Automatik Passat 2.8 V6 - Promjeniti ulje ili ne ?

Automatik Passat 2.8 V6 - Promjeniti ulje ili ne ?

Početnik
Cito sam sto foruma trazeci odgovor ali bezuspjesno pa reko da postavim pitanje:

Imam Passata B5.5 2.8 V6 30V sa automatskim mjenjacem.
184079_10150273813797486_555302485_7590306_3694451_a.jpg

Auto je preslo 160.000 i neki dan sam radio veliki servis promjenio remenje spanere vodenu pumpu itd.
Rekao sam da mi zamjene ulje u mjenjacu na sto su mi mehanicari rekli NE, kao to se ulje ne mjenja.

Poenta je u sledecem, po servisnoj knjizi, ti mjenjaci koje proizvodi ZF su kao "Lubed for life" ili ti na naski ne treba se ulje mjenjat. Sada je predmet diskusija da li je taj "life" ustvari garantni period ili nesto drugo. Neki kazu nakon 100.000 da treba svakih 30.000 mjenjat ulje neki kazu treba ga samo pregledati pa ako je jos "crvenkaste" boje nista ne dirati.

Meni ne ide u glavu da se ne treba mjenjat, vec 160 hiljada se unutra to sve kotrlja, ne moze mi niko reci da nema metalnog otpada nastalog trosenjem materijala itd itd.

Opet kontam hoce da me navuCHu da mi crkne mjenjac pa da me onda poderu ...
Mjenjac mi radi ok, malo mi ide na zivce u 5-u usalta zacas al nema veze imam tiptronic za to ... ali eto preventivno bi to da promjenim.

Je li neko imao iskustva i zna li o ovome nesto ?
 
Član
Promjeni što je sigurno,sigurno.Meni u golfa 3 tdi umal nije otiso mjeljac,180 000km nije mjenjato ulje tj. otkad se kupio,auto nije moglo ici dadnes gas ono neće da ušalta i promjeno mi mehanicar ulje i filtere i rekao da mjenjam na 60 000, od tada proslo 50 000 i vec moram mjenjat jer kad je hladan nece odmah da ušalta... Toliko ti ja znam, kod tebe je noviji mjenjac pa je mozda nesto drugacije...;)
 
u pravilu su ti vecinu toga rekli dobro, ako je crvenkasto i nema miris paljevine slobodno ga ostavi, inace ulje moze da pocrni i da se cuje na paljevinu kad se preforsira mjenjac i kad se pregrije. inace tu nisu neke ogromne temperature koje bi unistavale ulje pa nema nekog pravila o zamjeni, neki proizvodjaci kazu nikad, neki 100-150k km..

Jurke: to kod tebe sve mirise na to da ti zafali ulja kad se ti simptomi pojavljivaju.. provjeri to..
 
Član
SoundLunatic je napisao(la):
u pravilu su ti vecinu toga rekli dobro, ako je crvenkasto i nema miris paljevine slobodno ga ostavi, inace ulje moze da pocrni i da se cuje na paljevinu kad se preforsira mjenjac i kad se pregrije. inace tu nisu neke ogromne temperature koje bi unistavale ulje pa nema nekog pravila o zamjeni, neki proizvodjaci kazu nikad, neki 100-150k km..

Jurke: to kod tebe sve mirise na to da ti zafali ulja kad se ti simptomi pojavljivaju.. provjeri to..
Razmišljo sam o tome al nikako da nađem gdje provjeriti,nevidim nikakvu šipku ili tako nesto...:icon_question:
 
Legend
malo mi ide na zivce u 5-u usalta zacas al nema veze imam tiptronic za to ... ali eto preventivno bi to da promjenim.

Mislim da postoji filter ulja za mjenjac, mislim proovjeri nisam 100% siguran za VW ako ima samo njega zamjeni ;)
 

rs6

Član
bas kao sto daki rece, zamijeni filter ( pretezno ga imaju automatici ) on se zna zacepit od spene ( metalnih opiljaka ) i ode sve u honduras ...
 
Član
Mislim da ti je logika isprava, u svakom slucaju siguran sam da ne moze skoditi nikako. Naci origi ulje koje ide u njega (ako kazu da "ne znaju" koje je, jer je jelte lifelong, lazu, pa mora se i taj mjenjac nekada pokvariti/servisirati pa i s time ulje zamijeniti, jelta ;) ) i provjeriti sto Daki kaze, imal' filtera kakvog.
 
Ako bude filter u mjenjacu, onda ti ne gine i novo ulje, kao i da ostanes bez auta na par dana, ali bolja je preventiva pa koliko god da traje zamjena ;)
 
Super Moderator
oni ne preporucuju mijenjanje ulja bas iz tog razloga sto ima tog metalnog otpada unutra i onda prilikom ispustanja tog ulja ti komadici metala ostanu unutra i mogu ostetiti mjenjac al i meni je to glupost treba to mijenjati redovno
i nemoj ga voziti u D ako ti smeta sto salta u petu vec stavi u 4 i tako se vozi a kad vozis otvorenom cestom onda ga stavi u D...po gradu drzi u 3 dosta mu je lakse ne drka ga veca manja i manje trosi ;)
 
Član
Tipo16V izvini sto malo skrecem sa teme ali ti ces mi najbolje reci

Mozes i na PM
Da mi napises par stvari u utisaka za 2.8 motor.
Jel zahtjevan za odrzavanje ? Koliko te izasao veliki servis ? Koje su mu mane ? Na sta obratiti paznju ? Zapeo mi je za oko jedan sa sekvent plinom pa je upao u razmisljanje....


Trebalo bi da je to izdrzljiva masina.



Pozdrav
 
pa i nemoze samo filter promjenit, a da nedira ulje.. bar ja nisam vidio takav automatic mjenjac.. jer bukvalno filter pliva u ulju..
 

rs6

Član
pa auto data-i za taj motor stoji ( automatski mjenjac ) dexron III ulje 2,6 - 3.0 litre ..... ( ATF ) znaci cca 30 KM ulje .... za filter se raspitaj .... uglavnom ja bih to mijenj'o .....
 
Top