Audi - Obiteljska srebrnina

Audi - Obiteljska srebrnina

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
0.989320001259251010_Audi_Tradition.jpg


0.001245001259251011_audi-sr-copy-w.jpg


0.002468001259251011_audi-sr-(2)-copy-w.jpg


"Obiteljska srebrnina – Auto Union Srebrne strijele i njihovi suparnici": Audi museum mobile nikad nije izložio tako vrijedne izloške na jednoj izložbi. Od 2. prosinca 2009. do 31. ožujka 2010. godine, posjetitelji Audi Foruma u Ingolstadtu moći će vidjeti deset ovih prekrasnih trkaćih automobila iz 30-ih godina prošlog stoljeća, sa svojim motorima s prednabijanjem. Sedam Auto Union Srebrnih strijela bit će u društvu tri originalna trkaća automobila Mercedes-Benz, od kojih su dva pobjeđivala na utrkama, a treći je nositelj međunarodnih brzinskih rekorda.



Audi slavi još jednu godišnjicu prije kraja 2009. godine: 75 godina Srebrnih strijela. Ti su legendarni njemački trkaći automobili svoj pohod na svjetska trkališta započeli 1934. Dok 1939. godine nije izbio 2. svjetski rat, bilo je vrlo malo utrka na kojima vozači Auto Uniona i Mercedes-Benza, za upravljačima vozila snage do 500 konjskih snaga nisu trijumfirali. Ti srebrno lakirani automobili futurističkog izgleda bili su toliko ispred suparnika, da se uskoro razvila legenda: rođena je era Srebrnih strijela. Imena vozača - Rudolf Caracciola, Manfred von Brauchitsch, Hermann Lang (Mercedes-Benz) ili Bernd Rosemeyer, Hans Stuck i Tazio Nuvolari (Auto Union) uvijek će imati počasno mjesto u analima auto utrka. Mnoge priče i legende povezane s tim vozačima pričaju o njihovoj hrabrosti, odvažnosti i razmetljivosti. I o automobilima čija je najveća brzina na razini današnje Formule 1, no na cestama i stazama bez ikakvih sigurnosnih mjera. Bila je to era herojskih vozača u pamučnom kombinezonu i s kožnom kacigom, koji su riskirali život tijekom svake minute utrke i, nažalost, ponekad ga i gubili.



Srebrne strijele 30-godina prošlog stoljeća bile su među najfascinantnijim i najvrjednijim automobilima koje je svijet ikad vidio. Vizualna privlačnost također im je impresivna. Nijedan drugi automobil ne može se pohvaliti naprednom tehnologijom, obiljem snage, purističkim dizajnom i elegancijom u jednom paketu. Fascinantni aspekt njihove povijesti: dok Mercedes-Benz još uvijek ima u vlasništvu većinu svojih originalnih trkaćih automobila, gotovo sve Srebrne strijele koje je proizveo Auto Union su izgubljene. Kako su bile rashodovane u bivšoj sovjetskoj okupacijskoj zoni te ih je nova okupacijska vlast otkrila u rudničkoj zgradi blizu Zwickaua, Auto Union trkaći automobili našli su se u ruskim rukama nakon 2. svjetskog rata. Uskoro im se gubi svaki trag. Kasnije ih je pronađeno nekoliko, no ostale su se morale izrađivati prema starim fotografijama i crtežima.



Audi Tradition još je jednom pozvao bivše konkurente da sudjeluju u ovoj posebnoj izložbi, a ovom prilikom s velikim zadovoljstvom pozdravlja tri originalne Mercedes-Benz Srebrne strijele: osmerocilindarski trkaći automobil W 25 iz 1934. godine, koji je Manfred von Brauchitsch odvezao do pobjede u utrci u Eifelu 1934., W 154 s 12 cilindara koji je osvojio pet od sedam utrka u sezoni 1939. i 12-cilindarski W 25 proizveden 1936. godine za potrebe rušenja rekorda. Rudolf Caracciola, koji je i sam vlasnik tri naslova europskog prvaka, ovim je automobilom postavio novi svjetski rekord od 372 km/h.



Sedam Srebrnih strijela svjedoči o Auto Unionovoj Grand Prix trkaćoj povijesti, a pet ih je u vlasništvu Audi Traditiona. Legendarni Auto Union Type C trkaći automobil sa 16 cilindara u kojem je Bernd Rosemeyer osvojio naslov europskog prvaka, aerodinamični Auto Union Type C sa 16 cilindara proizveden 1937. godine, u kojem je Rosemeyer srušio granicu od 400 km/h i postavio novi brzinski svjetski rekord te trkaći automobil Auto Union Type D s 12 cilindara iz 1939., čiji motor ima dva kompresora – ti su automobili izgubljeni te su nanovo izrađeni kao replike. S druge strane, trkaći automobil Auto Union Type D s 12 cilindara iz 1938. godine najvećim se dijelom sastoji od originalnih dijelova. U ovakvoj je Srebrnoj strijeli Tazio Nuvolari osvajao Grand Prix utrke u Italiji (Monza) i Engleskoj (Donington). A automobil za brdske utrke iz 1939., koji je vozio Hans Stuck, Auto Union Type C/D sa 16 cilindara, u potpunosti je originalan.



Dva automobila, koja zauzimaju vrlo posebno mjesto u Auto Unionovoj povijesti, upotpunjuju ovu zbirku Audi Traditiona. Trkaći automobil Auto Union Type A sa 16 cilindara iz 1934. je iz D’Ieteren zbirke (Belgija) te je replika ove prve Auto Union Srebrne strijele. Drugi automobil posebno značajne povijesti na raspolaganje je stavio njemački kolekcionar: radi se o originalnom Type D s dva kompresora koje je u Njemačku vraćeno iz Čehoslovačke 70-ih godina prošlog stoljeća, iako bez motora. Automobil je preživio ratne godine u salonu Auto Unionovog trgovca u Pragu. Otad je pronađen originalan motor za ovaj automobil. Automobil ima originalnu karoseriju koja daje naslutiti koja su teška opterećenja ovi automobili morali izdržavati tijekom utrka.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top