car2go - testni program dijeljenja automobila

car2go - testni program dijeljenja automobila

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Putovanja.ba
Administrator
01.jpg


Daimler će 24. ovog mjeseca u njemačkom gradu Ulmu započeti s testiranjem koncepta gradskog prijevoza u kojem će korisnicima na raspolaganju biti 50 primjeraka Smarta ForTwo za 19 centi po minuti


car2go bi na hrvatski mogli lako prevesti sa sjedi i vozi, a riječ je o daimlerovom testnom programu kojim njemački proizvošač namjerava donekle doskočiti problemu sve veće napučenosti gradksih prometnica. U osnovi radi se o dijeljenju automobila čije se korištenje klijentima naplaćuje po minuti bez obzira koliki put su prešli ili koliko goriva su potrošili. Minuta vožnje u 50 primjerka Smarta ForTwo koji će se korisiti u ovom programu bi se naplaćivala 19 centi, odnosno 1,36 Kuna. Valja reći i kako su predviđene niže tarife za korisnike koji će svoje automobile unajmljivati naa duži period, dakle sate ili dane.

Vozila će biti raspoređena diljem grada, a vozači ih, nakon jednokratne registracije u sustavu, mogu koristiti na neodređeno vrijeme. bit će moguće rezervirati pojedino vozilo i to do 24 sata unaprijed, a nema nikakvih zapreka i da ih korisnik unajmji onako usput kada mu zatreba automobil. Kada posluže svojoj svrsi vozači ih slobodno mogu parkirati tamo gdje su završili s njihovom upotrebom, naravno unutar granica samog grada. Također, za potrebe programa je razvijen i posebni internet servis kako bi eventulani korisnici saznali gdje se nalazi najbliži raspoloživi Smart, a lokaciju istog je moguće saznati i putem telefonskog poziva call centru. Naplata će se vršiti ili putem kartice ili će teretiti neki unaprijed otvoreni mjesečni račun.

03.jpg


Daimler je za potrebe testnog programa oformio i servisne timove koji će održavati i čistiti automobile te nalijevati gorivo na redovnoj bazi, ali se korisnicima nudi mogućnost da isto učine sami te da si tako osiguraju besplatne minute za sljedeći put kada budu koristili bilo koji od automobila u programu.

Cilj cijelog programa je osigurati jednostavnu i pristupačnu mobilnost stanovnicima urbanih naselja u budućnosti, jer su se već i sada troškovi imanja automobila u nekim europksim i svjetskim gradovima popeli na iznimno visoke razine. Isprva je planirano kako bi se ovim programom koristilo daimlerovo osoblje, a do kraja prve polovice sljedeće godine u njega bi bili uključeni i stanovnici Ulma. Također u Daimleru se nadaju kako bi komercijalizacija i širenje ovog programa mogla započeti krajem ovog i početkom idućeg desetljeća. Također, proizvođači bi na ovaj način mogli u budućnosti javnosti predstavljati svoje nove modele.
 
Član
nakon rollerblades, bicikala i scootera sad i auta :)

ovdje ima i "mitfahrzentrale" sta znaci: ja se tu prijavim da npr. 30.10 idem za hamburg i imam tri mjesta slobodna. tko god je javio zentrali da trazi mogucnost prijevoza do hamburga, centrala mene zove. dobije se neki dio za gorivo.

a na svakom velikom placu ima se mogucnost biciklo ili scooter iznajmiti. tako da mi je ova idea sa smartom odlicna.
 
u mostaru ima jedno 5 komada jedna kuća izdaje od prvog dana kad su došli i dan danas uvjek su zuzeti 30 km dođe čitav dan plus gorivo extra potez
 
Član
Iznajmis ga da odes npr do wise i nakupujes stvari i izadjes, kad nigdje auta, neko naisao i... :D

Al sve u svemu extra stvar!!!
 
Član
dadao_style je napisao(la):
u mostaru ima jedno 5 komada jedna kuća izdaje od prvog dana kad su došli i dan danas uvjek su zuzeti 30 km dođe čitav dan plus gorivo extra potez
Oh da, ti smartovi su dolazili u Konjic, raja isla u Mostar, iznajmi smarta, dodje u Konjic malo prokulira i vrati ga :p
 
Član
dadao_style je napisao(la):
u mostaru ima jedno 5 komada jedna kuća izdaje od prvog dana kad su došli i dan danas uvjek su zuzeti 30 km dođe čitav dan plus gorivo extra potez

Zar nije jeftinije bemu sunce ? :icon_eek:
 
Član
RCat je napisao(la):
nakon rollerblades, bicikala i scootera sad i auta :)

ovdje ima i "mitfahrzentrale" sta znaci: ja se tu prijavim da npr. 30.10 idem za hamburg i imam tri mjesta slobodna. tko god je javio zentrali da trazi mogucnost prijevoza do hamburga, centrala mene zove. dobije se neki dio za gorivo.

a na svakom velikom placu ima se mogucnost biciklo ili scooter iznajmiti. tako da mi je ova idea sa smartom odlicna.

Tebi Smart, meni Rusty, i idemo na crtu :cool:
 
Član
Kod nas bi se nasla neka lola da ga unajmi pa sto brze u garazu da mu udari xenon i one spoilere ko sa f1...
 
Član
i to bas u Ulmu gdje sam zivio preko 7 godina....:icon_smile:
sto li ovog nije prije bilo, hehe:icon_sad:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top