BMW M3 CSL E46 - najbolji sportski automobil kojeg je BMW ikada izgradio?

BMW M3 CSL E46 - najbolji sportski automobil kojeg je BMW ikada izgradio?

Član
Da li bi BMW M3 CSL (E46) mogao biti najbolji auto kojeg je BMW M odjel napravio? I može li BMW izgraditi još jedan jednako dobar automobil?

m3_csl.jpg


BMW M3 CSL se pojavio 2003. na zahtjev entuzijasta širom svijeta da se uvedu trkaće tehnologije u ulični automobil. Među ovim tehnologijama je izmijenjen konvencionalni mjerač mase zraka. Umjesto toga, unos zraka izračunava se izravno preko DME (Digital Motor Electronics), što je rezultiralo puno bržim odzivom motora. Daljnje promjene uključuju promjene bregaste osovine i ispušnih ventila, plus lagani ispušni sustav izrađen od čelika.

CSL specifikacija u konačnici glasi: 360 KS pri 7.900 o/min i 370 Nm okretnog momenta pri 4.300 o/min. Ispod haube se nalazi jedan od najboljih rednih šest cilindraša, obujma 3.2 litre.


Olakšajmo automobil što je više moguće

BMW E46 M3 CSL se ponajviše razlikuje od standardnog M3 E46 po svojim raznim laganim komponentama. Automobil je olakšan za 110 kg u odnosu na obični M3 (1385 kg). Tome je najviše pridonio krov izrađen od karbona, no i ostali dijelovi kod kojih je korištena olakšana plastika. Pod gepeka je napravljen od kartona, prednji spojler je "izgubio" maglenke, u unutrašnjosti nema GPS-a, električno grijanih i podesivih sjedala iz M3-a, klima i radio uređaja (koji doduše postoje kao opcija bez nadoplate). Ergonomija je na BMW-ovski visokoj razini što znači da je sve na svojem mjestu i vozaču nadohvat ruke.

Za potpuni užitak u vožnji tu je sekvencijalni 6-brzinski mjenjač razvijen tehnologijom Formule 1 koji vozaču omogućuje munjevite promjene brzina u svega 0.08 sekundi, a poznat je kao SMG II.


BMW M3 (E92) GTS - dostojan nasljednik?

Novi E92 M3 GTS je duhovni nasljednik E46 M3 CSL-a. Ako ga usporedimo sa M3 E46, zaključak je da je M3 GTS nešto brži na ravnom dijelu od E46 CSL, a prolazno vrijeme oko Nurburgringa je iznenađujuće blizu. Prema FastLaps.com, 450 KS snažan GTS je brži od 360 KS snažnog CSL-a za samo 2 (7:50 vs. 7:48). Premda mu nedostaje malo konja, mnogi smatraju da E46 CSL pruža bolji užitak u vožnji, bolje upravljanje i balans, a to se može zahvaliti najboljoj šasiji koju je BMW ikad izradio i to upravo za model E46.

Ukupno je proizvedeno 1358 CSL-a za europsko tržište između lipnja i prosinca 2003-te, od toga 823 sa upravljačem na lijevoj odnosno 535 na desnoj strani automobila.

<iframe frameborder="0" width="480" height="307" src="http://www.dailymotion.com/embed/video/x4veu8"></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x4veu8_top-gear-bmw-m3-csl_auto" target="_blank">Top Gear - BMW M3 CSL</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/patchicouilloux" target="_blank">patchicouilloux</a></i>



<iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/hLNtmLQ2Rtw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 
Meni osobno i najljepši BMW, ima najbolji zvuk motora, pripada među 3 najbrža serijska BMW-a uopće, osjećaj u vožnji - vjerujem svima koji su ga vozili da su svršili za volanom :D ... tako da.... po meni, definitivno najbolji. ;)
 
^ a ja poslije e46 ne vjeruje :D najdraza serija od bmw-a. ovaj csl planiram kupiti kad nekad budem bogat i imao svoju kolekciju auta za voznju vikendom samo :D
 
Član
Nelle_G je napisao(la):
Nema ni jedan primjerak u BIH ???:icon_question:

Ali ima zato jedan Bosanac, mislim da je iz Zenice, koji posjeduje M3 CSL ali zivi u Svicarskoj! Bio je tu na forumu, samo da nadjem temu! ;)
 
Član
Bmw je roba uvijek bio, od daleko poznatog zvuka motora 6-aka, za M da ne govorim, do izgleda... Najbolje izgledaju po meni e30, e46, a posebno e36 je roba... Sport i uzitak u voznji, izgled, daleko najbolji i najpoznatiji zvuk motora= BMW
 
Član
Audijev redni turbo petak je meni zvukom 2 klase iznad - nema ovo veze sa Audi - BMW prepirkom.

BMW-ovi M-ovi, posebno ovi redni sestaci, imaju bas karakteristican zvuk, vazda ih poznam, cak i na video klipovima po zvuku. Obicni onaj sestak nije ni blizu M motoru. Ne vrti se tako brzo i ne rezi ni upola slicno. Sto se tice ovog CSL-a, vjerovatno je najbolji BMW-ov sportski, cestovni auto. Prava trkaca masina za cestu, ovaj novi GTS je jedva brzi od CSL-a i daleko zahtjevniji za voznju, nije bas tako dobro balansiran, kako kazu. Jedino ima vise KS, pa je brzi nesto sitno :icon_biggrin:

M3 CSL mi se vazda svidjao, volim te neobicne aute, kao i Megane R26.R, 911 GT3 RS i sl, aute pravljene cisto za one koji znaju sta traze.
 
Top