funkcionisao koristite poznatija ulja manje gradacije (npr. umjesto 15W40 koristite 10W40 ili još bolje 5W40) jer ona su lakotečiva i brže stignu po paljenju automobila do udaljenih djelova motora (Turbina, bregasto vratilo). Također ta ulja su hemijskom obradom sintetizirana tako da je 10W40 polusintetičko ulje, a 5W40 sintetičko ulje, i ona daleko bolje izdržavaju termička i fizička opterećenja. Poznati proizvodžači preporučuju slijedeća ulja: Castrol, Shell, TOTAL/FINA, Mobil, ESSO, BP, Sellenia, Valvoline itd. Takođe postoji još desetine ulja koja zadovoljavaju ove kriterije, ali za sve je zajedničko da na poleđini kutije imaju ispisane norme koje zadovoljavaju. Današnja moderna ulja moraju zadovoljiti normu CF/CF-4 (zadovoljavaju skoro sva ulja koja ima kupiti u BiH pa i INA SINT, PETROL, OLMA) kao i normu B-3 ili B-4.

Način vožnje

Zlatno pravilo koje obezbjeđuje dugo trajanje motora jeste da kada ga upalite budete blagi prema gasu. Hladan start najviše troši motor, i kada u ova zimska jutra upalite svoj automobil ostavite ga jedno 30 sec da radi u mjestu. Naravno, ako je mašina OK ona mora upaliti bez gasa, i stoga nemojte davati gas pri paljenju (kod nekih proizvođača ovo se navodi i u priručniku za upotrebu – npr. VW). Kada auto odradi u leru jedno pola minute, lagano krenite prebacujući u drugu brzinu prije 2.000 o/min, pa onda isto tako i u treću i sve sljedeče brzine. Važno je da ne opteretite motor dok je hladan jer ulje koje ga podmazuje nije na radnoj temperaturi, a radna temperatura ulja nije pokazivač temperature na instrument tabli, on pokazuje temperaturu rashladne tekućine koja se dosta brže grije od ulja. Ako vam je u motoru ulje 15W40, ono će dostići radnu temperaturu tek nakon 24 km! A ako je 10W40 nakon 12 km, dok 5W40 dostiže za oko 6 km! Znači dok nepređete par km nema opterećivanja motora, jer tu najviše pati turbina! Nakon što ste ugrijali motor, a ulje došlo na radnu temperaturu, krenuli ste uživati u elastičnosti TDI motora, pa npr. na relaciji Sarajevo-Zenica nespuštate obrtaje ispod 3.500 o/min! Došli ste na odredište i ugasili auto i izašli, a niste svjesni da se vaša turbina još okreće, a ulje ima izuzetno visoku temperaturu! Tu je zamka! Kada stanete sa autom, ostavite ga u leru da radi jedno 15 sec, a ako ste mu «dušu vadili» ostavite ga jedno 1-2 min da se prirodno sam svojim sistemom hlađenja ohladi! Kada ste nakon divlje vožnje odmah ugasili motor, turbina se mora «stišati» sa 150.000 o/min na 0, što baš nije lako, jer ste gašenjem motora ugasili i uljnu pumpu koja mora podmazati turbinu, tako da turbina praktično staje bez ulja! Takođe, neki kada stanu dadnu gas i ona ugase motor! To je katastrofa za motor, i ako to praktikujete odmah prekinite! Vaš limeni ljubimac će bolje, duže i pouzdanije raditi ako se pridržavate ovih savjeta. To nezahtjeva nikakvo odricanje, nego samo malo strpljenja (vožnja hladnim motorom, ostaviti auto da malo «odradi» u leru itd). I jedno zapamtite: Diesel je napravlje da štedi, a ne da se s njim trkate, i ludujete u visokim obrtajima! Za takvu vožnju ima više nego dosta odličnih benzinaca u ponudi, i što je najvažnije jeftinijih!
 
e odo da se obucem p u garazu, imal ko bateriju da to odma provjerimo hihi Ma zato mene Hota zagleda. Sada ste me uzrujali a sta ako ga Hota odradi sta cu ja voziti? :)
 
Putovanja.ba
Administrator
Daj nam broj sasije da provjerimo. Jesi li poslao mail u Wolfsburg da provjeris?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top