Šta je novo?
BHTuning.com - Tuning & Styling

Dobrodošli na jedinstveni forum na našim prostorima sa tradicijom preko 10 godina, 80 000+ tema, preko 1 milion postova i 45 000+ članova ... Tuning & Styling na jendom mjestu sve za vašeg limenog ljubimca!

Atestiranje - legaliziranje poslije promjene motora - detaljno

tibor987

Član
Evo, rekoh da cu napisiti mali vodic sta vas ceka ako se odlucite na ovaj korak jer je administracija debilna. Mene su izvozali 3 tjedna i na kraju sam dobio kronicni popizditis i odlucio da na sto vise foruma postavim post kako bi nekom iducem ludjaku smanjio muke.

Prvo da rasclanimo ovo na grupe:

1. Grupa gdje ste zamjenili isti motor ( jedan vam je crknuo, isti zdrav stavljate ) - Idete na tehnicki da predate prometnu za upis novog broja motora, ali vecina ljudi se uopce ne zahebaje oko ovoga kod nas, prema tome na volju vam.

*2. Grupa gdje ste stavili motor istog pogonskog goriva ali jaci do max 11kW ( recimo imali ste TDI 66kW a stavili ste TDI od 74kW ) - Idete u firmu koja ima licencu za izdavanje atesta ( u mom slucaju Testing Centar - Mostar ) i zatim na tehnicki da predaju prometnu i vlasnicku na upis novog broja motora - 175KM atest, 53KM vanredni tehnicki, nekakav porez drzavi i cijena nove prometne i vlasnicke.

3. Grupa gdje ste stavili motor jaci od 11kW nego prethodni i/ili drugog pogonskog goriva ( recimo kod mene bio 1.4 benzin 50kW a stavio 1.9TDI 96kW ) - Citaj dolje sljedece korake:
  • 1. Prilikom prebacivanja motora detaljno sve slikati, sve korake a posebno obratiti pozornost da uslikate stare brojeve i oznake motora i mjenjaca i isto tako da uslikate nove brojeve i oznake motora i mjenjaca .
  • 2. Otici na tehnicki da vam izvagaju auto po osovinama ( prednja/zadnja) i da vam izmjere jacinu kocione sile na valjcima, neka vam to isprintaju i pecate.
  • 3. Racun usluge iz registrirane automehanicarske radione/servisa u kojem ce stavka biti naprimjer "Zamjena motora ASZ154888" i pisana i pecatirana izjava mehanicarske radione/servisa da je sve uradjeno po svim pravilima struke.
  • 4. Otici u firmu koja ima licencu za izdavanje atesta i predati list sa tehnickog sa gore spomenutim podacima iz tocke 2, slike od prebacivanja motora ( slike motora, mjenjaca, poluosovina, prednjeg ovjesa, kocnica, nosaca motora itd. ), svoju prometnu na uvid, prometnu i vlasnicku vozila IZ kojeg prebacujete motor, kupoprodajni ugovor ili racun sa autootpada ako ste motor i mjenjac kupili sa "palete" te racun i izjavu iz mehanicarske radione/servisa. Motor i mjenjac koji ste ubacili u auto MORA IMATI DOKAZ O PODRIJETLU!!! Zatim firma koja ima licencu za izdavanje atesta to sve spakuje i posalje u Sarajevo u firmu INVENT Project d.o.o ( Tel: 061/299-650 ili 061/108-266 ) koja ce vam napisati elaborat a vama uplatnicu na 200KM koliko kosta izrada elaborata. U principu u elaboratu se napisu sve preinake, stave sve slike preinaka i to se lijepo strucno opise skupa sa zakljucima inzenjera da ce sve to raditi kako treba i da vam nece nigdje tocak otpast u krivini. Kad je to zavrseno, INVENT Project posalje vasoj firmi za atest potvrdu da je sve oke, a vasa firma za atest vama izda - atest ( Vidi sliku 1. ) i uplatnicu na 175KM kolika je cijena atesta. Taj atest odnesete na tehnicko gdje radite vanredni tehnicki, platite drzavi neki glupi porez i naplate vam cijenu nove prometne i vlasnicke - 53KM. Kada vam se vrati prometna i vlasnicka, cestitam, legalni ste 100% i prica je zavrsena.
* Ovo vazi samo ako prebacujete jaci motor iz auta koje je iste grupacije i platforme kao i vase, naprimjer iz Golfa mk4 u Golf mk4 ili iz Golfa mk4 u Octaviu mk1. Ako prebacujete iz Golfa mk4 u Golf mk3 ili iz Golfa mk4 u Clia onda podlijezete maltretiranju pod stavkom broj 3 ovoga posta !

Slika 1.

Ako sam nesto propustio ili vam nije jasno, pisite u komentare a ne u PM kako bi i ostali clanovi foruma vidjeli pitanja i dane odgovore.

Poslednja izmena:

tibor987

Član
IZJAVA O IZVRŠENOJ PREINACI VOZILA

Auto Servis “XYZ” Mostar

Na vozilu Škoda Fabia 2002 godište, oznake šasije TMBMBXXXXXX i broja motora AMEXXXXX OTTO pogonskog agregata 1.4MPI zapremine 1397cm3 i snage 50kW, izvršena je zamjena istog za pogonski agregat iz Seat Ibize FR 2003 godišta, oznake šasije VSSZZZXXXXXX i broja motora ASZXXXXX Diesel pogonskog agregata 1.9TDI zapremine 1896cm3 i snage 96kW. Sve preinake pogonskog agregata, mjenjača, ovjesa, kočnica i elektro-instalacije, izvršene su po svim pravilima struke.

Potpis: ( potpis vlasnika garaze )​

____________________​

Pero Peric ( ovo je ime vlasnika garaze )​

Atest resio za 15 minuta :D:D:D
*papire cekao dan
*na dan registracije uradim atest 175km i plus tehnički svakako me slijedio (ušteda za vanredni tehnički :cool: )
*doduse radi se o starome autu golf mk2 izbacivanje 1,6b 55kw i ubacivanje 1,6d 40kw
*sve sam (amater), sam prebacio u garazi: mjenjac, motor, instalaciju itd itd
**** od važnih brojeva traženo mi je "samo da nije motor iz ukradenoga auta" :D:D
:car8:

Mene samo interesuje sta ce biti kod nas u RS kad budem atestovao VR U corradu gde je bio 1.6 55kw a ubacen 2.8 128kw sreca nije velika razlika :D:D:D

golf g60

Član
Vrlo vjeroatno ista reakcija kao kad je brat atestirao svoga,79kw orginal a ubacio 165kw.
A tek tih faca kada na granici pogledaju prometnu i vide kw. Odmah daj sa strane da vidi sta je pod haubom :)

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Vrlo vjeroatno ista reakcija kao kad je brat atestirao svoga,79kw orginal a ubacio 165kw.
A tek tih faca kada na granici pogledaju prometnu i vide kw. Odmah daj sa strane da vidi sta je pod haubom :)

De mi reci kakva je procedura bila u hercegovini kod vas oko papirologije I atesta ovo je bas bas zajebano

golf g60

Član
Iskreno nisam bas previse brata zapitkivao ali koliko ja znam nikakav problem. Tehnicki, auto poslikano,odradjen elaborat i to je to. Nikakve razlike od gore navedenoga sto tibor napisao.

A nadam se u iducih mjesec-dva da cu i ja docekati atest i registraciju pa kazem iz prve ruke kako prosao.