Chistokrvni sportista: BMW M3

Chistokrvni sportista: BMW M3

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pošto se na forumu razvila priča o jednom bmw od navodnih 600ks i spominju se godine kada je izašao m3 , evo vam ovaj post pa pročitajte o evoluciji m3:D

Avgusta 1985. godine je jedan nemachki auto-magazin objavio vest o najbrzhem modelu serije 3 koji ce uskoro sici sa proizvodnih traka BMW-a. Brojke i chinjenice koje su izneli u najavi zaista su obecavale: snaga od 200 KS, maksimalna brzina 230 km/h i ubrzanje od 6,7 sekundi do 100 km/h. Jedini ”problem” je bio u tome shto se model ochekivao u prodaji tek sredinom sledece godine.
Projekat “M3” je zapochet tek nekoliko meseci ranije, u BMW-ovom sportskom odeljenju “BMW Motorsport GmbH”, koji je, zapochevshi “potragu” za sportskim motorom, pocheo sa radovima na “standardnom” 2-litarskom motoru sa tehnologijom od 4 ventila po cilindru. Prvi korak je bio povecanje zapremine na 2,3 litra, a uz zadrzhavanje “16v koncepta” rodjen je motor S14, prvi u nizu “bisera” koji ce Motorsport razvijati u buducnosti za potrebe “najekstremnijih” modela sa proizvodnih traka BMW-a. I dok su neki negodovali zbog prisustva katalizatora na jednom ovakvom modelu, BMW je bio istrajan kako bi ispunio ekoloshke standarde ali istovremeno i “osigurao” dugovechnost ovih motora.
Model BMW M3 je po prvi put predstavljen svetskoj javnosti na Frankfurtskom Sajmu automobila 1985. godine, i to “prikriven” u standardnu shasiju serije 3, uz tek nekoliko vizuelnih razlika, pre svega diskretno proshirenih rubova i shirih branika, ali je odavao utisak brzog automobila chak i dok je “mirovao”. Trzhishte je moralo da cheka pola godine pre nego je ovaj model stigao na ulice, a bio je predstavljen, sa namerom, na trkachkoj stazi Mugello u Italiji. Uz izmene na eksterijeru u odnosu na izlozhbeni model od pre pola godine, “gotov proizvod” je imao malo “mishicavije” telo, modifikovanu kinematiku osovina, opruga i amortizera, kochioni sistem sa samo-ventilirajucim disk kochicama i ABS sistemom u standardnoj ponudi. Ovim sistemom kao i servo upravljanjem je upravljala pumpa visokog pritiska koju je pogonio motor preko kaisha kako bi se osiguralo da i kochioni i sistem upravljanja mogu da fukcionishu nezavisno od nedostatka pritiska u motoru. I pored maksimalne brzine od 230 km/h i snazhnog motora, M3 je troshio 9 litara na 100 km pri meshanom rezhimu, u mernim okolnostima sa po 33% rada na 90 km/h, 33% na 120 km/h, i 33% gradske vozhnje. Automobil je, shodno svojim “vanrednim” karakteristikama, dolazio i sa “vanrednom” cenom od tadashnjih 58850 DM. Poredjenja radi, sledeci najskuplji model u rangu serije 3 je bio model 325i kabrio sa 46800 DM. Medjutim, prodaja prve serije od 5000 primeraka nije ni najmanje predstavljala problem za fabriku, a u to vreme su u raznoraznim auto-magazinima vec nudjene visoke ponude za kupo-prodajni ugovor onih koji su ga vec bili nachinili sa BMW-om, i to sve mesecima pre pochetka isporuke! BMW M3 je ubrzo izglasan za “najsportskiji sedan”, shto i nije bilo iznenadjenje, obzirom na nivo tehnologije i tehnichke karakteristike koji je te 1987. godine auto nudio. Jedan primer je integrisani adaptivni sistem amortizera i opruga sa 3 stepena rada (Sport, Normal, Comfort), a stepen se, shodno potrebama i zheljama vozacha, mogao u sekundi izabrati putem prekidacha montiranog na poluzi ruchne kochnice, dok je izabrani “stepen” oslanjanja bio prikazan indikatorom (lampicom) na instrument tabli.
m3e309wj.jpg

