Change background image

Atestiranje - legaliziranje poslije promjene motora - detaljno

Rasprava u 'BHT Informator' pokrenuta od tibor987, 12. Ožujak 2018..

1. tibor987

tibor987 Član

Pridružen(a):
    11. Listopad 2007.
    Poruka:
    11,624
    Lajkova:
    339
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    Skoda Fabia vRS
    Facebook PIK Garaza Privatna Poruka
    Evo, rekoh da cu napisiti mali vodic sta vas ceka ako se odlucite na ovaj korak jer je administracija debilna. Mene su izvozali 3 tjedna i na kraju sam dobio kronicni popizditis i odlucio da na sto vise foruma postavim post kako bi nekom iducem ludjaku smanjio muke.

Prvo da rasclanimo ovo na grupe:

1. Grupa gdje ste zamjenili isti motor ( jedan vam je crknuo, isti zdrav stavljate ) - Idete na tehnicki da predate prometnu za upis novog broja motora, ali vecina ljudi se uopce ne zahebaje oko ovoga kod nas, prema tome na volju vam.

*2. Grupa gdje ste stavili motor istog pogonskog goriva ali jaci do max 11kW ( recimo imali ste TDI 66kW a stavili ste TDI od 74kW ) - Idete u firmu koja ima licencu za izdavanje atesta ( u mom slucaju Testing Centar - Mostar ) i zatim na tehnicki da predaju prometnu i vlasnicku na upis novog broja motora - 175KM atest, 53KM vanredni tehnicki, nekakav porez drzavi i cijena nove prometne i vlasnicke.

3. Grupa gdje ste stavili motor jaci od 11kW nego prethodni i/ili drugog pogonskog goriva ( recimo kod mene bio 1.4 benzin 50kW a stavio 1.9TDI 96kW ) - Citaj dolje sljedece korake:
    • 1. Prilikom prebacivanja motora detaljno sve slikati, sve korake a posebno obratiti pozornost da uslikate stare brojeve i oznake motora i mjenjaca i isto tako da uslikate nove brojeve i oznake motora i mjenjaca .
    • 2. Otici na tehnicki da vam izvagaju auto po osovinama ( prednja/zadnja) i da vam izmjere jacinu kocione sile na valjcima, neka vam to isprintaju i pecate.
    • 3. Racun usluge iz registrirane automehanicarske radione/servisa u kojem ce stavka biti naprimjer "Zamjena motora ASZ154888" i pisana i pecatirana izjava mehanicarske radione/servisa da je sve uradjeno po svim pravilima struke.
    • 4. Otici u firmu koja ima licencu za izdavanje atesta i predati list sa tehnickog sa gore spomenutim podacima iz tocke 2, slike od prebacivanja motora ( slike motora, mjenjaca, poluosovina, prednjeg ovjesa, kocnica, nosaca motora itd. ), svoju prometnu na uvid, prometnu i vlasnicku vozila IZ kojeg prebacujete motor, kupoprodajni ugovor ili racun sa autootpada ako ste motor i mjenjac kupili sa "palete" te racun i izjavu iz mehanicarske radione/servisa. Motor i mjenjac koji ste ubacili u auto MORA IMATI DOKAZ O PODRIJETLU!!! Zatim firma koja ima licencu za izdavanje atesta to sve spakuje i posalje u Sarajevo u firmu INVENT Project d.o.o ( Tel: 061/299-650 ili 061/108-266 ) koja ce vam napisati elaborat a vama uplatnicu na 200KM koliko kosta izrada elaborata. U principu u elaboratu se napisu sve preinake, stave sve slike preinaka i to se lijepo strucno opise skupa sa zakljucima inzenjera da ce sve to raditi kako treba i da vam nece nigdje tocak otpast u krivini. Kad je to zavrseno, INVENT Project posalje vasoj firmi za atest potvrdu da je sve oke, a vasa firma za atest vama izda - atest ( Vidi sliku 1. ) i uplatnicu na 175KM kolika je cijena atesta. Taj atest odnesete na tehnicko gdje radite vanredni tehnicki, platite drzavi neki glupi porez i naplate vam cijenu nove prometne i vlasnicke - 53KM. Kada vam se vrati prometna i vlasnicka, cestitam, legalni ste 100% i prica je zavrsena.
    * Ovo vazi samo ako prebacujete jaci motor iz auta koje je iste grupacije i platforme kao i vase, naprimjer iz Golfa mk4 u Golf mk4 ili iz Golfa mk4 u Octaviu mk1. Ako prebacujete iz Golfa mk4 u Golf mk3 ili iz Golfa mk4 u Clia onda podlijezete maltretiranju pod stavkom broj 3 ovoga posta !

Slika 1.

Ako sam nesto propustio ili vam nije jasno, pisite u komentare a ne u PM kako bi i ostali clanovi foruma vidjeli pitanja i dane odgovore.

