Audi Q5 3.0 TDI quattro S tronic

Audi Q5 3.0 TDI quattro S tronic

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
uksuz ili potreba?
Već na prvi pogled, automobil poput ovog beskompromisno je impresivan. Gomila opreme, snažan motor, 7-stupanjski mjenjač i pogon na sva četiri kotača elementi su prestiža dostupnog doista rijetkima
Kliknite za tehničke podatke
Kliknite ovdje za tehničke podatke
Audi%20Q5%203.0%20TDI%20Stronic%2005.jpg

Gdje je, kod automobila s pogonom na sva četiri kotača, granica nakon koje ćemo doista odlučiti sići s ceste i krenuti u vožnju šumom, teško je reći. Uz gotovo stotinu tisuća europskih novčanica vrijedan auto, vjerujemo, većina razumnih ostat će čvrsto vezana uz cestu, hvaleći quattro pogon kao bitan dodatak sigurnosti na od prve kiše skliskim ili snijegom pokrivenim podlogama. No, kako to nerijetko biva, premda možda na prvi pogled ne izgledaju tako, mnogi automobili mogu postići kudikamo više nego li to od njih očekujemo. Audijev off-road event održan krajem prošle godine na Platku bila je jedna takva prilika da upoznamo što je doista moguće ako pod sobom imate quattro pogon i snažan motor. Jedina preporuka bila bi da se u takve avanture nipošto ne upuštate s ručnim mjenjačem.

Na našem tržištu, Audi nudi ukupno šest različitih izvedbi modela Q5, počevši od 211 KS snažnog 2-litrenog TFSI-a sa 6-stupanjskim ručnim mjenjačem, do izvedbe kakvu smo testirali snažne 239 KS. Napomenimo i kako testirani automobil ima identičnu cijenu izvedbi pokretanoj 3,2-litrenim FSI benzinskim motorom snažnim 271 KS. Kako je već uobičajeno, paketi opreme kod Audija nemaju neki poseban naziv te su u načelu određeni kombinacijom motora i mjenjača.

Dojam vrhunske solidnosti uvijek je
prisutan u interijeru Audija.
Ergonomija osvaja solidnu "četvorku"
Dizajn, ergonomija i unutrašnjost
Audi%20Q5%203.0%20TDI%20Stronic%2006.jpg

Audi je, bez sumnje, dobro poznat prema elegantnim limuzinama, a taj je estetski duh jednako uspješno prenio i na svoje SUV modele. Tako je i najnoviji predstavnik obitelji s četiri prstena, jednostavnim jezikom govoreći - lijep auto. Prednjim dijelom Audija Q5 dominiraju lako prepoznatljiva "korporativna" rješenja, poput Single Frame maske i izduženih svjetlosnih jedinica s integriranim dnevnim svjetlima izvedenih s nizom LED-dioda.
Audi%20Q5%203.0%20TDI%20Stronic%2007.jpg

Iako je riječ o automobilu neskormnih dimenzija (4629 x 1880 x 1653 mm), profil je dinamičan i iz kojeg god kuta da gledamo Q5, izostaje dojam "kutijastog i nezgrapnog vozila", svojstven mnogim SUV modelima. I otraga se nastavlja priča o dinamičnosti, u linijama prepoznatljivim svim poznavateljima većeg "rođaka", modela Q7. Ukupno gledno, atraktivno i moderno oblikovana vanjština upravo je ono što ostavlja snažan dojam pri prvom susretu s ovim automobilom.
Audi%20Q5%203.0%20TDI%20Stronic%2011.jpg

U unutrašnjosti vladaju poznata, da ne kažemo "provjerena", rješenja. Dakako da i tu zatječemo cijeli niz korporativnih rješenja, od oblika prekidača, displaya, ručica i sl. No, to nemora nužno predstavljati kritiku, posebno ako je ergonomski dobro riješeno. Kako je riječ o SUV modelu, izrazito visok položaj sjedenja nećemo staviti kao nedostatak, premda se isti nekako baš i ne uklapa u općenito sportski karakter Audija Q5. S ergonomske strane interijer je dobro osmišljen, premda smo vidjeli uspješnija rješenja, čak i u ovoj nezgrapnoj klasi. A prostranost je, kako ste vjerojatno i očekivali, sjajna te se doista pitamo treba li ikome Q7. Raskoš prostranosti na stražnjoj klupi osigurava dovoljno mjesta i za tri osobe, barem na kraćim relacijama, dok prtljažnik zaprima velikih 540 l, proširivo do najviše 1560 l.

