Dacia Duster Trophée Andros

Dacia Duster Trophée Andros

Član
duster.jpg


Ledena prašina

Sve je spremno za 20. sezonu Trophée Andros. Stari i novi konkurenti okupili su se u Val Thorensu, zvanično da bi se timovi predstavilio medijima, a nezvanično i mnogo važnije, da bi konačno isprobali šta je ko pripremio za najpoznatiji šampionat na ledu
duster_1.jpg

Uprkos činjenici da Trophée Andros mnogi nazivaju francuskim šampionatom koji ne izlazi iz okvira Alpa i poznatih ski-centara, njegova velika međunarodna popularnost je neosporna. Prošle godine obogaćen i za šampionat elektro vozila, uz dodatni šarm i veštinu nekoliko dama vozača, Trophée Andros, koji je ime dobio po proizvođaču pekmeza, uprkos krizama, funkcioniše sasvim uspešno. Uz zvučna ex-F1 imena poput Alaina Prosta, Oliviera Panisa, Romaina Grosjeana, ali i skoro nepobedivog Jean Philip Dayrauta, ne može da nedostaje medijske prisutnosti i neizbežnih sponzora. Ovogodišnja serija od sedam trka svoje veliko finale doživeće 5. marta u Parizu, na Stade de France, ali do tada će se dići mnogo snežne i ledene prašine.
duster_501.jpg

Sve je spremno za početak sezone 2010/2011 Andros Trophee takmičenja
edna od osnovnih ideja Trophee Andros jeste maksimalno limitiran budžet. To podrazumeva i striktna pravila u konstrukciji automobila i dosta sklopova koji su propisani pravilima te nisu stvar slobodnog izbora tima.

Sa Dacia Duster Trophée Andros lično nas je upoznao direktor Renault Sport Tehnologie, Jean Pascal Dauce, koji vodi sve sportske aktivnosti Renaulta, osim Formule 1. Dauce kaže: "Ovo je, kako mi nazivamo, silueta. Vozilo oblikom jako liči na serijski Duster, čije ime i nosi. Šasija je cevasta, a karoserija od fiberglasa. Vozilo je teško 950 kilograma, a motor je V6, zapremine 3,0 litre i stiže iz Nissana. Ima oko 350 KS, ali sama snaga u ovom takmičenju nije najvažnija stvar. Duster ima i pogon, i upravljanje na svim točkovima, i zapravo, ima jedinstven set-up za ovaj tip trka."

Motor je smešten ispred zadnje osovine, a mali rezervoar goriva je na podu, pored vozačevog sedišta. Zaštitni kavez, koji je deo šasije, ekstremno je snažan i izrađen od hrom-molibden cevi, velikog prečnika. Na digitalnom pokazivaču, Alain Prost ima na raspolaganju samo osnovne podatke - broj obrtaja, angažovan stepen prenosa i temperaturu motora. Tu su i LED indikatori za promenu stepena prenosa. Duboke "kadice" i sigurnosni pojasevi deo su standardne zaštitne opreme svakog trkačkog automobila.

Zanimljiv i komplikovan je sistem servo-pojačanja upravljača na sva četiri točka, kao i njegovo podešavanje. Jedna od osnovnih stvari svakog trkačkog automobila je raspored težine, a pogotovo kod ovako neuobičajene konstrukcije koja se vozi sa mnogo proklizavanja. Očigledno, svako ima svoj recept rasporeda težine među osovinama, pa pokušavamo da saznamo po neki detalj. Međutim, sledi odgovor Deucea: "To je svakako tajna. Raspoređujemo balast da bi..." (kao da se ujeo za jezik, prekida rečenicu!). Potom šef Renault Sport Tehnologie nastavlja: "Ono što vam smem reći je da se trudimo da centar težišta bude što niže i da balansom mase vozila postižemo ono što vozač želi, ali kao i kod F1, to je naša tajna." Bez konkretnog odgovora prolazi i naše interesovanje za procente raspodele snage među osovinama. Tako, uz osmeh, Jean Pascal Deuce dočekuje naredno pitanje koje se odnosi na menjačku kutiju: "Koristimo šestostepeni ZF1 menjač koji je obavezan i kojim se izbegava previše rada oko prenosa što bi podizalo troškove, a propisuje ga organizator trka."

