Automobil na povlasticu - ko smije voziti?

Automobil na povlasticu - ko smije voziti?

Član
Pozdrav
Auto je uvezeno na povlasticu (otac RVI) i nekidan me policajac zaustavlja i govori da ne smijem upravljati autom dok ne prodje rok zabrane otudjenja od 3g. Po njegovom niko ne smije upravljati autom osim vlasnika ili nekog drugog, ali iskljucivo u vlasnikovom prisustvu. Zakon je uredu, jer treba stati u kraj tome jer se masovno kupuju i iskoristavaju te povlastice, ali malo je glupo da isti automobil ne smiju voziti uzi clanovi porodice i to jos iz istog domacinstva. On isto kaze da se punomoc tesko moze dobiti i da se ne moze izvaditi obicna punomoc u opstini, nego da se treba traziti punomoc od tog zavoda koji je oslobodio placanje dadzbina drzavi, a i u tom slucaju sumnja da ce dati punomoc ikome !? Da li je neko imao slicnih iskustava i da li je moguce dobiti punomoc i kome se obratiti? Hvala
 
Imas temu o tome... Moze svako, vozio sam auto dvije godine koje je bilo na povlastici i registrovano na drugog. Prelazio granicu, zaustavljala me policija, niko nista. Naravno imao sam punomoc. ;)
 
Član
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
Imas temu o tome... Moze svako, vozio sam auto dvije godine koje je bilo na povlastici i registrovano na drugog. Prelazio granicu, zaustavljala me policija, niko nista. Naravno imao sam punomoc. ;)
Gdje si izvadio punomoc, da li vazi obicna punomoc iz opstine?
 
Član
normalno da vazi punomoc, to je inace problem u nasoj drzavi, sto se jedan te isti zakon razlicito tumaci od kantona do kantona, osjetio sam to na svojoj kozi kad sam uvezao auto i bez tablica ga vozio iz prijedora do zavidovica. Svjesno sam isao znaci, znao sam da pravim prekrsaj, nije bilo druge solucije, morao sam stici kuci. Ali ono sto me iznenadilo jeste da se za isti prekrsaj na jednom mjestu pise 100km kazne, na drugom 200, a na trecem te iskljucuju iz saobracaja i zovu krim sluzbu:icon_eek:
tako isto i sa ovim slucajem oko povlastica, ti napravi punomoc, odnosno ona ti ne bi ni trebala jer je auto na tvom ocu. Ako samo ti iz porodice vozis taj auto onda napravi ipak punomoc, da se zastitis na taj nacin, ukoliko te kazne slobodno idi na sud, jer nemaju osnovu da te kazne. Mnogi kupuju povlastice pa uvoze auta, i nemaju problema. to je naletis na nekog krkana i on te misli jebavat
 
toshiba je napisao(la):
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
Imas temu o tome... Moze svako, vozio sam auto dvije godine koje je bilo na povlastici i registrovano na drugog. Prelazio granicu, zaustavljala me policija, niko nista. Naravno imao sam punomoc. ;)
Gdje si izvadio punomoc, da li vazi obicna punomoc iz opstine?

Hm... mislim da vazi, koliko se sjecam mi smo kod nekog advokata napravili, i zaboravio sam, podavno je bilo... Uglavnom bilo je i ocevo i moje ime na punomoci, mada taj papir je stojao u kaseti, i nikad mi ga niko nije trazio... Prvi put nakon kupovine kad sam krenuo za Hr, ja na granici da mu pokazem, kaze nema potrebe, i nisam vise ni vadio...

Sve je to od pasceta do pasceta, cima zbog gluposti... I ako napravis punomoc, ako je neki namcor, zezace te...
 