Audi%20Q5%203.0%20TDI%20Stronic%2010.jpg

Serijska oprema:

x ABS (sustav protiv blokiranja kočnica) x Naplaci od lake legure
BAS (sustav pomoći pri naglom kočenju) Putno računalo
x TCS (sustav protiv proklizavanja pogonskih kotača) Xenonska prednja svetla
x ESP (sustav elektroničke stabilnosti vozila) Sustav za pranje prednjih svjetala
Hill-Holder (sustav za pomoć pri kretanju na uzbrdici) Automatsko aktiviranje svjetala
x Zračni jastuk za vozača Automatsko aktiviranje brisača (senzor za kišu)
x Zračni jastuk za suvozača Automatsko zaključavanje vratiju pri kretanju
x Bočni zračni jastuci za putnike na prednjim sjedalima Elektropodizači prednjih prozora
Bočni zračni jastuci za putnike na stražnjim sjedalima x Elektropodizači prednjih i stražnjih prozora
x Zračne zavjese Servoojačivač upravljača
Zračni jastuk za zaštitu koljena vozača x Progresivni servoojačivač upravljača
Zračni jastuk za zaštitu koljena suvozača x Sjedalo vozača podesivo prema visini
x ISOFIX (sustav za pričvršćenje dječje sjedalice ) otraga Sjedalo vozača i suvozača podesivo prema visini
ISOFIX na sjedalu suvozača i otraga x Preklopivi i djeljivi naslon stražnjih sjedala
x Ograničenje sile zatezanja prednjih pojaseva Ručni klima uređaj
Ograničenje sile zatezanja stražnjih pojaseva x Automatski klima uređaj
Prednji nasloni za glavu s povećanom zaštitom x Radio uređaj + CD player
Stražnji nasloni za glavu s povećanom zaštitom Radio uređaj + CD izmjenjivač
x Stražnji središnji pojas s 3 točke pričvršćenja Podešavanje audio uređaja uz upravljač
Svjetla za maglu otraga Tempomat
x Svjetla za maglu sprijeda i otraga x Kožom presvučeni upravljač (mjenjač i ručna kočnica)
Parkirni senzori Interijer presvučen kožom (sjedala, vrata...)
Napomena: pojedini proizvođači ne navode svu ugrađenu opremu, stoga ova tablica sadrži najčešće elemente opreme.

Dodatna oprema testiranog automobila: Podesivo podvozje, Dynamic Steering (sustav promjene prijenosnog omjera upravljača, ovisno o brzini kretanja), sportski upravljač s polugama za promjenu stupnja prijenosa, Audi Drive Select (mogućnost podešavanja pojedinih sustava vozila), električni panoramski krov, unutrašnji i vanjski retrovizori s autom. zatamnjivanjem, alarmni sustav, CD izmjenjivač, sustav pomoći pri parkiranju (s kamerom), senzor za kišu i svjetla s autom. isključivanjem dugih svjetala, tempomat s autom. održavanjem razmaka, autom. klima uređaj s 3 zone, audio sustav Audi Sound System, unutrašnjost u koži, putno računalo s ekranom u boji, navigacijski uređaj, xenon svjetla sa sustavom za pranje, električno podešavanje prednjih sjedala, priprema za GSM telefon i lijevani naplaci dimenzije od 20 cola.
Audi%20Q5%203.0%20TDI%20Stronic%2026.jpg

Ukupna cijena dodatne opreme: 252.762 Kn (35.081 Eur)
Rezultati Crash testa Do vremena pisanja ovog teksta Audi Q5 nije bio testiran.


Iz navedenog popisa dodatne opreme izbačeni su neki manje značajni detalji, poput kromiranih letvica oko prozora ili sigurnosnih vijaka za naplatke. Dakako, njihova je cijena uračunata te na kraju dobivamo iznos za koji ćemo "bez straha od posljedica" ušetati u dućan i kupiti vrhunski opremljen auto iz D segmenta ili kakvog rasnog sportaša iz C segmenta. Da, istina je i dobro ste pročitali: testirani je auto imao više od 35 tisuća Eura dodatne opreme, a ipak, nismo testirali neki model iz Stuttgart-Zuffenhausena. Cijena dodatne opreme definitivno će ovakav Q5 stvarstati među službena vozila jer, ako netko za vlastiti novac želi kupiti (pre)skupi auto, odabrat će Q7. S druge pak strane, osnovna cijena od 424.375 Kn i nije toliko pretjerana, uzmemo li u obzir da se radi o quattro pogonu, 7-stupanjskom mjenjaču te 3-litrenom TDI motoru. Ipak, u serijskom popisu opreme svakako bismo očekivali putno računalo, zaslon u boji, tempomat, a možda i xenon svjetla te kožna sjedala. Pitamo se također zašto u dodatnoj opremi nema USB priključka, kada su tu AUX i pripremu za telefon?...
Audi%20Q5%203.0%20TDI%20Stronic%2027.jpg