M3 E30, 1986.
Model M3 je tokom 1988. godine dozhiveo svoju reviziju, chime je nastao “M3 Evolution”, sada sa 220 KS i josh agresivnijim izgledom i performansama. Izlazak sedan modela je ubrzo “ispratio” i model M3 u kabriolet verziji. Do okonchanja proizvodnje 1992. godine prodato je ukupno 17900 modela M3, daleko vishe od svih ochekivanja.
m3evolution19887bp.jpg

M3 Evolution, 1988.
kg)

BMW je uzvratio kupcima na ukazanom poverenju napravivshi potpuno novu verziju modela M3, ali sa 6-cilindrichnim motorom snage 286 KS, 320 Nm obrtnog momenta i Vanos sistemom varijabilnog rada usisnih ventila. Motor je istog momenta zauzeo chelnu poziciju shto se bar prirodno aspiriranih, atmosferskih motora tiche, uz specifichnu snagu od 96 KS i 108 Nm po litri zapremine. Ubrzanje kupea bilo je 6 sekundi, a maksimalna brzina 250 km/h, shto nije bio limit motora vec limit elektronske blokade kojom je BMW svojevoljno, iz razloga bezbednosti, ogranichio maksimalnu brzinu, shto ce kasnije postati praksa na mnogim “standardnim” modelima. Model M3 druge generacije je troshio 9,1 litara bezolovnog benzina na 100 km meshanog rezhima vozhnje, a uz bolji menadzment emisije shtetnih gasova kojem je doprineo Vanos ne samo da je zadovoljio tadashnje ekoloshke standarde, vec je ostao za celih 50% ispod dozvoljenog limita!
Novi M3 su chitaoci nemachkog “Sport auto” magazina proglasili “Automobilom godine”, i to dva puta zaredom, dok ga je francuski “Auto plus” chak proglasio “Automobilom veka”! Nakon nastupa na americhkom trzhishtu, automobilski novinari “Automobile magazine” magazina su ga takodje proglasili “Automobilom godine”, shto je bio prvi sluchaj da jedan uvozni model ponese tu “titulu”. Shodno tradiciji, M3 se 1994. godine ponovo pojavio u kabriolet verziji, sada sa elektronskom kontrolom pomichnog krova.
m3e3619957qk.jpg

M3 E36, 1995.
Na prolece 1995. godine, Motorsport GmbH je “M3 entuzijastima” predstavio neshto sasvim novo: maloserijski primerak modela M3 GT, dostupnog jedino u ekskluzivnoj “British Racing” zelenoj boji, sa setom specijalnih spojlera i branika, i uz, naravno, josh vishe snage – 295 KS.
Euforija oko M3 GT modela se tek bila smirila kad je Motorsport ponovo “shokirao” sve automobilske zaljubljenike, predstavivshi u julu 1995. godine potpuno novi motor koji ce pokretati model M3. Iste koncepcije, sa 6 rednih cilindara i 24 ventila, uz povecanu zapreminu na 3,2 litra, novi motor je razvijao 321 KS na 7400 rpm. Poboljshanja su postignuta i na planu obrtnog momenta, kultivisanosti i mirnoce u radu, kao i ispunjavanju ekoloshkih standarda, a svemu ovome je “krivac” bio Bi-Vanos sistem koji je sada vrshio varijabilno upravljanje ne samo usisnim, vec i izduvnim ventilima. Sem toga, noviteti su bili i manuelni menjach sa 6 stepeni prenosa, kao i prednji kochnioni sistem izradjen od kompozitnih materijala, sa bazom kochionih diskova od legura aluminijuma i kochionim plochicama izradjenim od sivog liva, shto je omogucavalo diskovima da se na povishenim temperaturama shire bez opasnosti od pucanja ili deformisanja.
Dve godine kasnije, 1997. godine, BMW Motorport GmbH je postao prvi proizvodjach na svetu koji je u serijsku proizvodnju uvrstio SMG M menjach, u ovom sluchaju, naravno, na modelu M3. Ovaj sistem omogucava vozachu da promene brzina izvodi “u jednoj ravni”, uz potpuno automatizovan sistem promena stepena prenosa. Dobrobit je dvostruka: prvo, vreme promene brzine je ekstremno kratko, i drugo, SMG-M sprechava vozacha da nenamerno napravi greshku pri promeni brzina, shto je ranije rezultiralo velikim havarijama na motoru i menjachu. Na pochetku je skeptichnost javnosti u pogledu ovog menjacha bila velika, mada je ubrzo postao opshte-prihvacen, tako da je nakon njegovog predstavljanja skoro svaki drugi prodati M3 model imao upravo SMG-M menjach.
Sredinom 1999. godine je proizveden poslednji M3 model serije E36. Tokom proizvodnje u Regensburgu, koja je trajala od 1992. godine, je napravljeno 71242 modela M3 u verzijama sedan, Coupe i Convertible, chinjenica koja je ovaj model, obzirom na njegovu specifichnost, nachinila jednim od najbolje prodavanih modela BMW-a.
m319945xe.jpg

M36 Evolution, 1998.
Trenutno aktuelni model M3 je u svojoj trecoj generaciji predstavljen na Sajmu automobila u Zhenevi 2000.godine. Spoljashnji izgled je bio sve samo ne diskretan, i jedan pogled na “ispupchenu” haubu i “shkrge” na krilima bio je dovoljan da se zna shta ovaj auto ima da ponudi. Motor, ponovo redni 6-cilindrash, radne zapremine 3246 ccm, razvija 343 KS na 7900 rpm, uz maksimalni obrtni moment od 365 Nm na 4900 rpm.
Glavni cilj inzhenjera BMW-a pri konstruisanju motora za trecu generaciju modela M3 nije bio tek ispuniti “zacrtani” broj konjskih snaga ili njutn-metara obrtnog momenta, vec da podese motor tako da ima shto idealniji odnos KS i Nm dostupan u srednjem i vishem radnom opsegu rada. Na ovaj nachin bi automobil imao vecu praktichnu upotrebljivost u realnim uslovima vozhnje, i uvek bio sposoban da brzo, na zahtev vozacha, prenosi veliku snagu na put. Ovo je rezultiralo konstruisanjem motora koji je neverovatno brzo podizao radne obrtaje, menjachem sa izuzetno kratkim hodovima i brzim promenama stepena prenosa i relativno niskim “final drive” odnosom diferencijala automobila. Ubrzanje trece generacije M3-jke od 5,2 sekunde do 100 km/h, i medju-ubrzanje od 80-120 km/h za 5,3 sekunde u chetvrtom stepenu prenosa su, obzirom na atmosferski motor, u potpunosti potvrdili apsolutan uspeh inzhenjera BMW-a u svojim namerama.
Automobil je u kokpitu imao i “specijalan” prekidach: “M Driving Dynamics Control”, preko kojeg je vozach mogao da izabere nachin i brzinu kojima ce motor da “reaguje” na komande, od “Sport” moda za beskompromisne performanse, do “Comfort” moda kojim je motor sa manje brutalnosti isporuchivao snagu na put, omogucujucu putnicima “mirniju” i udobniju vozhnju. Snaga se prenosila na put 6-stepenim manuelnim menjachem, “uz podrshku” “Variable M” zatvaracha diferencijala, reshenja po prvi put vidjenog na nekom modelu M3.
Na leto 2001. godine je predstavljen i kabriolet model trece generacije M3-jke i, mada identichan sa Coupe verzijom od prednjeg kraja do “A” stuba, model je imao josh nizhu bochnu liniju i bio shiri od modela M3 Coupe. Uz ovaj model je predstavljen i SMG II menjach, kojim su se stepeni prenosa sada mogli menjati josh lakshe i brzhe, putem “palica” smeshtenih iza upravljacha. SMG II je, sem toga, imao josh kraca vremena prenosa, koja su u realnoj vozhnji bila neprimetna, pa se sticao utisak kontinualnog, neprekidnog priliva snage sve do maksimalnog radnog opsega motora. Za promenu stepena prenosa je SMG II menjachkoj kutiji sada trebalo 80 milisekundi, shto je vreme koje nijedan chovek na svetu ne bi mogao da postigne “obichnim” manuelnim menjachem.
m3e4620031dp.jpg

