Canon EOS 10D?

Canon EOS 10D?

Član
Isplati li se uzeti ovaj aparat, imam ponudu za 290KM uzeti sa 35-105mm AF objektivom, torbica, kartica i okovratnik? Naizgled u dobrom stanju, ocuvan... zanimaju me performanse, ne treba mi nista vele, samo da je bolje od trenutne point&shot kamerice a iskreno mi se sad i ne daju neke velike pare za nesto sto cu slabo i koristiti.

Hajmo fotografi, sta kazete?
 
Član
Malo je star aparat, nekih 10-tak godina, (mislim kako je izasao) ako je dobar i dobro ucuvan uzmi! Ali prvo provjeri (ako to moze uopste na starijim Canon-ima) koliko je okinuo slika, shoter account! Jer ako je puno presao nemoj se igrati s njim!
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos10d/2
 
Član
Kako ces na Canonu provjeriti koliko ima okidanja? Ja sam vidio xx verzija ali nijedna ne radi. To na Nikonu mozes :icon_biggrin:

Sto se tice 10d, ako je ispravan, to je fina ponuda. Bolji aparat za tih para tesko da ces naci...
 
Član
na sta obratiti paznju, kako provjeriti itd? na oko izgleda veoma ocuvan, kao da mu ima tek godina dana...
 
Član
Sa tim nikad ne znas. Prvo okini normalno par slika, vidi jel radi ok. Onda stavi bas veliku brzinu okidanja (gledaj da bude dan kad to probavas) i opali par slika, a onda ukljuci continuous mode i opali 3-4 brze slike zaredom i vidi jel aparat sve uslikao. Ako nesto ne valja sa zatvaracem blende, tu ce se pokazati znakovi. Ako budes imao 3 slike a jedna skroz crna npr - nije otvorio blendu, ostavi se tog aparata. Vise od toga tesko da mozes uraditi, shutter ima svoj vijek trajanja i ako ga ne znas, tesko je reci kad ce odljepiti. Ali ako je ok aparat kad ga kupujes, moze te sluziti i dugi niz godina bez problema. Kazem, s tim nikad ne znas. Jedino sa novim DSLRom si na sigurnom - prije svega zbog garancije...
 
Član
Bolje ti je kupi napredan kompakt nego to
star je 10 godina, velike su sanse da je bio kod nekog ko je jedno vrijeme hljeb zaradjivao s njim, tako da je vjerovatno pregazio puno
dalje, 35mm objektiv je tebi "uzak" za svakodnevno fotkanje, u zatvorenom prostoru npr itd...
recimo ovaj
http://www.pik.ba/artikal/4476328/fotoaparat-fujifilm-s2950/
prednosti, po meni: snima video, ima dobar raspon 28-504mm (kod canona je stvarni raspon na onom objektivu 56-168mm)
blenda je 3,1 na najsirem, sto je bolje nego na canonu
makro opcija je na 2cm,sto je pre-pre-preblizu
ima ISO 64, sto je super za dnevne slike jer nema suma, a i za nocne,s dugom ekspozicijom
ima stabilizaciju senzora

mana je neizmjenjivost objektiva, ne snima raw,vjerovatno malo, ali neznatno losiji kvalitet slika
mozda jos nesto ima, al u principu je to to
na oba moze eksterni blic, ako ti bude trebao
ja se ne bih puno premisljao, aparate tipa fuji-a ljudi kupuju da slikaju zenu,djecu,prirodu
sa dslrom dosta njih zaradjuje;)
 
Član
Ako se odlucis za neki drugi aparat, evo prijatelj prodaje svoj http://www.pik.ba/artikal/4260060/fujifilm-finepix-s1600/
 
Član
evo danas sam sat-dva koristio aparat, nisam nasao nista da ne radi...
privlaci me to sto je kupljen tatinoj kcerkici(posjeduje jos uvijek racun) i dan danas je kod nje, tako da lretpostavljam nije puno gazen, na okolo bas tako i izgleda.


zanimaju me performanse samog aparata, koliko vidim na review-ima, nije toliko los za moje potrebe a imam kuci par objektiva koji mi odgovaraju za njega...

jel ga ko koristio, kako ste zadovoljni kvalitetom fotografije? kompaktni ne bih, imam kod sestre toga i previse..
 
Član
Ne brini se ti za kvalitetu slike, jer to je aparat koji s kvalitetom puno bolji od bilo kojeg kompakta, a ako znas vlasnika i znas kako je pazen aparat onda nemas brige i neces se pokajati! Samo da znas da neces ostati samo na ovome, ubrzo ces ti traziti nekih objektiva, blic itd. ;)

@Boki: Nisam znao da na Canon-u ne mozes provjeriti shoter, koristim Nikon i na njemu moze! ;)
 
Član
jedino nikon ostavlja shutter count u exifu
ostali svi se mogu iscitati al u fabrici:D
za canon imas EOSinfo koji moze citati s odredjenih modela
 

IGY

Član
DSLR je DSLR i ne moze se porediti ni sa jednim kompaktom, mozda i moze ali ja ne bih mogao to dvoje u istu kategortiju svrstati
dalje, 10d je canonovo dvocifreno tijelo, znaci malo jaci i bolji modeli, ako ti dobro lezi u ruci, i treba ti za neke tvoje potrbe, za tu cijenu neces se pokajati sigurno, jos kad vec kuci imas neke objektive tim jos bolje
 
Top