Impresivni V6 TDI pogon oslanja se
na Common Rail tehnologiju i
razvija okruglih 500 Nm
Motor i prijenos

Uz 239 KS dostupnih od 4000 o/min te okretni moment od ogromnih 500 Nm koji testirani Common Rail ostvaruje u rasponu od niskih 1500 sve do 3000 o/min, teško je pronaći prepreku koju ovaj automobil nebi mogao svladati. Doduše, riječ je o 1900 kg teškom vozilu koje "traži" nešto više okretnog momenta, no uz navedenu vrijednost zalihe su itekako velike. U kombinaciji sa 7-stupanjskim mjenjačem i pogonom na sva četiri kotača, ovako velik okretni moment 3-litrenog dieselskog V6 motora osigurava fantastična ubrzanja testiranog Audia Q5: 0 do 100 km/h za samo 6,5 s. Jednako tako, očekivano visoka je i najveća brzina koja je tijekom ovog testa dosegla 221 km/h, tek četiri km ispod tvornički propisane vrijednosti.

S obzirom na ostvarene performanse, sumnjamo kako će itko podatak o 12,7 l/100 km u gradu te 9,4 na otvorenoj cesti smatrati pretjeranim. Uostalom, iako nije odveć popularna i ovom bi prilikom mogla vrijediti teorija prema kojoj kupci automobila ovog cjenovnog razreda doista neće mariti za poneku litru više. Uz spremnik goriva koji zaprima 75 litara diesel goriva, autonomija na putovanjima iznosi sasvim solidnih 798, a u gradu 591 km.

Prijenos snage je kod testiranog Audia Q5 3.0 TDI quattro osiguravao prvi 7-stupanjski mjenjač koji smo imali prilike isprobati. Riječ je o prijenosu komercijalnog naziva S tronic koji ima mogućnost ručne izmjene stupnjeva (ručica ili poluge uz upravljač) ili potpuno automatskog načina rada uz napomenu da je kod mjenjača, upravljača i podvozja moguće odabrati podešenje u rasponu između automatskog, komfornog i dinamičnog. Mi smo, dakako, sve navedeno držali u settingu Dynamic.

Iskustvo s ovim mjenjačem je dvojako, jer za naš ukus u automatskom načinu rada izmjene stupnjeva nisu očekivano brze, no to ipak jesu u ručnom modu. Međuubrzanja su doista izvrsna uz oba načina rada mjenjača, no pri tome ipak treba računati na nešto sporiji odziv na pritisak papučice gasa, nego li je to slučaj s ručnim mjenjačima.

U[align=left]
dobnost i bogatstvo opreme jasno
govore kako je ovo automobil za
duge vožnje autocestom
Za upravljačem​
[/align]

Veliki i masivni automobili izvrsnih performansi uvijek ostavljaju neki poseban dojam, budimo iskreni, "moći". A testirani Q5 3.0 TDI quattro S tronic upravo je jedan takav model. Dakako, uz praktički nepregledno mnoštvo opreme, od kojeg većina spada u dodatke među kojima mnoge doista nebismo proglasili "nužnima", za upravljačem ovog automobila, ali i kao putnik u njemu, možete tek prepustiti se uživanju u raskoši i luksuzu na kakvom dugom putovanju. Q5, ipak, nije auto za jurcanje zavojitom brdskom cestom, unatoč svom sportskom "štihu" i quattro pogonu, jer se s tolikom masom te karoserijom koja se dosta naginje, ipak najbolje osjećamo na autocesti.

Kako smo već spomenuli, način rada podvozja, mjenjača i upravljača moguće je podešavati. Što se tiče samog ovjesa i progresivnog serva, razlike između pojedinih postavki ipak su premale da bi opravdale postojanje kompliciranog i zasigurno ne odveć jeftinog sustava upravljanja svim navedenim. Putovanja tako ostaju prava "definicija" korištenaj ovog autombila koji svojom udobnošću i vrhunskom sigurnosnom opremom jamči bezbrižan dolazak kamo god da se uputimo.

I na kraju...

