carina

carina

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
zanima me kolika je u postotku carina auto uvozim iz njemačke znači zanima me koliki je porez za uvezeni auto riječ je o autu preko 140 ks
recimo da je auto 15000eura

hvala

ispričavam se ako ovaka tema već postoji.:icon_confused:
 
Početnik
speoon je napisao(la):
zanima me kolika je u postotku carina auto uvozim iz njemačke znači zanima me koliki je porez za uvezeni auto riječ je o autu preko 140 ks
recimo da je auto 15000eura

hvala

ispričavam se ako ovaka tema već postoji.:icon_confused:



ja sam cuo da sada u 2009 su carine na nova auta ukinute, a preko odredjene starosne mjere se placa neki postotak (ali manji nego sto je do sada bilo). ako tko zna pouzdano, nek potvrdi.



takodjer, ako netko zna kako stoji stvari sa uvozom autodijelova, nek kaze. recimo naprimjer narucim bregaste za 16V od neke firme..
 
Član
Carina na auta nije ukinuta pricamo o polovnim autima, cijena od 15 ooo € i ne znaci puno ako ce carinik traziti vrijednost po katalogu, ali ako je vec tu negdje onda se moze carinit po tom racunu od 15 ooo€.
Carina je ukinuta samo na NOVA auta za koja kada ih uvozis mozes dobiti EUR1 papir koji je u biti dokaz da je auto proizvedeno i sklopljeno u EU pa tako je BiH da bi se priblizila ulasku u EU ukinula carine na veliki broj artikala koji su porijeklom iz EU..
Vazno za napomenuti, EUR1 je lako dobiti na nov proizvod, dok na polovan niti se isplati gonjati to niti ce se netko od prodavaca polovnog auta htjet zajebavati sa tim..

2 HONEY: uvoz bregaste....
Ovako ako uvoz uradis preko firme i dokazes da je bregasta made in EU tj da imas EUR1 onda neces placati carinu na taj dio, ali evo druga strana price... da bih odradio te papire koji su ti potrebni za olaksicu i potvrdio sve sta drzava trazi trebas se obratiti spediciji da posreduje i tu si vec platio carinu pa mozda malo i vise jer spedicija za usluge uzme 30-50KM.... dakle ne isplati se. Naj bolje ti je naruciti bregastu platiti je i traziti da ti je posalju postom, onda kada paket dodje na postu carinjenja carinici lijepo otvore pregledaju i po fakturi ti bace neku manju cifru carine i to je to.. jos kada bi od posiljaoca mogao zatraziti da ti sa bregastom posalju neku fakturu ali sa manjim iznosom e to je vec posao.. :cool: dakle ovako sa postom je najbolje jer ti ne treba usluga spedicije, ne treba ti deklaracija uvoza i jednostavno odes po paket kada ti stigne obavjest o dolasku preporucene posiljke i samo lijepo odes i pokupis, tebaceti jos dakle carina+pdv sto ti pise na obavjesti +1KM za obavjest. to je to..
 
Početnik
m50b25 je napisao(la):
2 HONEY: uvoz bregaste....
Ovako ako uvoz uradis preko firme i dokazes da je bregasta made in EU tj da imas EUR1 onda neces placati carinu na taj dio, ali evo druga strana price... da bih odradio te papire koji su ti potrebni za olaksicu i potvrdio sve sta drzava trazi trebas se obratiti spediciji da posreduje i tu si vec platio carinu pa mozda malo i vise jer spedicija za usluge uzme 30-50KM.... dakle ne isplati se. Naj bolje ti je naruciti bregastu platiti je i traziti da ti je posalju postom, onda kada paket dodje na postu carinjenja carinici lijepo otvore pregledaju i po fakturi ti bace neku manju cifru carine i to je to.. jos kada bi od posiljaoca mogao zatraziti da ti sa bregastom posalju neku fakturu ali sa manjim iznosom e to je vec posao.. :cool: dakle ovako sa postom je najbolje jer ti ne treba usluga spedicije, ne treba ti deklaracija uvoza i jednostavno odes po paket kada ti stigne obavjest o dolasku preporucene posiljke i samo lijepo odes i pokupis, tebaceti jos dakle carina+pdv sto ti pise na obavjesti +1KM za obavjest. to je to..



