Baca ulje na odušak...

Baca ulje na odušak...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ovako, problem je sljedeci:

Jutors kada sam otvorio haubu (nekon dugog niza mjeseci :icon_biggrin:) primjetio sam da se karburator pravo dobro zamastio. Skinem zracni filter i primjetim da se i on zamastio tj onaj poklopac citav iznutra. Prvo sto sam pomislio da mi ulje baca na odusak i bio sam upravu. Izvadim ono crijevo sto vodi do filtera i ostavim ga onako izvadjenog iz filtera, upalim auto i primjetih nesto vecu kolicinu svijetlog dima, a kada mu dobro pritisnem gas, baca ulje u visinu u obliku sicusnih kapljica koje se vide okolo i tako sam zakljucio da se to mjesecima dogadjalo. Vozilo je Astra F 1.6 motor (bezninac). E sada ono sto mene intersuje je (posto se na bas i ne razmijem puno oko auta): Dali je to ozbiljno nesto i znak da motor treba generalno uraditi ili se nesto moze uciniti po tom pitanju?
 
Član
Odusak i sluzi upravo tome. Sada, zavisi koja je kolicina zapravo u pitanju, jesi primijetio koliko potrosi ulja za vrijeme intervala izmjene? Ulje moze bacati na odusak ako je, u najgorem slucaju recimo, pocela da duva kompresija izmedju karika, pa nabija pritisak u karter, i baca ulje na odusak, mozda od prevelikog pritiska u sistemu, koliko imas ulja u motoru, je li preko max oznake? Kako motor radi, mirno, prekida, itd?
 
Član
trizex je napisao(la):
Sada, zavisi koja je kolicina zapravo u pitanju, jesi primijetio koliko potrosi ulja za vrijeme intervala izmjene? Ulje moze bacati na odusak ako je, u najgorem slucaju recimo, pocela da duva kompresija izmedju karika, pa nabija pritisak u karter, i baca ulje na odusak, mozda od prevelikog pritiska u sistemu, koliko imas ulja u motoru, je li preko max oznake? Kako motor radi, mirno, prekida, itd?

Nisam dugo gledao ulje, doduse i ne vozam ovu Astru bas cesto, no danas kada sam pogledao, ulje je bilo tocno na min, a vecu potrosnju nisam primjetio. Motor ne prekida, ali nije bas ni miran. Nego reci mi, ako duva kompresija izmedju karika, dali to znaci da je motor sazrio za generalku ili se moze naci neko jeftinije ili barem privremeno rijesenje?
 
Član
Moze se nesto postici raznim aditivima za motor, sipanjem gustog ulja (20W60), ali to nemoze rijesiti problem, pogotovo ako mislis auto ostavljati sebi, jer kad se zamjeni to ulje i ispusti aditiv, tek tada pocinje puno trositi ulje. Znaci duva kompresiju pored karika i zato baca ulje .Najvjerovatnije su stradale karike, treba pogledati i stanje cilindara. Koliko je presao taj motor?
 
Početnik
Kada je motor zagrijan, otvoris cep od ulja dok motor radi i ako ide bijeli dim na cep, 99% su u pitanju karike..ako se to odjednom pocelo desavati,znaci da je neka karik pukla, ako je postepeno znaci da su istrosene ili su pregrijane.. u svakom slucaju, trebas raditi osvjezenje motora, znaci mijenjas karike, letece lezajeve, vođice, difone, lezece lezajeve, dihtung glave, ostali dihtunzi i semerinzi po potrebi, ulje i filtere... I to u slucaju da su dobre stubline, a to ces znati kada skines glavu motora... ako i dalje dobro pali najvjerovatnije da su dobre, a u slucaju da nevaljaju onda kupi drugi motor, to ti je daleko jeftinije od generalke, najmanje duplo... takav motor bi trebao naci za oko 400KM, nije skuplji sigruno..eto toliko, ako ti nije daleko Kakanj, imam i ja servis pa zovi 061-745-210, skontacemo sta ti je najbolje i najpovoljnije.. pozz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top