BBC o ekspanziji Fiata

BBC o ekspanziji Fiata

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
fiat%20logo.jpg

Ako se ostvare planovi direktora „Fijata” Serđa Markijonea o preuzimanju nemačkog „Opela”, fabrika koju njegova firma treba da napravi u Kragujevcu biće deo novog automobilskog giganta, drugog ili trećeg najvećeg proizvođača vozila na svetu, prenosi londonski Bi-Bi-Si.

Markijone, po svemu sudeći, koristi globalnu krizu koja je teško pogodila automobilsku industriju da dramatično proširi imperiju „Fijata”.

Prošle nedelje je italijanski proizvođač ušao u partnerstvo sa američkim „Krajslerom”, a sada je najavio da pokušava da kupi i „Opel” i „Voksol”, dva evropska proizvođača čiji je vlasnik američki „Dženeral motors”.

Direktor „Fijata” je uveren da će njegovi planovi rezultirati uspehom, ali priznaje i da puno rizikuje.

Novi džin evropske automobilske industrije zvao bi se „Fijat-Opel”, i na godišnjem nivou bi proizvodio do sedam miliona automobila, vrednih oko 80 milijardi evra.

„Fijat-Opel” bi se po veličini približio „Folksvagenu” i u svetskim razmerama jedino bi „Tojota” bila veći proizvođač od njega.

Objašnjavajući otkud „Fijatu” novac da kupuje pogone od „Dženeral motorsa” ako je cela autoindustrija u svetu u teškoj krizi, britanski konsultant za automobilsku indstriju Džej Nagli kaže da je Markijone u poslednjih pet godina potpuno reorganizovao „Fijat”, „ali ironija leži u činjenici da je on proces reorganizacije pokrenuo novcem koji je dobio od „Dženeral motorsa”!

„Dženeral motors je hteo da kupi Fijat, ali kada su proučili poslovne knjige bili su toliko zaprepašćeni onim što su videli, da su dali Fijatu dve milijarde dolara samo da im se 'skine s vrata'. Markijone je iskoristio taj novac da reorganizuje firmu, i Fijat je danas u daleko boljoj poziciji – čak može i da kupi Dženeral motorsove pogone u Evropi”, izjavio je Nagli.

Narodski rečeno, „Fijatu” se može da kupuje pogone drugih proizvođača iz dva razloga – budući da je svet usred recesije, ti pogoni ne koštaju puno, i drugo „Fijat ”i ne plaća u kešu, nego nudi u razmenu svoje male i ekonomične modele automobila, koji su danas na tržištu daleko popularniji od vozila koja prave drugi proizvođači, ističe Bi-Bi-Si.

Karl Ludvigsen, koji je nekada radio za „Fijat”, objašnjava da „Fijatu” neće biti potrebno mnogo novca za preuzimanje 20 odsto „Krajslera”.

„Oni za te deonice u suštini plaćaju transferom svoje tehnologije; mislim da će isto biti i sa Opelom. Fijat na sto stavlja svoje znanje i svoju tehnologiju, i u ovom trenutku ne mora da izdvoji puno novca”, kaže Ludvigsen.

Osnovna ideja je „ukrupnjavanje” automobilske industrije – stvaranje džinovskih kompanija, navode stručnjaci.

Markijone je, naime, više puta izjavio da u današnje vreme proizvođač automobila može da ostvaruje profit jedino ako godišnje pravi više od pet miliona vozila.

Ali zašto je proizvodnja automobila posao koji se isplati jedino ako ste gigant? Zato što se ista tehnologija koristi za različite modele, kaže Džej Nagli, britanski konsultant za automobilsku industriju:

„Ako školjku automobila zamislite kao „kapu” koja samo stoji na šasiji - koja je ovom slučaju glava, osnova - onda vam se veoma isplati ako na jednu istu šasiju možete da stavljate različite školjke. Tako postižete masovnu proizvodnju. Folksvagen tako postiže odlične rezultate jer svi njegovi modeli - audi, seat, škoda i BMV - koriste iste platforme na koje stavljaju različite školjke. Ispod školjke, sva ta vozila su u suštini ista”, kaže Nagli.

Markijone kaže da je upravo zbog tehničkih sličnosti i mogućnosti da se jedna te ista platforma koristi za različite modele automobila ujedinjenje „Fijata” sa „Opelom” i „Voksolom” idealan brak, i istovremeno priznaje da će ujedinjenje, ako do njega zaista i dođe, predstavljati veliki rizik.

Posmatrači se slažu - spajanje velikih proizvođača automobila u prošlosti se često završilo u suzama, ukazuje britanski konsultant Džej Nagli.

„Markijone kaže da Fijat jednostavno ne može da preživi u postojećem obliku i da je kompanija duplo manja nego što je potrebno da bi mogla da se nosi sa globalnom konkurencijom. S njegovog stanovišta, najveći rizik bio bi ne uraditi ništa. On zato povlači hrabar strateški potez, ali i ovo što radi nosi ogromne rizike”, kaže on.

U svakom slučaju, direktor „Fijata” želi da se dogovor o stvaranju novog evropskog giganta postigne u narednih mesec dana.

Sindikati u „Opelu” i „Voksolu”, međutim, već strahuju da bi ujedinjenje sa Italijanima dovelo do novih otpuštanja radnika.
 
Član
on the face, of the place...sto bi rekli kolege s BBC-a...hehe

neka vala, da vidimo konacno opele s JTD motorima :D
 
Početnik
rade promjene...hrabri su...na ovakoj situaciji u svijetuovo su veoma veliki i opasni koraci...

svaka cast za hrabrost....

ima ce mo vise dobrih auta ;) ako sve prodje dobro..:icon_smile:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top