Apel za pomoć Seniji Selimović

Apel za pomoć Seniji Selimović

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Starica Senija Selimović, zvana Hasna, iz Dobrnje kod Mramora, primorana je da usred mjeseca Ramazana moli za milostinju.

Život je nikada nije mazio, kao mlada je ostala bez muža, morajući sama da izdržava veoma bolesnu kćerku koja ima smetnje u psihofizičkom razvoju. Senija je 26 godina bila zaposlena u jednoj firmi u Tuzli, ali je kao tehnološki višak otpuštena, te nije uspjela da ostvari pravo na penziju.

Zbog kćerkinog zdravstvenog stanja, primale su socijalnu pomoć od 115 maraka, ali posljednja 3 mjeseca nemaju ni to. Senija je teški bolesnik, operisana je od raka i jako teško se kreće. Ne želi da prosi i da bude nametljiva jer kako nam reče, ni narod danas nema od čega da živi, a kamoli da daje drugom.

Međutim, glad ju je istjerala na ulicu da pokuša da sakupi hranu za kćerku i sebe. Stanuje u neuslovnom smještaju, komšija je njima dvjema ustupio svoju šupu na korištenje, tako da nema ni struje.
Kada sakupi novac za autobusku kartu, ova starica se uputi u Tuzlu, u nadi da se naći hljeba i ako joj šta para ostane, kupiti svijeće. Usluge Narodne kuhinje ne može da koristi jer u mjestu gdje ona stanuje – Dobrnji kod Mramora – kuhinje nema. A o novcu za autobusku kartu da bi putovala do Tuzle u Merhamet svaki dan, na žalost, može samo da sanja. Jako je mršava, teško diše i ima upale obraze.

Senija ne traži krov nad glavom, niti novac. Jedino za čim žudi ova starica je hrana i to ono osnovno da bi čovjek preživio dan. Senija izvršava svoje vjerske dužnosti i posti.

Posjetila je Tuzlu danas i priča nam kako je jedna naša sugrađanka dala litar ulja i kilogram šećera - presretna što ću večeras imati za iftara, kaže starica Senija.

Nakon razgovora sa Senijom, nenametljivo je zatržila 30 pfeninga kako bi imala novaca da kupi kartu da se vrati kući.

Senija nema telefona jedino što nam je dala je adresa stanovanja.

Adresa je DOBRNJA 32 – Put prema Lipnici

(Tuzlarije)

Ja idem u cetvrtak kod nje, pa tko zeli i tko moze nesto da doprinese ili da mi se pridruzi neka se javi ovdje ili na PM.
 
Početnik
a u RCat, ovo je stvarno zalosno - tuga, dodje mi da zaplacem.. neko nema hleba da jede a neko se razbacije kesom.. stvarno je ovaj zivot teska kurva!
 
Početnik
pa da odes tamo i das starici jedno 50e za nju i cerku.. barem bi ja to uradio da zivim tu pored, de cu iz BG-a za BiH, 150e na corbu da slupam pa starica kad cuje da se samo izvrne :D :lol::lol: nije smesno :D
 
prijateju mislio sam na neki br.ziro-racuna ili ako ima sta organizovano da se skupi pa jedan ili jedna odnese,nece sad svako pojedinacno do Tuzle ici....
 
Početnik
nema baka sigurno racun u banci, vidis da nema gde da zivi i sta da jede jadnica, i ona i njena cerka :icon_sad: a najbolje ti je da kontaktiras RCat ako vec oces da pomognes, pa ili zajedno da odete ili po njoj nesto bakici da posaljes.. kaze ona da joj "pare ne trebaju" vec ono osnovno - hrana, ali najbolje je ako vec ocete da pomognete neki novac da joj date pa sama nek kupuje sta joj srce iste...

mada nije ona jedina, evo gledam ovde kod mene u BG-u, ispod mostara (autoput ispod Gazele, mosta koji spaja Novi Beograd i stari) postoji jedno citavo karton naselje koje su izgradili cigici, bolje da vam ne opisujem nasta ono lici.. tuga ziva, kako sve ljudi danas zive, strasno stvarno, nemam reci...
 
Član
Naravno nije ona jedina. Bosna je puna (ne samo bosna) pa jos i gorih sudbina. No naravno nemozes nikome na vrata kucati i pitati, kako sta. Vec kad se sa jedne strane, na neciju sudbinu pokaze, nama preostaje hocemo li sta raditi ili ne.

E ovo danas bi malo zbunjujuce. Nena koju smo na adresi sreli, nije ova sa slike (koja je bila u prvom postu). Prica, zivotna situacija veoma zalosna i jadna. Mislim da je baki nekih 80 godina, niti cuje vise dobro, tako se i artikulira.. Mi smo joj donijeli za duzi period osnovne hranbene artikle. Kad smo dosli, pred vratima je stajao jedan bracni par (iz Regensburga), koji je preko tuzlarija takodjer za nju cuo i dosao u posjetu. I pored visoke starosti i skrhanosti, Nena posti cijeli ramazan. Nadamo se, da smo joj svi danas malo dan razveselili.

Tko zeli otici sam, ili samnom nek mi se javi. Ona nema telefona, niti ikakvog bankovnog racuna.

1zd10tw.jpg
 
Početnik
ja bi rado dosao do BiH i pogotovo tebe da vidim, nego kao sto sam rekao, kad bi starica cula da sam slupao 150e na corbu da bi stigao do nje mogla bi samo jadna da se izvrne i nista drugo.. :icon_sad: a i nemam sada masinu za dalek put, tek kada prepakujem pezoa mogu da razmiljam o tome :icon_smile:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top