Česte greške za volanom

Česte greške za volanom

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Mnogi od nas počinju voziti automobil još u tinejdžerskoj dobi i veliki dio života provedu za volanom. Ipak, stalno nam se čini da se na cesti često susrećemo s ljudima koji nemaju pojma o vožnji.
Česte greške za volanom

Odabrali smo neke od najčešćih grešaka koje manje ili više prave iskusni vozači, svjesno ili potpuno nesvjesno.
Pogrešno podešen retrovizor

Čak i ako većinom vozite naprijed, uvijek treba da znate šta se nalazi iza vas i to bez istezanja vrata i naprezanja očiju više nego što je neophodno. Ako živite u ruralnim područjima, retrovizori postavljeni kako treba su od velike pomoći. Ako ste u gradu, onda bez njih ne možete. Mnogi imaju problem sa postavljanjem upravo retrovizora koji se nalaze sa strana.

Upitajte druge šta vide u svojim retrovizorima i odgovoriće vam da je to dio zadnjeg kraja auta, otprilike dio zadnjih vrata i puta. Ako niste skoro promijenili boju svog auta, nema potrebe da gledate u njega. Pozicionirajte zato retrovizore tako da eliminišete tzv. mrtvi ugao.
Kočenje kvačilom

Ovo se posebno dešava u vožnji uzbrdo kada vozač, umjesto da pritisne kočnicu, radije dodaje pomalo gas i drži kvačilo otprilike oko tačke odvajanja. Funkcija kvačila je ograničena, a zadržavanje auta u mjestu ne spada u njegovu svrhu.
Stalno kočenje

Kad je riječ o svakodnevnom upravljanju vozilom, ne izluđujte vozače iza sebe stalnim stiskanjem kočnice i obratite pažnju na to da usporavate samo kad je to neophodno. Ipak, ovo je još jedna od grešaka koje pravi mnogo ljudi u saobraćaju.
Slaba tehnika skretanja

Kad skrećete držite se svoje trake, ne dajte znak za skretanje kilometar prije i ne morate usporiti na pet km/h da biste skrenuli. Mnogi upravo ovako izazivaju saobraćajne nesreće.
Duga svjetla i kad nema potrebe

U slučaju magle ili snijega duga svjetla mogu povećati vidljivost, ali inače su uzrok mnogih frustracija vozača oko vas, ali i nesreća zbog zasljepljivanja. Moguće je i slučajno uključiti duga svjetla, ali mnogi automobili imaju ugrađenu plavu lampicu koja služi kao upozorenje u ovim slučajevima.
Zadržavanje lijeve trake

Svi trebamo svoj prostor, ali lijeva traka nije mjesto za to. Zadržavanje drugih vozila u koloni iza sebe samo vam može donijeti neugodnosti, ali je to, priznaćete, upravo jedna od najčešćih grešaka koje se prave.
Pogrešno podešeno sjedište

Mnogi od nas sjede predaleko od volana, a neki i u pozicijama koje nisu baš savršene za upravljanje vozilom. Vjerovatno izgledate super kad jedan lakat ispružite kroz prozor, a drugom rukom vozite, ali se upitajte kolike su vam šanse da tako izbjegnete sudar.

Zato bolje pogledajte profesionalne vozače, oni sjede uspravno i ne treba im protezanje ruku ili nogu da bi dohvatili volan ili pedale. Pružite ruke i ako vam volan dodiruje ručne zglobove, onda je u redu. Takođe provjerite da li dok sjedite možete cijelim stopalom dotaći pod iza kočnice. Ispravno podešeno sjedište može značiti život ili smrt.

link
 
Član
Lijepo napisano! ;)
Retrovizor je zakon, gledajuci u njeg moze se izbjeci bar 50% udesa "zguza". :icon_smile:
 
Član
Sve manje vise slijedim osim pozicije sjedenja i retrovizora...retrovizore imam namjestene da mi pokazuju zadnji bok auta i nagnuti su lagano prema dole, tako da vidim prilikom parkiranja unazad gdje je trotoar, jer lonac mi je nisko a jos nize difuzor i lako ga mogu polomit...takodjer vidim iz trake u traku sasvim solidno da se preusmjerim, a kut veci od 40stupnjeva me ne zanima, jer ako neko uleti iz kuta veceg od tog, i spuca me zguza jebe me se on kriv pa nek placa stetu i zdravstvenu ostetu, cisto iz logike jer traku do mene i traku skroz slijeva ili desna vidim, a ako je uletio znaci da je sjekao vise od 1 trake hehe :lol:


za poziciju u voznji, hmmmm....tu se volim zavalit, lijeva ruka na poziciju 10, desna na mjenjac i deeeriii macak...na otvorenom putu isto sjedim zavaljen malko, sa obadvije ruke na volanu kako treba, da sjedim uspravno nema sile, jer mi je neugodno i brze bi tako pogino...a i kad ides 160, ionako nemas kad trznut volanom, tako da ti je isti qrac :icon_biggrin:
 
Početnik
da, da, veoma dobar tekst... nezavisne novine se cesto pokazu jednim od rijetko korisnih i dobrih casopisa sa gledista analitike i nacina pisanja... sva sreca pa imamo nekoga da nam nadje ove ovakve tekstove pa da procitamo nesto pametno! svaka cast rcat...
 
Član
jedan od najvažnijih ćimbenika, nemojte imati pokraj sebe ženu, curu, prijateljicu, rodicu, sestru, prijatelja ili nekog slicnog, da ce vas iznervirati stalnim pritiskanjem i mjenjanjem muzike po radionu, diranjem klime, i sl. otvaranjem prozora, naglih napada frustracije, deranja i uskakanja u sjedišta, i sl...


ako su osobe koje prevozite, skojim se vozite ovakve, veca vam je vjerojatnost da cete upravo zbog ovakvih napraviti zestoki udes....

znam iz ličnog iskustva, imam seku, koja je ajmo reć poprilično dosadna...:lol:
 
Član
Jos nesto "Voznjom unazad se nemogu vratiti predjeni kilometri prikazani na kilometar satu", kao sto su neki policajci mislili ... haha :lol::lol::lol::lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top