BMW X3

BMW X3

Član
bmwx3.jpg

Tri u jednom

Priznajem, i odmah tražim da mi se oprosti, od cele BMW-ove game, X3 mi je oduvek bio nekako nedovoljno istaknut, i uvek se nalazio, vrlo stidljivo, iza leđa svog "Velikog brata", modela X5. Prethodna, prva generacija X3, nekako nije ostavila utisak na mene. Možda i zbog one naše, dobro odnegovane, a tipične balkanske misli da za sve te novce, ipak, volim malo više meteri lima

Šta god da je po sredi, "trojka", ali ne limuzina, nego SAV (Sport Activity Vehicle), ili kod Bavaraca serija X, uvek je bila "skrajnuta". Proizvodila se u Grazu, enterijer joj baš i nije bio upečatljiv, mala je, i najkraće rečeno, nikako nije bila automobil koji bi se mogao nazvati baš sexy. Prvi susret sa drugom trojkom, na Salonu automobila u Parizu, oktobra ove godine, opet je bio u drugom planu. Naravno da je tada oko neprekidno bežalo prema konceptu Serije 6.

Trebalo je, dakle, doći na prezentaciju u Marrakech. Jeste daleko 13 sati putovanja i četiri leta, posebno u organizaciji našeg uvoznika, koji je zbog uštede od nekoliko stotina evra, zakinuo dve noći spavanja svojim izveštačima. Neka, kriza je, pa je red da i "sedma sila" oseti stezanje kaiša, pa makar i ne spavali.
bmwx3_1.jpg

Moderno i originalno magare
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rKwjjTPZ1No&feature=player_embedded[/video]
Željena kombinacija
Rano ustajanje, i još po mraku, uzimam X3 sa konfiguracijom koju bih sada sebi, da ga kupujem bez finansijskog limita, najradije odabrala, a ne najracionalniju. Dakle, sedam u dvolitarski dizel sa novim, osmostepenim automatskim menjačem. Na ovom mestu želim da istaknem da sam potpuno svesno ignorisala manuelnu transmisiju, budući da, lično, osnovano sumnjam u sposobnost i brzinu bilo kog ljudskog bića u odnosu na kompjutersku promenu i ostvarenih ušteda u gorivu tom prilikom. Poželela sam, pored ostalog, da isprobam i novu Stop&Go funkciju, premijerno instaliranu na jednom automatskom menjaču ikada.
bmwx3_2.jpg

Scena kao sa snimanja Western filma
bmwx3_501.jpg

Boja je metalik plava i nikako se ne uklapa u otrcane novinarske fore komponovanja boje voženog automobila sa onom koja se nalazi na fabričkim materijalima, ali je zato odličan kontrast bojama meda, peska i žute zemlje koja dominira pejzažem zemlje Magreba. Dok se oprezno provlačim kroz jutarnji saobraćaj Marrakecha, koji funkcioniše prema nekim svojim pravilima, prema obroncima planine Atlas, gde će biti obećana zanimljiva off-road vožnja, razmišljam o simbolici spajanja tri kontinenta kroz ovu promociju - prvo predstavljanje bilo je u Parizu, dakle u Evropi.

Globalno delovanje
BMW X3 se sada proizvodi u Spartanburgu, u BMW-ovoj fabrici u Južnoj Karolini, u Americi, gde sam bila davne 1999. na svetskoj premijeri prvog X5, kada je BMW započeo osvajanje segmenta SUV-a, a sada, dvanaest godina kasnije, predstavlja drugu generaciju X3, koja se nalazi između X1 i X5. Ah, da, u međuvremenu se pojavio i model X6 – kupe SUV! Mnogo za jedanaest godina, zar ne?

Prve vožnje dešavaju se u Africi, u zemlji koja inspiriše na ovakva razmišljanja o počecima i godinama. Činjenice i događaji na sva tri kontinenta, zapravo, podsećaju koliko je svet mali, kako se modeli novih automobila prave da se zadovolje svi kupci, bez obzira na to gde se nalaze, kakva im je klima ili kojoj kulturi pripadaju.
bmwx3_3.jpg

bmwx3_4.jpg

Nedavna poseta BMW-ovom testnom centru u Minhenu, u koji su, da podsetim, uložili 130 miliona evra, ali i empirijski prvi kilometri u novom X3, samo su potvrdili zbog čega je brend BMW-a među prvih pet najvrednijih na svetu, i svakako, najvredniji u automobilskoj industriji. Oni dejstvujuju globalno, po svim vertikalama, nivoima i geografskim pozicijama!

Najdraža igračka
Prvi kilometri točkovima po, čini se, beskrajnoj kamenoj pustinji, gde se trag puta jedva razlikuje i tek malo nazire u odnosu na okolinu, pruža nepobitne dokaze o tradicionalnoj udobnosti BMW sedišta, za šta su diskusi moje kičme postali pravi eksperti. Malo je terenaca ove klase, ali bogme i onih iznad njega, u kojima osetljiva leđa "tandrču" po afričkim ili nekim drugim "džombama", bez ikakvih (bolnih) senzacija. Superiorno oslanjanje i ergonomija upravo su ono što smo i očekivali od premijum brenda. Sistem ventilacije i klima-uređaj, takođe. Ne treba posebno spominjati da je vazduh u kabini, gotovo sve vreme vožnje, bio na zatvorenom sistemu, i da je masivna marokanska prašina imala priliku da uđe jedino kroz otvorene prozore i "sunčani krov" kojim sam se intenzivno igrala tokom vožnje. To mi je i inače, jedna od najdražih igračaka sa BMW-ovog gigantskog spiska dodatne opreme.