znaci evo ja sada (uskoro) trebam poruciti recimo Haldex Controller. jedna firma u Češkoj ga radi i prodaje i ja sam u kontaktu sa njihovim inzinjerom oko kupovine toga dijela.

znaci da ja vidim da mi se to salje na kucnu adresu kao posebna posiljka (tako da dobijem obavijest kuci da odem na postu po paket), da vidim da tip naznaci nesto manju cijenu od prave. kao da uostalom itko na posti i carini zna sta je standalone haldex controler, ta prvi sam u BiH koji uvozi to.
odem onda na postu i preuzmem, te tada i platim pdv i carinu i obavijest.

ispravi me ako sam negdje pogrijesio i hvala : - )
 
Član
HONEY je napisao(la):
m50b25 je napisao(la):
2 HONEY: uvoz bregaste....
Ovako ako uvoz uradis preko firme i dokazes da je bregasta made in EU tj da imas EUR1 onda neces placati carinu na taj dio, ali evo druga strana price... da bih odradio te papire koji su ti potrebni za olaksicu i potvrdio sve sta drzava trazi trebas se obratiti spediciji da posreduje i tu si vec platio carinu pa mozda malo i vise jer spedicija za usluge uzme 30-50KM.... dakle ne isplati se. Naj bolje ti je naruciti bregastu platiti je i traziti da ti je posalju postom, onda kada paket dodje na postu carinjenja carinici lijepo otvore pregledaju i po fakturi ti bace neku manju cifru carine i to je to.. jos kada bi od posiljaoca mogao zatraziti da ti sa bregastom posalju neku fakturu ali sa manjim iznosom e to je vec posao.. :cool: dakle ovako sa postom je najbolje jer ti ne treba usluga spedicije, ne treba ti deklaracija uvoza i jednostavno odes po paket kada ti stigne obavjest o dolasku preporucene posiljke i samo lijepo odes i pokupis, tebaceti jos dakle carina+pdv sto ti pise na obavjesti +1KM za obavjest. to je to..



znaci evo ja sada (uskoro) trebam poruciti recimo Haldex Controller. jedna firma u Češkoj ga radi i prodaje i ja sam u kontaktu sa njihovim inzinjerom oko kupovine toga dijela.

znaci da ja vidim da mi se to salje na kucnu adresu kao posebna posiljka (tako da dobijem obavijest kuci da odem na postu po paket), da vidim da tip naznaci nesto manju cijenu od prave. kao da uostalom itko na posti i carini zna sta je standalone haldex controler, ta prvi sam u BiH koji uvozi to.
odem onda na postu i preuzmem, te tada i platim pdv i carinu i obavijest.

ispravi me ako sam negdje pogrijesio i hvala : - )

Da u biti tako to ide po meni najjednostavnije, bez da imas deklaraciju i uslugu spedicije... Lijepo ti posalju paket na adresu, i naravno ako je to paketic on ide u postu za carinjenje i tamo se otvori i pregleda od strane carine. Onda carina nadje fakturu i uzima je kao osnovicu po kojoj obracunava carinu i PDV... + trosak dostave i on ulazi u osnovicu. Zato ti ide u prilog da faktura stoji po nekoj manjoj cijeni i to je to. Naravno imaces i opis tog uredjaja i sad ako carina ne zna gdje da ga svrsta odnosno pod koji tarifni broj onda ce ga staviti pod visoku tarifu ali to tebe ne sekira puno... ;)
 
Početnik
m50b25 je napisao(la):
HONEY je napisao(la):
m50b25 je napisao(la):
2 HONEY: uvoz bregaste....
Ovako ako uvoz uradis preko firme i dokazes da je bregasta made in EU tj da imas EUR1 onda neces placati carinu na taj dio, ali evo druga strana price... da bih odradio te papire koji su ti potrebni za olaksicu i potvrdio sve sta drzava trazi trebas se obratiti spediciji da posreduje i tu si vec platio carinu pa mozda malo i vise jer spedicija za usluge uzme 30-50KM.... dakle ne isplati se. Naj bolje ti je naruciti bregastu platiti je i traziti da ti je posalju postom, onda kada paket dodje na postu carinjenja carinici lijepo otvore pregledaju i po fakturi ti bace neku manju cifru carine i to je to.. jos kada bi od posiljaoca mogao zatraziti da ti sa bregastom posalju neku fakturu ali sa manjim iznosom e to je vec posao.. :cool: dakle ovako sa postom je najbolje jer ti ne treba usluga spedicije, ne treba ti deklaracija uvoza i jednostavno odes po paket kada ti stigne obavjest o dolasku preporucene posiljke i samo lijepo odes i pokupis, tebaceti jos dakle carina+pdv sto ti pise na obavjesti +1KM za obavjest. to je to..