M3 E46, 2003.
Sredinom 2003. godine je predstavljena josh brutalnija verzija modela M3 – model M3 CSL (Coupe Sport Lightweight). Uz povecanje snage motora na 360 KS, “olakshanja” automobila i primenu ultra-lakih materijala, model sa oznakom CSL je imao josh ubedljivije performanse i josh preciznije upravljanje i bolje vozne karakteristike od “standardnog” modela, shto ga je nachinilo pravim izborom za beskompromisne ljubitelje visokih sportskih performansi i vrhunskih sportskih automobila. Neshto kasnije je predstavljen i M3 Coupe CS, orjentisan na komfor i svakodnevnu praktichnu upotrebu, uz isti agregat kao u CSL ali bez olakshanja i konverzija na shasiji poput onih na modelu CSL, koji je pre svega bio automobil napravljen za vozhnju na trkachkoj stazi.

M3 CSL E46, 2003.
M3 CS E46, 2004.
m3coupecse4620047dr.jpg


E90/92/93 M3
250px-2009_BMW_M3_convertible.jpg

Production 2007–present
Assembly Regensburg, Germany
Body style(s) 4-door sedan
2-door coupe
2-door convertible
Platform BMW E90 (Sedan)
BMW E92 (Coupe)
BMW E93 (Convertible)
Engine(s) 4.0 L V8
Transmission(s) 6-speed manual
7-speed M-DCT
Wheelbase 108.7 in (2761 mm)
Length Convertible: 181.7 in (4615 mm)
Coupe: 180.3 in (4580 mm)
Sedan: 178.2 in (4526 mm)
Width Convertible: 71.6 in (1819 mm)
Coupe: 70.2 in (1783 mm)
Sedan: 71.5 in (1816 mm)
Height Convertible: 55.8 in (1417 mm)
Coupe: 54.2 in (1377 mm)
Sedan: 55.9 in (1420 mm)
Curb weight Convertible: 4,145 lb (1,880 kg)
Coupe: 3,704 lb (1,680 kg)
Sedan: 3,726 lb (1,690
 
BHT Ovisnik
jbt ja konto samo o E30 pise,aj citam citam,kad ono i o E36,pođem citat kad ono cjela stranica jbt al je zanimljivo,predivna auta:icon_eek::cool:
 
Član
Imam citavu istoriju bmw s slikama ali ono preveliko da se postavi , puno posla. Ovo sam postavio radi one teme bmw "m3 s 600ks"
 
Član
heheh evo upravo citam tu temu :lol::lol:

a ova tema je extra treba se i ovo znati ;)
al sto mi se svidjaju ovi BMW-ovi E36 to nije humano naravno svaki BMW je lijep :icon_smile::icon_smile::icon_smile:
 
Član
jedino sto od ovog nisam znao, je da je E30 imao one nacine podesavanja amortizera (Sport, Normal, Comfort)...ostalo je sve poznato, ali opet je lijepo ponovo procitat i vidjet s kojom su tehnikom u koje vrijeme raspolagali :)
odlicna tema ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top