Čišćenje EGR ventila Opel x16xel, xe...

Čišćenje EGR ventila Opel x16xel, xe...

Evo raja kako sam ja to radio, pošto već par dana sam primjetio da mi nemirno radi na leru (varira kazaljka oko 700 rpm) naljuti me danas i rastavim sve. Riječ je o EGR ventilu na Opelovim motorima mom slučaju x16xel oznaka motora koji ima dva EGR-a jedan elektro jedan vakumski (to Vam je ono sranje ECO TEC). Prvo sam krenuo sa Elektro koji se nalazi na grani zavrnut sa dva torx-a 6-ca mislim.



Slika0026.jpg Slika0029.jpg

U ovog mi je klip blokirao kao što se može i vidjeti, te stanje zapušenosti istog. Ovo sve sam čistio sa odstranjivačem masnoće za kočnice. tj s ovim Slika0032.jpg

E sad fora je ovaj klip osposobiti da radi, inače on ima hoda cca 15mm mislim da nema više, ali ako se ne vrati do kraja zbog naslaga na kućištu potenciometri javljaju ECU da se nije vratio i tome imamo onu žutu lampicu i te stavlja motor u Safe mode, iz razloga što ovo nije se vratilo (klip). Tako da lijepo to očistite, sredite podmažete kao što sam i ja ovdje, i to onda izgleda ovako:
Slika0030.jpg Slika0031.jpg

I vraćanje ovog nazad mi je oduzelo skoro 45 min iz razloga što nisam granu vani skinuo i sriješio to za par min, al' eto. Kad se vraća EGR ima podloška jedna koja služi kao dihtung, međutim ona je od neakvog metala i neće da stoji sama pa i za to sam našao rješenje a to je da sam je premazao s masti za podmazivanje i tako je slijepio da stoji dok šerafate :D

Slika0034.jpg

Nakon što sam smontirao sve to vratm se na vakumski, koji se baš lako skida, vakum crijeva, manje i veće i par šerafa.
Slika0035.jpg Slika0036.jpg

Ista procedura čišćenja- rezultat:
Slika0037.jpg

Vraćeno sve nazad i gas! :D

Uz sav potreban alat, potrebnu volju i jedan komplet novih živaca :D za ovo će vam trebati najmanje 3h da uradite k'o sebi, al ono polako. Ako nekom nešto bude nejasno šta i kako neka piše i riješiti ćemo.

Za one koji ne znaju, do zaprljanja EGR-a najčešće dolazi ako motor počne trošiti ulje pa svo sagorjevanje ide u elektro egr gdje ga bez problema u kratkom roku začisti, što nije baš slučaj s vakumskim kojem ipak treba malo više jer u njega ulaze već reducirani izdunvni gasovi iz izduvne grane. Isto tako ako je zaprljan a stavite K&N filter pa ga onda očepljate s svim ovim problemima već gore navedenim, blokirati će 100%. i još napomena da je ovo rađeno na Opelu, i da pitanja šta i kako ide na kom drugom autu ne bih znao ;)

Uživajte, pozz
 
Top