Posljednje uređivanje: 12. Ožujak 2018.
    CoL3, marshal, hirurg i 3 ostalih se sviđa ovo.
  2. tibor987

tibor987 Član

Pridružen(a):
    11. Listopad 2007.
    Poruka:
    11,624
    Lajkova:
    339
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    Skoda Fabia vRS
    IZJAVA O IZVRŠENOJ PREINACI VOZILA

Auto Servis “XYZ” Mostar

Na vozilu Škoda Fabia 2002 godište, oznake šasije TMBMBXXXXXX i broja motora AMEXXXXX OTTO pogonskog agregata 1.4MPI zapremine 1397cm3 i snage 50kW, izvršena je zamjena istog za pogonski agregat iz Seat Ibize FR 2003 godišta, oznake šasije VSSZZZXXXXXX i broja motora ASZXXXXX Diesel pogonskog agregata 1.9TDI zapremine 1896cm3 i snage 96kW. Sve preinake pogonskog agregata, mjenjača, ovjesa, kočnica i elektro-instalacije, izvršene su po svim pravilima struke.

Potpis: ( potpis vlasnika garaze ) ​

____________________​

Pero Peric ( ovo je ime vlasnika garaze )​

hirurg se sviđa ovo.
  3. tibor987

tibor987 Član

Pridružen(a):
    11. Listopad 2007.
    Poruka:
    11,624
    Lajkova:
    339
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    Skoda Fabia vRS
    Prazan post da ubacim kasnije slike elaborata, racuna mehanicarske radione/servisa i jos neke podatke

liaar and hirurg like this.
  4. tibor987

tibor987 Član

Pridružen(a):
    11. Listopad 2007.
    Poruka:
    11,624
    Lajkova:
    339
    Grad:
    Mostar
    Auto:
    Skoda Fabia vRS
    Prazan post za jos neke podatke koji mogu biti korisni

liaar and hirurg like this.
  5. Nexus

Nexus Administrator

Pridružen(a):
    5. Ožujak 2008.
    Poruka:
    5,687
    Lajkova:
    76
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Tuzla
    korisna informacija, trebat ce i meni uskoro

hirurg se sviđa ovo.
  6. zadnja-kocnica

zadnja-kocnica Član

Pridružen(a):
    20. Srpanj 2011.
    Poruka:
    1,033
    Lajkova:
    240
    Spol:
    Muškarac
    Grad:
    Hercegovina
    Auto:
    W124 300D
    Atest resio za 15 minuta :D:D:D
    *papire cekao dan
    *na dan registracije uradim atest 175km i plus tehnički svakako me slijedio (ušteda za vanredni tehnički :cool: )
    *doduse radi se o starome autu golf mk2 izbacivanje 1,6b 55kw i ubacivanje 1,6d 40kw
    *sve sam (amater), sam prebacio u garazi: mjenjac, motor, instalaciju itd itd
    **** od važnih brojeva traženo mi je "samo da nije motor iz ukradenoga auta" :D:D
    :car8:

hirurg se sviđa ovo.
  7. Nebojsa_GTD

Nebojsa_GTD Član

Pridružen(a):
    17. Ožujak 2012.
    Poruka:
    779
    Lajkova:
    411
    Grad:
    Bijeljina
    Auto:
    Golf 2 GTI
    Mene samo interesuje sta ce biti kod nas u RS kad budem atestovao VR U corradu gde je bio 1.6 55kw a ubacen 2.8 128kw sreca nije velika razlika :D:D:D

8. golf g60

golf g60 Član

Pridružen(a):
    8. Prosinac 2008.
    Poruka:
    274
    Lajkova:
    255
    Grad:
    Ljubuski
    Auto:
    Golf 2 VR6,Rallye G60
    Vrlo vjeroatno ista reakcija kao kad je brat atestirao svoga,79kw orginal a ubacio 165kw.
    A tek tih faca kada na granici pogledaju prometnu i vide kw. Odmah daj sa strane da vidi sta je pod haubom :)

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

9. Nebojsa_GTD

Nebojsa_GTD Član

Pridružen(a):
    17. Ožujak 2012.
    Poruka:
    779
    Lajkova:
    411
    Grad:
    Bijeljina
    Auto:
    Golf 2 GTI
    De mi reci kakva je procedura bila u hercegovini kod vas oko papirologije I atesta ovo je bas bas zajebano

10. golf g60

golf g60 Član

Pridružen(a):
    8. Prosinac 2008.
    Poruka:
    274
    Lajkova:
    255
    Grad:
    Ljubuski
    Auto:
    Golf 2 VR6,Rallye G60
    Iskreno nisam bas previse brata zapitkivao ali koliko ja znam nikakav problem. Tehnicki, auto poslikano,odradjen elaborat i to je to. Nikakve razlike od gore navedenoga sto tibor napisao.

A nadam se u iducih mjesec-dva da cu i ja docekati atest i registraciju pa kazem iz prve ruke kako prosao.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

11. Nebojsa_GTD

Nebojsa_GTD Član

Pridružen(a):
    17. Ožujak 2012.
    Poruka:
    779
    Lajkova:
    411
    Grad:
    Bijeljina
    Auto: