Ciscenje dizni na 1.9 TDI PD150 motoru (ARL)

Ciscenje dizni na 1.9 TDI PD150 motoru (ARL)

Legend
Pozdrav svima
Dakle otkako sam uzeo auto sumnjam da mi dizne i nisu bas najbolje
Od toga da sam sipao ATF, mjenjao gumice na diznama, xxx puta kopcao na dijagnostiku (radi provjere itd itd) medjutim jos uvijek nista konkretno sto bi razbilo tu moju sumnju.. dakle situacija je sljedeca
Auto se u voznji ponasa sasvim normalno, normalno pali, ubrzava, radi (stim da na leru ima poprilicno jak miris - smrad nesagorenog goriva ili ulja sad nisam siguran, pretpostavljam da je gorivo jer mi auto ne trosi ulje, turbo je nov) ..
Eh sada na dijagnostici. na leru sve dizne su u granici, niti jedna ne izbacuje gresku, ne kuca itd, medjutim zna se desit da nekad u voznji, kada usporavam recimo na semafor, izbacim ga na ler lagano se priblizavam semaforu padnu obrtaji na nekih 600-700 o/min na sekund-dva i vrati se normalno na 900..
Pored toga trebam naglasit da za ovaj motor i moj nacin voznje auto poprilicno dosta trosi, cca 9 grada (naglasavam normalne voznje) otvorene oko 6-7..
Eh sad kad sam ja to vama sve fino ispricao, imate li nekog da mi preporucite da odem da mi pregleda dizne, ocisti, provjeri, ustima pa da i taj segment skinem sa uma kada je auto u pitanju..
Molit cu samo konkretne i provjerene informacije, bez ja mislim, cuo sam itd itd..
Unaprijed hvala
 
Član
Sto se tice potrosnje to i nije velika potrosnja za 150 konja motor, jer 101 konj tdi audi trosi 7+l kombinovane a gradske oko 8-9L (PROVJERENO) jer covjek ne laze sam sebe nego kaze iskreno koliko i trosi i ja probao auto i vozao posliej servisa malog i velikog i board pokaze isto tako potrosnju. Mozes je spustiti ispod 8 gradske ali to je patnja za motor i turbo jer ces je voziti ne preko 1500 rpm.

Sto se tice toga smrada na leru to ti moze biti do katalizatora, kao smrad da imas osjecaj da pece za oci :D to je normalan miris pd motora pogotovo ako stojis iza njega ili ne daj boze u garazi da radi 5-10minuta, ima specifican miris koji se osjeti nakon par minuta kad stojis iza njega.

Dizne samo mozes vidjeti dijagnostikom u kakvom su stanju, i da ti neka ne valja motor bi dosta tresuckao ili bi dimio bijelkas dim nazad na auspuh, imas odstupanja na dijagnostici i ako su u granici normale onda je ok, samo sto moras dijagnostiku provjeriti kad je hladan motor, kad je ugrijan i naravno voziti i gledati ponasanje dizni. To sto ti obrtaji padnu ti moze biti leptir na usisnoj grani da je zaprljan, mozes skinuti i ocistiti i onda vidjeti da li ce ti to raditi, hoce oni da se dosta zaprljaju.

Moj savjet je ako auto dobro pali i vuce, ne dimi i sve i ako su dizne u granici da ne diras i ne prckas nista jer ti kvazi majstori mogu jos veci belaj napraviti i onda te nema nigdje :bag:
 
Član
a jesil probao nekad ovako naprmijer, da auto nikako ne palis vise od 24 sata, i onda da ga upalis? ako si to radio bude li kakvog dima cim upalis ?
Ja sam u zimi imao golfa 85 kw motor, oni su dosta identični ja mislim, kad odstoji jedan citav dan,i onda ga upalim, izlazi ko siv dim dok ne das gas, kad dam gas prekine s tim dimom i radi normala, katalizator nije imao, i isto tako dim kolje i za oci i za nos pa i za usi ... odem na dijagnostiku, majstor tako spojio, kaze po ovom ovde sto pise dizne su uredu, al daj da ih ocistimo, i on je njih skinuo ocisitio ( nosio nekom drugom na ciscenje ne znam kome ) i ponovo sklopio i nastimao, i auto vise nit je bacalo dimove IKAKVE a zube si mogo prat na auspuhu ;)

tako da i ti ocisti te dizne, nemas sta izgubit mozes samo bit na dobitku
 
Član
a to sto se tice potrosnje, mislim da je uredu kad uzmes u obzir sirinu guma i 4x4 i na sve to dodaj sarajevske spice i semafore...
 
Legend
Ovako, zaboravio sam napomenut da je EGR blokiran fizicki i softwerski kad se radio remap, auto nema katalizator (niti srednji lonac) ide znaci fi 60 do zadnjeg lonca..
Sto se tice dima, kad upalim auto ono izbaci kratko dim (2-3sec) i to je to, nisam primjetio da dimi, medjutim sta sam primjetio ako je hladnije vrijeme, da ako auto stoji na leru nekih 3-4 minute, zna imati cikluse kada pocne izbacivati tako dim, recimo radi 3-4 minute na leru i onda krene izbacivat dim nekih 4-5 sekundi i opet nista, doduse to nisam primjetio vec 3-4 mjeseca da mi radi, vjerovatno kako je toplije pa se ne primjeti..

Mene interesuje moze li te dizne ocistit zufer u visokom, ili ovi dole sto ciste dizne u lukavici, ima tu u barama isto ovaj sto land rovera pravi i on cisti dizne kako sam cuo.. svakako ih planiram cistiti, na dijagnostici, na leru pokazuju (0.4 , 0.6, 0.2 i 1.1 sve u plusu) auto ne izbacuje nikakve greske sto se motora tice..
 
Legend
Niko od navedenih ti ne radi te dizne... Ako su u normali onda je to to, s tim da VCDS ne prikazuje samo rad dizni na kanalu 013, nego rad kompletnog cilindra, sto znaci ako i prebacuje dozvoljene vrijednosti, ne mora da znaci da je dizna... Znas i sam da su meni mjere prelazile normalu na jednoj, pa onda na sve cetiri... Zamjenimo gumice i prestelijemo i sad sve OK... vec sam ti napisao koga da posjetis, da ne nagadjamo naslijepo... ;)
 
Legend
Nisam znao da on to moze rijesit, ma super tamam cu sutra sa njim onda sve da zavrsim..
Ajde kad vec pricamo o diznama, sta mislite o aditivima (cisto informativno i prevencije radi), samo ATF ili jos nesto , s vremena na vrijeme..
 
Član
Aditivi su ti kao "placebo efekat", ili eventualno mogu nesto sitno promijeniti...rijesiti problem sa diznama-ne mogu sigurno! Ali kad se radi o ATF-u, i ja licno sam ga sipao dok sam vozio TDI Bosch-dizna, da bi Bosch pumpa imala podmazivanje jer sam sipao kvalitetan D5, ali za TDI PD, ATF je bespotreban...cak stetan.
Kad se radi o diznama, to pripazi, ja sam nagrebusio, i pisao po forumu, s" tim se ne eksperimentise jer salbajzeri ti naprave vise stete nego koristi, elem, ubjedljivo najjaci je Jovo Maric Zvornik, ali nisam siguran radi li PD, cuo sam da u Sabcu rade te dizne uz garanciju, jer cijela Semberija i Podrinje tamo nose na servis.
 
Član
ni slučajno nemoj sipati ATF, PD za razliku od bosch pumpe ima dizne visokog pritiska koje ne mogu progutati ATF zbog gustine, možeš samo veći belaj napraviti...
što se tiče potrošnje ako ti troši 9 u Sarajevu to je super, moj nije mogao ispod 10 nikad, a još nije bio 4motion :)
savjet koji je meni dao jako dobar i iskusan majstor je "ako ne pravi probleme u vožnji (trzanje, slaba i neravnomjerna vuča i td) ništa ne diraj"
 
Član
ni slučajno nemoj sipati ATF, PD za razliku od bosch pumpe ima dizne visokog pritiska koje ne mogu progutati ATF zbog gustine, možeš samo veći belaj napraviti...
što se tiče potrošnje ako ti troši 9 u Sarajevu to je super, moj nije mogao ispod 10 nikad, a još nije bio 4motion :)
savjet koji je meni dao jako dobar i iskusan majstor je "ako ne pravi probleme u vožnji (trzanje, slaba i neravnomjerna vuča i td) ništa ne diraj"

Ovo prvi put cujem da ATF ne smije u PD.... Kako ja mogu 100% provjeriti jel mi motor PD, auto je Passat 6 1.9 2007 105hp. Vec sam jednom sipao ATF na nagovor mehanicara.
 
Član
Pa drugar tvoj PD motor. Mislim da nakon 2001 godine sve je PD do CR motora

Poslano putem postara...
 
Član
Ovo prvi put cujem da ATF ne smije u PD.... Kako ja mogu 100% provjeriti jel mi motor PD, auto je Passat 6 1.9 2007 105hp. Vec sam jednom sipao ATF na nagovor mehanicara.
Tvoj je PD, ne postoji 1.9 CR. Od jula 2008. godine su ugrađivani CR Motori u Passata.
EDIT:
Tek sad vidim da je tema podignuta iz 2013.
 
Član
Pa dobro PD ali prvi put cujem da ATF nije dobro sipati u PD motor znam masu ljudi koji to rade....
 
Top