Bezolovni 95 ili Bezolovni Super 100

Bezolovni 95 ili Bezolovni Super 100

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Kod mene je takva situacija da nikad nesipam 95-cu...znaci samo super 100...nekad se stari zabuni pa naspe 95-ce..ali rijetko..meni je proshli vlasnik rekao da bolje vuce,a manje troshi na super 100..inace u autu je ulje Castol 5w-40w visokosintetichno...u pitanju je BMW E39 528i L6 24v...pa shta mislite o svemu ovome !?
 
Član
U svakom slucaju bolje nasut 100 oktana,jer je to kod nas jedno 90,e sad zamisli koliko zaista ima oktana ono od 95 :lol:
 
Član
ne znam ja sam imo zajebancije oko toga...sipo u auto 95 bezolovni i sve bilo u redu do jednom...auto pocelo trazat i trzat danima...u pojedinim trenutcima nije htio nikako da povuce...vozim 80 na sat da preteknem kamion auto nece naprijed da si pita...a bmw btw...i nakon nekog vremena vidim odnjeo vrag salu...odvucem ga jednom majstoru on ga pregleda nesto cacko kaze u redu je...uzmem auto nakon par dana ista stvar...odvucem drugom trecem...jedan kaze elektronika...drugi kaze pritisak goriva..treci nesto 17to..i niko da napravi...cujem da ima neki lik servis svoj u tesnju...radi samo benge...razvaljuje...odem i u tesan cak jedan dan..ostavim mu auto..bilo kod njega par dana..nazove me cojk dodji po auto...ja u tesanj kaze cojk sve je u redu sad...ja uzmem auto isto sranje...nisam ni izaso kako treba iz salona...vratim se kaze lik nemam pojma elektronika odma...dogovorim u njemackoj 1000eura novu elektroniku njegovu...sta cu kontam nema mi druge...stari jedan dan uzeo auto ode u kladanj cuo za nekog lika koji radi benge...na pola puta stane na benzinsku i pisalo mu se ostavi auto i kaze cojku naspi supera...zjebe se...i cojk naspe 98 tad bilo...kako je stari sjeo u auto tako drugo auto...nit trza nit koji vrag...poceo ga przit vozat sve u redu s auta...ni da trzne a vuce ko konj..a reko boze sacuvaj toliko majstora prosli niko nije znao reci da je do goriva...i od tada sipo 98 sve u redu...poslije izbace 98 iz upotrebe i zamjene je sa 100...nju sipam od tad i sve ok..auto ko satic...a vozilo inace prima od 91-98...sad skontaj kolko je 95 ustvari kod nas oktana ako auto nije htjelo ici nikako...ova stoja je ustvari sad oko 95 a 95 je 90...tako da je malo falilo da popusim elektroniku a ustvari do oktana je bilo...:)
 
Član
Schumi je napisao(la):
U svakom slucaju bolje nasut 100 oktana,jer je to kod nas jedno 90,e sad zamisli koliko zaista ima oktana ono od 95 :lol:

Mozesh mislit...nema 95-ca ni 80 oktana...hehe:icon_smile:
 
Član
pa nemam iskustva s tim posto sipam dizel ali jaran sipa i kaze da ima malo razlike kako auto vuce al u potrosnji ne
 
Član
neces nikakvu ba razliku osjetit u vuci...to su samo price da bolje ide...nista od toga...
nodiash, mislis nasuo eurosupera 98, to je bezolovni 98 oktana, a super je olovni 98, koji koriste stari motori s karburatorima...jer da si nasuo super, unistio bi motor...;)
 
Početnik
svaki je motor predvidjen za gorivo odredjene oktanske vrijednosti. dobro, ostavljeno je nesto tolerancije na svakom motoru od strane tvornice, logicno.

to uopce ne ide po sistemu da vise snage mora dati vise-oktansko gorivo.

i prevelika i premala oktanska vrijednost, u odnosu na vrijednost koja je doticnom motoru potrebna, rezultirat ce manjom snagom motora.
samo mnogo je opasnije manje-oktansko gorivo po motor. pogotovo za turbo.

e sad, u BIH je problem sto goriva stvarno nemaju navedenu oktansku vrijednost (osim ako negdje ne postoji izuzetak, to neznam) vec ima dosta manju.

ono sto dokazano znam, mapirajuci svoj motor u golfu, je da OMV 100 sa OMV pumpi ovdje, nema 100 oktana kao gorivo pod tim istim imenom u Hrvatskoj ili Sloveniji. ima negdje mislim oko 95 oktana.

znaci kome treba za motor 95, sipajte OMV 100 :icon_biggrin:


nece svatko imati ista iskustva sipajuci razlicita goriva u razlicite motore koja im ne odgovaraju 100%. nije svaki motor isti. niti svaki jednako prati paljenje preko knock senzora (ako ga neki uopce i imaju). tako da se ne moze po jednom primjeru reci sta je bolje a sta ne.
dok je motor u tvornickom stanju, onda mu treba dati propisanu oktansku vrijednost i tada ce biti najbolji.


i meni za motor u golfu bi bolje bilo da ovdje ima "stoja", da ga izmapiram na tome (jer ja motor preko stelujuce elektronike mogu prilagodjavati razlicitim gorivima), sigurno bi jednu nijansu imao vecu jos snagu, ali nema nazalost.
 
Član
amer_e39 je napisao(la):
Kod mene je takva situacija da nikad nesipam 95-cu...znaci samo super 100...nekad se stari zabuni pa naspe 95-ce..ali rijetko..meni je proshli vlasnik rekao da bolje vuce,a manje troshi na super 100..inace u autu je ulje Castol 5w-40w visokosintetichno...u pitanju je BMW E39 528i L6 24v...pa shta mislite o svemu ovome !?

Kako su i rekli vec neki neces osjetiti neku bitniju razliku. Tvoj auto ima knock senzore i mozes sipati bez problema koje hoces gorivo ali s tim da moras zadovoljiti minimalnu oktansku vrijednost "mislim da ti pise na cajgeru".
Da bi iskoristio 100oktansko gorivo kao pojacanje snage onda se tu treba igrati sa kompresijom i remapiranjem ECU-a a ni onda neces imati bas neki veci efekat..

U glavnom autu nece nista biti ako se stari zajebe i svako malo naspe 95ice ;)
 
Član
vozila sam vise od mjesec dana striktno sa OMWovim 100 (sipano u njemackoj), bez da osjetim razliku u potrosnji (-) a jos manje u boljoj vuci. jedina razlika se osjetila po novcaniku. inace sipam u mazgu 95 oktana.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top