Član
moj rodjak kupio auto na slo tablama od kolege i na kolegi i ostalo .uradili punomoc samo,rodjak ide preko granice u zadar i nikad nista
 
Član
amkos je napisao(la):
moj rodjak kupio auto na slo tablama od kolege i na kolegi i ostalo .uradili punomoc samo,rodjak ide preko granice u zadar i nikad nista

drug malo si off temu. jer momak pita za povlasticu a taj sto je vlasnik vozila na slo tablama nije oslobodjen poreza i carine tj nije ga reg na povlasticu. to sa povlasticom je jedno vreme bilo masovno oduzimanje auta ako nisi vlasnik. sad mislim da to nije toliko aktuelno ali ipak treba biti na oprezu
 
Član
ArminM je napisao(la):
normalno da vazi punomoc, to je inace problem u nasoj drzavi, sto se jedan te isti zakon razlicito tumaci od kantona do kantona, osjetio sam to na svojoj kozi kad sam uvezao auto i bez tablica ga vozio iz prijedora do zavidovica. Svjesno sam isao znaci, znao sam da pravim prekrsaj, nije bilo druge solucije, morao sam stici kuci. Ali ono sto me iznenadilo jeste da se za isti prekrsaj na jednom mjestu pise 100km kazne, na drugom 200, a na trecem te iskljucuju iz saobracaja i zovu krim sluzbu:icon_eek:
tako isto i sa ovim slucajem oko povlastica, ti napravi punomoc, odnosno ona ti ne bi ni trebala jer je auto na tvom ocu. Ako samo ti iz porodice vozis taj auto onda napravi ipak punomoc, da se zastitis na taj nacin, ukoliko te kazne slobodno idi na sud, jer nemaju osnovu da te kazne. Mnogi kupuju povlastice pa uvoze auta, i nemaju problema. to je naletis na nekog krkana i on te misli jebavat

Ma ovi nasi policajci tumace zakon po svom, kako im se cefne. Uredu haj da je auto na nekom trecem licu, ali vidi u saobracajnoj da je auto registrovano na oca i sa strane pise zabrana otudjenja 3g sto i budala moze skontati da je povlastica od oca jer inace bi auto bilo registrovano na nekog drugog jel tako? On meni jos navede par primjera iz grada sto su procesuirani ljudi i kojima su oduzeta auta sve dok nisu platili dadzbine drzavi i to sa kamatom, a kasnije sam saznao da su svi ti navedeni ipak kupili povlastice, a mi sa tim nemamo veze. Mislim da u zakonu nigdje nije naglaseno da autom na povlasticu ne smije upravljati niko sem vlasnika (sto bi bilo besmisleno), podrazumjeva se da isto auto smiju koristiti i clanovi uze porodice. To je to kad naletis na krkana pa uzme zakon tumaciti po svom. Ja cu punomoc ipak izvaditi pa ako opet bude pravio problem oko toga icemo na sud, pa da vidim njegove argumente. Imam osjecaj da je ovo vise licno, policija me zaustavila 20-30 puta sigurno i niko mi nikad nije pravio problem oko toga nisu mi cak ni spominjali za povlasticu. Tako je to u Bosni zajebavaju normalan svijet, a kad vide kabadahije sa autima 100k+ km noge im se odrezu ne smiju ni da ih mrko pogledaju, budu manji od makovog zrna...
 
BHT Ovisnik
ja sam isto nedavno kad sam razbio svoje vozao od starog auto koje je na povlastici, zaustavi me u neka doba ujutro,nit sam pio niti ista, kaze isto tako ne smijes voziti dok ne prođe zabrana,moras imati punomoc bla bla, za to se oduzima auto, mora on biti uz tebe, rekoh ako mi je otac bolestan ili nesto necu ga vodati sa sobom,znaci da sam dzaba kupio auto,kaze sad cemo te pusiti iduci put ti ide prijava i oduzimanje, rekoh meni auto bez naloga nitko nece oduzeti niti ista raditi, sutra dan sve provjerim prvi clanovi obitelji mogu bez problema voziti, ne trebas niti punomoc niti ista;)
 
Član
Ma logicno je da uza porodica ima pravo da vozi bez punomoci ili bilo cega, ali eto uvijek ce se naci neko da ti pametuje, a ni sam ne poznaje zakon, tako da je najbolje izvaditi tu punomoc i drzati je vazda u autu, kad te upita das mu i mirna Bosna
 
Top