Dobra strana vožnje po zabitima svakako je i nekažnjivo korišćenje mobilnog telefona, i osmeh koji je izazvala upravo pristigla SMS poruka sa informacijom da je gore, u našoj "otadžbini", temperatura pala na nulu, da se pojavio mraz, a ja se vozikam pod blještavim suncem severne Afrike, na tačno 19,5 oC. Ako nekome ikada padne na pamet da, bežeći od podunavskog vetra, mraza i ledenog decembra, utekne automobilom u ovu zemlju Magreba, i da, recimo, proveri da li su ovde rodile masline i kakvog je ukusa tek sazreo nar, kao obavezni pratilac na putovanju, preporučujem radio stanicu „Luxe“! Stingov hit „Englishman in New York“ u arapskoj obradi, sa zurlama, neophodan je dodatak za potpuni doživljaj kosmopolitskog BMW X3. Moram još samo da dodam i da samo što nisam ispala iz automobila u kamenu pustinju, kada sam na vrhu Atlasa, začula pesmu "Aleluja" u izvođenju Il Diva. Mislila sam da nije, možda, negde skrivena kamera...
Drum kojim vozimo, izgleda kao površina Meseca, konvoj se zaustavlja, pa opet kreće, pa stane i tako svaki čas. To je uobičajeno stanje u ovakvim off-road vožnjama, ali je ovog puta sasvim zgodno za proveru aktivirane Stop&Go funkcije, koja radi besprekorno, isto kao i u gradu. Iako sam sama u automobilu, naglas se smejem svojoj nepoverljivosti prema ovoj funkciji, preživeloj još iz praistorijskih anlasera, kao atavistički strah, duboko usađen još od prvog "krepalog bendiksa" iz devojačke Diane ili "đunte“ na FIAT-u 750 LE (Fića, za one koji ne pamte dugo). Stalno se brinem: "A, šta kada se ovaj Stop&Go pokvari i zaustavi mi automobil usred ovakve neke nedođije?“ Sorry BMW, ništa lično, ali stari strahovi nikada se ne zaboravljaju...

Vozačka konzola i dalje je asimetrična, i sva u službi vozača. Svi ostali sede u kolima da stignu do odredišta, ali još važnija, uloga im je da vozaču otvore flašicu vode ili menjaju "muziku". Čak i u X3. Ali, neka ovakve orijentacije, bar su dosledni svom sloganu "radost u vožnji". Navigacijski Ekran pišem velikim E, zato što je sa svojih 8,8 inča dijagonale, kako tvrde, trenutno najveći u segmentu, a zajedno sa iDrive displejem, ulepšava i šareni centralnu konzolu, poput novogodišnje jelke. Dakle, ja se sa time slažem, vozaču adrenalin, putnicima komfor i udobnost, posebno ako su smešteni na zadnjoj klupi, koja je iznenađujuće udobna i pruža više mesta za noge nego što bi se moglo i zamisliti u ovoj klasi...
bmwx3_5.jpg

Kroz vodu bez ikakvih problema i bojazni
bmwx3_502.jpg

Drum kojim vozimo, izgleda kao površina Meseca, konvoj se zaustavlja, pa opet kreæe, pa stane i tako svaki èas. To je uobièajeno stanje u ovakvim off-road vožnjama, ali je ovog puta sasvim zgodno za proveru aktivirane Stop&Go funkcije, koja radi besprekorno
bmwx3_503.jpg

Magare "3 u 1"
Zapremina tovarnog prostora može, preklapanjem zadnje klupe, da formira i do teorijskih 1600 litara. U okolini sela Amizmiz, glavno prevozno sredstvo je magare. Možda odavde potiče naš žargonski izraz "magare" za terence. U Amizmizu, zapreminu tovara ne mere litrama, nego izdržljivošću sirote životinje. Naše "kršteno" X3 je sigurno izdržljivije, s obzirom na njegov permanentni xDrive pogon na sva četiri točka, a posebno na njegovo novo dvolitarsko dizelsko "srce", snage 184 KS i maksimalnim obrtnim momentom od 370 Nm. Za ovaj SAV, mase 1880 kg, (40-ak kg "ugojen" u odnosu na prethodni model), ovaj osnovni dvolitarski agregat, u kombinaciji sa našim fiskalnim opterećenjima, baš je optimalan izbor, po principu "3 u 1". Zašto tako?

Tri razloga su pobedila moju uobičajenu naklonost prema "velikom bratu": 1. "Malom bratu" ipak je lakše pronaći neki "štek" na parkingu nego li "velikoj braći"; 2. Praktično "mali" radi isti posao kao i "veliki"; 3. Dve litre živahno i solidno gone ovo "magare" i to, bez čipovanja i plaćanja poreza našoj ministarki na zabavnu, ali zaista nepotrebnu, veliku zapreminu motora...
 
Top