Cirkulacija tečnosti

Cirkulacija tečnosti

Član
Izvinjavam se ako ima otvorena tema, ali hitno mi treba odgovor.
Jutros otvorim haubu, upalim auto i primjetim da cirkuliše voda na hladno???
Čini mi se da ne bi smjela cirkulisati dok se ne upali ventilator???
I hajde ostavim ja tako da radi jedno pola sata (dok je postigao radnu temperaturu), ventilator se normalno upali...
Sad me interesuje, je li normalno da voda cirkuliše kroz onu tanku cijevčicu što dolazi na bocu, jer čini mi se da prije nije bilo tako dok termostat ne otvori???
Po mom nekom razmišljanju ne bi postigao radnu temperaturu da je termostat zakovao i ostao otvoren...

Auto je golf 3 1.4
 
Član
zen_3dom je napisao(la):
treba cirkulisati...


Najviše me zbunilo to jer sam ubijeđen da prije nije cirkulisala...

Imam još jedno pitanje, kad smo već kod tečnosti...

Prije nekog vremena sam uradio osvježenje motora (karike, ventili, ležajevi itd), uglavnom jer mi je trošio ulje ko lud i na kraju bio počeo ubacivati ulje u vodu...

Sad je to sve ok hvala Bogu, međutim danas naš vidim da mi je boca po dnu malo prljava (čitaj crna), ali ne kao kad je ubacivao ulje, jer nema ulja kad cirkuliše, nego kao da je ostalo u sistemu, pa se sad nakupilo u toj boci.
Znači ne fali ulja niti ima višak, nisu tvrda crijeva, ne gubi vodu, jedino je bilo emulzije preko zime na čepu ne na šipci, ali mislim da je to do kvalitete ulja.

Mislite li da je do dihtunga glave ili je fakat ostalo, pa možda da skinem bocu i operem?
 
Član
Voda uvijek cirkulise dok upalis auto jer vodena pumpa "gura" vodu
Skini bocu i operi je, jer je to vjerovatno ostalo od prije. ako ne dize temperaturu i radi normalno, ne gubi vodu ni ulje, ne diraj nista samo operi bocu mada uvijek ostane negdje i na kraju to zavrsi u boci i onda te herc strefi :lol:
Emulzija ili kako neki zovu majoneza :lol: se ne stvara od loseg ulja nego od kondenza koji nastaje kad je hladno vrijeme a motor vruc i pri hladjenju posto ti je poklopac glave motora (ventildekla) limeni ili aluminijski i tu se stvara kondenz pri hladjenju motora i zato ti nastane ta majoneza na cepu od ulja :D
 
Član
RS TURBO je napisao(la):
Voda uvijek cirkulise dok upalis auto jer vodena pumpa "gura" vodu
Skini bocu i operi je, jer je to vjerovatno ostalo od prije. ako ne dize temperaturu i radi normalno, ne gubi vodu ni ulje, ne diraj nista samo operi bocu mada uvijek ostane negdje i na kraju to zavrsi u boci i onda te herc strefi :lol:
Emulzija ili kako neki zovu majoneza :lol: se ne stvara od loseg ulja nego od kondenza koji nastaje kad je hladno vrijeme a motor vruc i pri hladjenju posto ti je poklopac glave motora (ventildekla) limeni ili aluminijski i tu se stvara kondenz pri hladjenju motora i zato ti nastane ta majoneza na cepu od ulja :D

Šuti bio me fakat herc strefio :lol:
Uradio sam sve što si rekao i na kraju ispade da nije ulje nego kao nekakav talog (možda je hrđa), nema ga previše, zamijeniću nekad ljetos svu tekućinu,a pošto je kod mene bila nova boca pa se na njoj vidjelo. Uglavnom čini mi se lažna uzbuna, na moje veliko olakšanje ;)
 
Top