Prestiž je snažan motiv i nerijetko presudan kada kupujemo automobil poput ovoga. Dakako, mnogi će reći da u današnjem svijetu oštre konkurencije nikada nemožemo ugraditi previše opreme, no činjenica jest da neke sustave navedene u popisu dodataka doista ne smatramo nužnima. Činjenica isto tako jest da je cijena svih navedenih dodataka paprena i posebno visoka uzmemo li u obzir opravdanu, no ne odveć povoljnu osnovnu cijenu ovog automobila. No, to je priča koju već odavno znamo, kada je Audi u pitanju. S druge pak strane, naveden iznos nam jamči da ćemo se voziti u besprijekorno sigurnom automobilu opremljenom nevjerojatnim skupom elektroničkih sustava, iznimno brzo, udobno, ali ne i odveć rastrošno. I za kraj, ako vam već nije žao ovog lijepog laka, vrijeme je za upuštanje u poneku off-road avanturu. Q5 je za nju itekako spreman.

osobna.gif


autonet
 
Član
sjeo sam jednom u njega u salonu,auto odise kvalitetom,po meni najljepsi i najbolji dzip svijeta,5x kvalitetniji od volva xc60 sto se tice materijala i konacne dorade,sve u svemu auto je san snova...
 
Član
Astra je napisao(la):
sjeo sam jednom u njega u salonu,auto odise kvalitetom,po meni najljepsi i najbolji dzip svijeta,5x kvalitetniji od volva xc60 sto se tice materijala i konacne dorade,sve u svemu auto je san snova...

potpis, kako je fin iznutra cudo Bozije
 
Super Moderator
ovaj nabaco opreme kolko hos a nije BOSE surround system uzeo :D

sala :D... auto je dobar.. vidio sam jednog na cesti prelijep je svarno nema sta ;)
 
Član
Da je lijep jeste... ali da je bolji 5x od XC60 ? Nemojmo pretjerivati, sve je stva ukusa.... nekome se svidja ono drvo u Volvu, nekome ne i to je to... Mislio sam uvijek da ovo auto nije vise od 100 000 maraka, tako nekako... Ali ako ovaj kosta sa ovom opremom skoro 190 000 hiljada maraka, pitam se onda koliko kosta Q7-ica sa boljom opremom :icon_question:
 
definitivno bi sebi prije uzeo XC60, meni je on ljepsi, a i Volvo mi je drazi kao marka, usotalom Audi je previse precijenjen...
 
Član
olensoner je napisao(la):
definitivno bi sebi prije uzeo XC60, meni je on ljepsi, a i Volvo mi je drazi kao marka, usotalom Audi je previse precijenjen...

To je tvoje mišljenje.... a ja kao kao netko u čijoj su obitelji oba ta auta (mislim Q7 i XC60, nemogu se porediti, naravno u korist Audia) no dosta toga prozlazi iz osobnog ukusa.... a o ukusima se neraspravlja...
 
Član
JA sam rekao da je meni bolji.. Audi Q5 2.0 tdi sa osnovnom opremom kosta 75 milja pocetna 2.0 tdi 170ks quattro,a xc60 kosta 65...
 
Član
BaXRS4 je napisao(la):
olensoner je napisao(la):
definitivno bi sebi prije uzeo XC60, meni je on ljepsi, a i Volvo mi je drazi kao marka, usotalom Audi je previse precijenjen...

To je tvoje mišljenje.... a ja kao kao netko u čijoj su obitelji oba ta auta (mislim Q7 i XC60, nemogu se porediti, naravno u korist Audia) no dosta toga prozlazi iz osobnog ukusa.... a o ukusima se neraspravlja...

prica se o Q5 a Q7 je vec nesto drugo
 
BaXRS4 je napisao(la):
olensoner je napisao(la):
definitivno bi sebi prije uzeo XC60, meni je on ljepsi, a i Volvo mi je drazi kao marka, usotalom Audi je previse precijenjen...

To je tvoje mišljenje.... a ja kao kao netko u čijoj su obitelji oba ta auta (mislim Q7 i XC60, nemogu se porediti, naravno u korist Audia) no dosta toga prozlazi iz osobnog ukusa.... a o ukusima se neraspravlja...

dobro nisu bas Q7 i XC60 za usporedjivanje... ja u potpunosti postujem i volim Audi ali mi je Volvo nekako u srcu jer jos kad sam mali bio stalno sam se u njima vozao, odatle ih toliko i volim, uglavno raumjeli smo se o ukusima se ne raspravlja;)
 
BHT Ovisnik
audi jeste lijep i luksuz i sve,al cjena je malo povelika,ima sigurno lijepsih suv-ova,al audi ima cjenu jer je to audi:cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top