Chevrolet Cruze LS+ - Problem sa paljenjem nakon ugradnje plina

Chevrolet Cruze LS+ - Problem sa paljenjem nakon ugradnje plina

Član
Pozdrav svima,

Potreban mi je savjet ukoliko je neko od članova imao sličan problem. Naime kupio sam Cruza 2010.godište 1.6 benzin 82Kw prešao 70 000 Km do sada i auto je zaista lijep i utegnut,malo trom al služi svrsi. Do sada nisam imao nikakvih problema, na samom pregledu u ovlastenom servisu zamjenio sam svječice (prošle godine u ovo doba), a nedavno zamjenjena lamba sonda. To su jedini radovi na njemu bili, auto radi ko sat sve top međutim uzimao mi je 9-10 litara benzin po gradu. Odlučim se ugraditi plin, istraživao sam, čitao itd. da Cruz može imati problem, da mu plin uništi glavu motora, stvori probleme itd.. Obzirom da su forumi koje sam čitao poprilično stari, a da se sistemi plinske intalacije mjenjaju i napraduju odlučio sam se da ugradim plin sa "posebnim" zaštitama za dizne, glavu motora itd itd. koštalo me 1150 KM. Odabrao sam ovlasten servis sa iskustvom i ujedno jedini koji je znao da taj motor mora imati dodatne zaštite prilikom ugradnje plina, pa je zbog toga i plin izašao skuplje nego li inače košta.

Do ugradnje plina nisam imao nikakvih problema sa autom. Međutim nakon dva dana vožnje na plin, bez ikakvih problema, odjednom auto neće da upali i ako sam prije 5 minuta normalno upalio i odvezao se od tačke A do tačke B. Kada sam pokušao da ponovo upalim auto, ništa. Upali se kontakt, međutim auto ni da zavergla, ništa. Iz tastera pored volana za paljenje i gašenje plina se čuje zvuk upozorenja i ako je boca plina puna. Došao je srećom lik koji je ugradio plin i također se gubi ne zna šta je. Izvadi relej iz kutije sa osiguračima i vrati auto upali normalno. Pregleda ga sutra, crkla elektronika od plina i neki senzor. Sve je to on zamjenio i plin radi bez ikakvih problema. Međutim opet nakon dana vožnje isti problem, neće da upali, ma ni da zavergla. Jedan majstor kaze kupi akumulator i to sam uradio kupio nov, kupio novi relej (GM HI PWR13500114) i opet isto. Odvedem ga kod majstora, auto stojalo dva dana kad god je pokušao upaliti, auto upali od prve. Nije imao šta da radi na njemu kad sve normalno pali i radi. Vozim ga dan dva bez problema i odjednom iz nepoznatih razloga ne mogu da upalim. Okrenem ključ nazad, stisnem kvačilo nekoliko puta i od treći do peti put upali. Pošto upali poludi mi instumnet tabla pali se AsR, proklizavanje zapišti tabla par sekndu i sve normala radi. Ugasim pokušam uplaiti, upali normalno sve radi bez problema. I evo i danas dan ne mogu da riješim problem, niko ne zna šta je, nema pravila, ne bira kada će se to desiti, ali mi je pored auta koje je ekstra radilo poslije ugradnje plina (SPARK) zeznulo paljenje i sada mi se uvuklo nepovjerenje u auto ne smijem ga parkirati nigdje na otovrenom bojeći se da neće upaliti. Desi se po dva dana bez problema pali i onda čitav jedan dan moram po pet puta ključ okretati da bi upalio. Simptomi su slični kao kada vam je akumulator prazan pa ne može da upali, samo što ne vergla ili krene na milisekundu da kao zavergla i tako par puta okrećem ključ dok ne upali.

Obzirom da auto pali na benzin, servis za plin se ograđuje da je sa plinskom instalacijom sve uredu i da plin radi bez problema. Sada da li sam toliki baksuz da je nešto moglo stradati na autu u istom trenutku kada je i plin ugrađen i da bi se ovo dešavalo i da nikada plin nisam ugradio, što čisto sumnjam.

Oprostite zbog ovolikog teksta jer pokušavam da što više činjenica iznesem, moje pitanje je da li je neko imao sličan problem i da li taj problem sa paljenjem može izazvati veće probleme, da mi strada alternator, elektronika itd.. mada moj majstor kaže da ne bi trebalo...

unaprijed zahvalan za konkretan savjet.
 
Član
Valjalo bi ga na diagnostiku prikopcati vidjeti da li radi blokada elektronike motora kaoo treba.

A slican problem sam imao (doduse na dosta starijoj) astri. A skoro jedan forumas isto pitao za svoju vektru.

Kod mene je bilo da na alnaseru su kontakti korodirali, odnoso cetkice. I ponekad ako alnaser stane u odredjenom mjestu gdje cetiice imaju najslabiji kontakt, auto nece ni da zavergla. Isto kao kod tebe, danima radi, zaboravim na to, i opet. Skontao sam da je do toga, kad ga malo poguras u brzini, da alneser se malo okrene i cetkice dodju na drugi polozaj, motor upali kao mina...

Gesendet von meinem Redmi 4A mit Tapatalk
 
Član
Hvala Zerane na odgovoru, kada mi se desi ta situacija, ne pomjeram auto nego nako u mjestu kako stojim, ugasim pa ponovovo pokušam upaliti i tako od treći put upali bez problema. Jutros npr. hladan, kiša pada, niske temperature, on upali od prve sve normala radi. Ne može čovijek više biti pametan, a baš ću probati kada mi se desi da neće da upali, maloću ga pogurati da se alneser prebaci na drugu četkicu i da vidim da li je do toga. Mada mi je čudno da do sada se to nikada nije desilo, i počelo se dešavati tek nakon ugradnje plina.
 
Top