Tim Dacia je prošle godine završio kao drugi u Šampionatu. Alain Prost je za novu sezonu tražio određene izmene na Dusteru, koje je tim pokušao da ispoštuje, ali uz standardni problem - pravih testiranja do početka sezone snega, nema! Dobar deo rezultata se odnosi na probne stolove i simulacije.
duster_2.jpg

Motor kod modela Duster Andros postavljen je centralno, iza vozača, a radi se o Nissanovoj atmosferskoj V6 jedinici, zapremine 3.0 litre. Pogon je na sva četiri točka, a vozilo karakteriše i upravljanje na svim točkovima
duster_3.jpg

duster_4.jpg

Tanke diskove malog prečnika koristimo zbog manje težine, ali i zbog ipak slabe trakcije. Ako nema benefita pri kočenju, ne treba vam velik, težak i snažan kočioni sistem
Ipak, Deuce tvdi: "Uradili smo unapređenja u tri osnovna pravca. Kao prvo, servo-pojačanje upravljača je sa elektro-hidrauličnog prebačeno na hidraulično, čime smo dobili mnogo mekše pojačanje, kakvo je Alain želeo. Velik posao uradili smo i na motoru. U prošloj sezoni imao je odličnu snagu, ali smo, po želji Prosta, hteli da je unapredimo na niskim obrtajima, kao i mekoću isporuke snage. Sada motor ima potpuno drugačiju krivu snage kroz ceo raspon obrtaja, koji su na limiteru pri 7500 o/min. Mnogo smo radili na probnom stolu kako bi unapredili ponašanje vozila baš karakteristikom motora. Treći segment unapređenja je u ogibljenju, na kojem smo mnogo radili takođe koristeći probni sto i simulacije. Ovaj tip trka kombinuje mnogo različitih uslova. Imamo velike rupe, sneg, led, po nekada se pojavljuje asfalt ili makadam i veoma je teško naći optimalan set-up za uslove koji se tokom trke radikalno menjaju. Mnogo smo radili na sistemu ogibljenja kako bi postigli maksimalnu kontrolu ponašanja automobila i mislimo da uz Ohlins amortizere, sada imamo bolju kontrolu."

Pneumatici su propisani pravilima i kako sledi, za sneg i led, nafilovani ekserima. Dimenzije su simpatične - 110/65 R16. Kočnice su "alfa i omega" svakog automobila, a pogotovo trkačkog, međutim, iznenađujuće su mali i tanki diskovi, a čeljusti gotovo minijaturne. Deuce ima sasvim logično objašnjenje: "Tanke diskove malog prečnika koristimo zbog manje težine, ali i zbog ipak slabe trakcije. Ako nema benefita pri kočenju, ne treba vam velik, težak i snažan kočioni sistem. Samo donosi dodatne kilograme neogibljene mase, a kočenje će i dalje biti slabo budući da nema dovoljno trakcije. Takođe, s obzirom na zimske uslove, nemamo problem ni sa hlađenjem, tako da je ova kombinacija optimum iz kojeg se izvlači maksimum kočenja."

Za pobedu u Trophée Andros potrebna je snaga, balans, upravljanje i povrh svega toga, vrhunski vozač, a Deuce na to dodaje: "Mislim da je pobeda kombinacija svega. Kao što ste videli, automobil nikada ne ide ravno napred, stalno se nekuda kliže. Bitno da se automobil što lakše vozi i da bude predvidljiv. Nije samo jedan sistem važan kao što je snaga motora, kočnice, pogon. I važno je da je sve usklađeno i da vozač može lako i precizno da predvidi reakcije automobila. Uz to, dodao bih i nepredvidivost uslova pod kojima se vozi, što od automobila, ali i nas u timu, iziskuje veoma brzu reakciju i prilagođavanje set-up-a kako bi vozač u svakom trenutku imao na raspolaganju maksimalne performanse."

Dakle, ledena prašina može da se podigne... Dacia Duster je spremna, Alain Prost je spreman, pa neka počne i Trophée Andros!
duster_5.jpg

U skaldu sa namenom, Continentalovi pneumatici imaju vrlo neobičnu dimenziju 110/65 R16, a opremljeni su i ekserima koji izuzetno dobro dođu na ledenoj podlozi
duster_6.jpg

Velik posao uradili smo i na motoru. Prošle godine imao je odličnu snagu, ali smo, po želji Prosta, hteli da je unapredimo na niskim obrtajima, kao i mekoću isporuke. Sada motor ima potpuno drugačiju krivu snage kroz ceo raspon obrtaja
duster_7.jpg

duster_502.jpg

Cena Dacia Duster namenjene Andros Trophee takmičenju kreće se oko 200.000 evra
 
Top