znaci evo ja sada (uskoro) trebam poruciti recimo Haldex Controller. jedna firma u Češkoj ga radi i prodaje i ja sam u kontaktu sa njihovim inzinjerom oko kupovine toga dijela.

znaci da ja vidim da mi se to salje na kucnu adresu kao posebna posiljka (tako da dobijem obavijest kuci da odem na postu po paket), da vidim da tip naznaci nesto manju cijenu od prave. kao da uostalom itko na posti i carini zna sta je standalone haldex controler, ta prvi sam u BiH koji uvozi to.
odem onda na postu i preuzmem, te tada i platim pdv i carinu i obavijest.

ispravi me ako sam negdje pogrijesio i hvala : - )

Da u biti tako to ide po meni najjednostavnije, bez da imas deklaraciju i uslugu spedicije... Lijepo ti posalju paket na adresu, i naravno ako je to paketic on ide u postu za carinjenje i tamo se otvori i pregleda od strane carine. Onda carina nadje fakturu i uzima je kao osnovicu po kojoj obracunava carinu i PDV... + trosak dostave i on ulazi u osnovicu. Zato ti ide u prilog da faktura stoji po nekoj manjoj cijeni i to je to. Naravno imaces i opis tog uredjaja i sad ako carina ne zna gdje da ga svrsta odnosno pod koji tarifni broj onda ce ga staviti pod visoku tarifu ali to tebe ne sekira puno... ;)



sve sam skuzio samo ne tu zadnju recenicu.. daj mi objasni
 
Član
HONEY je napisao(la):
sve sam skuzio samo ne tu zadnju recenicu.. daj mi objasni

Gledaj svaki uvoz se carini i placa se PDV, po kojem kriteriju?? Dakle imas tarifu za svaki moguci predmet koji se proizvodi i koji je poznat trgovini.. ako nema TOCNO opisan tarifni broj za tocno odredjen proizvod onda se udari visoka tarifa za taj proizvod iz kategorije kojoj pripada. U tvom slucaju moze se staviti tarifa iz kategorije elektronske CPU jedinice za motor i to je to,, ovo bubam cisto da objasnim.. razlike su minimalne za tebe, dok sa druge strane npr imas butik i kupujes kamion od 30 000 KM razlicite robe, e tu ti je vec bitno gdje koji odjevni predmet ode i pod koju tarifu, kuzis?? Ako imas pamucne majice i majice od sintetike ide razlicita tarifa po kojoj se placa carina... tako nesto idem gledati tekmu ;)
 
Legend
Sto se tice rabljenih vozila, carina je 12%
Sto se tice novih vozila carina je ukinuta, medjutim to traje jos samo nekih cca mjesec do mjesec i pol, odnosno pocetkom Mart mjeseca uvode se trosarine, koje ce biti u istom ili nesto vecem procentu kao sto je carina, znaci nekih 16 do 17 % skoro kao i PDV. ;) Znaci ako mislis kupovati novo auto do Marta ti je prilika, ako mislis polovno 12% neutralno koliko si ga platio, gleda se trzsna cijena, po katalozima.

Odprilike mozes izracunati sam sebi.
Svako novo auto za prvu godinu starosti gubi 20%, za svaku sljedecu 10 %.
Odprilike potrazi cijene da znas koliko je bila novonabavna cijena auta. Recimo Golf V Trendline, sa metalik bojom i tim motorom, pa oduzimaj :cool:

Sve ostale info mozes baciti u vodu ;)
 
Legend
Za dijelove neznam, tacnije nisam upucen za ostale stvari, ovo znam samo za vozila, jer se odnosi na njih.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top